Сабағының құрылымы
Қазақ әдебиеті сабақ.
Сабақтың тақырыбы
М. Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы.
Сабақтың мақсаты
А) Поэманың өміршеңдігін таныту, тақырыбы мен құрылысын, идеясын көркемдік тілін ашу.
Ә) Оқушының сөйлеу тілін, мәдениетін дамыту, мәнерлеп жатқа оқу дағдысын қалыптастыру.
Б) Туған жерге деген сүйіспеншілікке, адамгершілікке, табиғат әсемдігін түсінуге, қасиетті нәрселерді қадір тұтуға тәрбиелеу.
Оқу нәтижелері
А ) «Аққулар ұйықтағанда» поэмасын оқи отырып, идеясын ашады.
Ә) Оқушылар М. Мақатаев шығармаларын оқи отырып сөйлеу мәдениеті мен оқу дағдысы қалыптасады.
Б) Туған жерге деген сүйіспеншіліг мен адамгершілік қасиетті артып, табиғаттың әсемдігін түсінеді. Қасиетті нәрсе аққуды қадірлеуге үйретеді.
Әдіс-тәсіл
Жекелей, топпен, жұппен жұмыс.
Ресурстар мен жабдықтар
Бағалау парағы, постер, маркерлер, интербелсенді тақта, джой класс, стикерлер, таратпа тапсырмалар
Сабақтың іс-әрекеті
Ұйымдастыру кезеңі:
Топқа бөлу. 3 мин
Психологиялық ахуал тудыру мақсатында «Күннің көзі кімге түсті» деген ойынмен бастаймын.
Power Point бағдарламасында орындалатын тапсырма: Үй тапсырмасын тексеру:
-
М. Қашқари түркі халықының өкілі ме? Иә
2. «Диуани лұғатат — түрк» еңбегі 1078 — 1079 жылы жазылған ба? жоқ
3.Түркі тілінің сыртында араб, парсы, тілдерін жетік меңгереді ме? Иә
4. Толық аты жөні Махмұт ибн әл Хұсейн ибн Мұхаммед аталады ма? иә
5. Сөздікте 39 тайпаның аты аталады ма? жоқ
6. Туған жері Барсхан қаласы ма? иә
7. Махмұдтың әкесі белгілі қолбасшы, Барысханның әмірі болған болған ба? иә
8. Ыстықкөлде дәріс алған ба? жоқ
Жаңа сабақты меңгеру:
4 топқа тапсырмалар беріледі:
1.Мәтінді мәнерлеп оқыңдар.
2. Мәтінге ат қой, тақырыбын белгілеңдер.
3. Мәтіндік граффитиге түсіріңдер.
4. Қорытындылап түйін жасаңдар.
5. Осы тақырыпқа сәйкес халық ауыз әдебиетімен салыстырыңдар.
5 мин
5 мин+4
Бекіту кезеңі.
Интербелсенді тақтада орындалатын тапсырма: Түсіп қалған сөздерді тауып, құрамына қарай талда.
-
…… кемеге су кірді.
-
………. еті тәтті.
-
Бұдан былай …….. болма.
-
Лұқпан хакімді …… бірге зынданға тастапды.
Джой класс бағдарламасы бойынша орындалатын тест тапсырмалары:
1. Алып Ер Тұңғаны «Жоқтауды» қай ғалым жазып алған?
а) Махмұт Қашқари
ә) Жүсіп Баласағұни
б) Ахмет Иассауи
2. Орхон ескерткіштері кімге арналып жазылған?
а) Оғыз қаған, ұлық Түрік
ә) Күнтуды, Айтолды
б) Білге қаған, Күлтегін, Тоныкөк
3. Жүсіп Баласағұнидың «Құтты білік» дастанындағы әділет бейнесіндегі кейіпкерді ата
а) Айтолды
ә) Күнтуды бек
б) Өгдүлміш
4. Махмұт Қашқаридың еңбегін ата
а) Түркі сөздерінің жинағы
ә) Диуани хикмет
б) Өлең өнерінің қағидалары
5. «Руна жазуы» деген не?
а) латын әліпбиі
ә) ежелгі дәуір әдебиетіндегі жазу
б) Тастағы құпия жазу
6. ХІ ғасырда түркілерден шыққан білімпаз, тілші, ғалым, әдебиет үлгілерін жинаушы кім?
а) Әбу насыр әл – Фараби
ә) Махмұт Қашқари
б) Жүсіп Баласағұни
Рефлексия
Сонымен оқушылар сабақ бойы біз сендермен талдау жасадық, бүгінгі сабақтан өздеріңе өмірлеріне қолдана алатындай нені үлгі етіп алдыңдар? Көңіл күйлерін бас бармақпен көрсету. 3мин
Бағалау
Спикерлер өз ойларын айтып, бағалайды. 4мин
Бағалау парағы
Оқушының аты |
1- тапсырма |
2- тапсырма |
3- тапсырма |
4- тапсырма |
5- тапсырма |
Жалпы баға |
Үйге тапсырма
««Адамгершілік – ардың ісі»» тақырыбында ой толғау жазу.
Шарт: «Рабғузидің қиссалары» шығармасы бойынша алған білімдеріңді пайдалана отырып, 90 сөзден аспайтындай етіп жазу.
1мин
Разделы презентаций
- Разное
- Английский язык
- Астрономия
- Алгебра
- Биология
- География
- Геометрия
- Детские презентации
- Информатика
- История
- Литература
- Математика
- Медицина
- Менеджмент
- Музыка
- МХК
- Немецкий язык
- ОБЖ
- Обществознание
- Окружающий мир
- Педагогика
- Русский язык
- Технология
- Физика
- Философия
- Химия
- Шаблоны, картинки для презентаций
- Экология
- Экономика
- Юриспруденция
Презентация на тему «А??улар ?йы?та?анда» поэмасы
Содержание
-
1.
«А??улар ?йы?та?анда» поэмасы -
2.
Қаңтардың жиырма екісіАққулар ұйықтағанда -
3.
Топ ережесін сақтайық!1. Мұғалімді тыңдау2. Уақытқа бағыну3. Бір-бірімізді тыңдау4. Келісімге келу5. Көрші топтарды сыйлау -
4.
Слайд 4 -
5.
Тапсырма. «Сұмдық сыры бар» жыр -
6.
Бес жолды өлең (1-2 топқа беріледі) 1.Зат -
7.
РАФТ әдісі. 3- 4 топқа беріледіСұлулық -АҚҚУ, махаббат -АНА махаббаты -
8.
Қарасаз,қара шалғын,өлеңде өстім,Жыр жазсам оған жұртым -
9.
Үйге тапсырма: «Аққу-киелі құс» тақырыбына ойтолғау жазу және поэмадан өздеріне әсер еткен тұстарын жаттау -
10.
Сау болыңыздар! -
11.
Скачать презентанцию
Қаңтардың жиырма екісіАққулар ұйықтағанда
Слайды и текст этой презентации
Слайд 2Қаңтардың жиырма екісі
Аққулар ұйықтағанда
Слайд 3Топ ережесін сақтайық!
1. Мұғалімді тыңдау
2. Уақытқа бағыну
3. Бір-бірімізді тыңдау
4. Келісімге келу
5.
Слайд 5
Тапсырма.
«Сұмдық сыры бар» жыр
Слайд 6Бес жолды өлең (1-2 топқа беріледі)
1.Зат есім
2. Сын есім
З. Етістік
4. Сөйлем
5.Синоним
Слайд 7РАФТ әдісі. 3- 4 топқа беріледі
Сұлулық -АҚҚУ,
махаббат -АНА махаббаты
Слайд 8
Қарасаз,қара шалғын,өлеңде өстім,
Жыр жазсам оған жұртым елеңдестің.
Өлсе өлер Мұқағали Мақатаев,
Өлтіре алмас,алайда,өлеңді
ешкім!
Ойтолғаныс. «Алты телпек» сыр шертеді
Слайд 9Үйге тапсырма:
«Аққу-киелі құс» тақырыбына ойтолғау жазу және поэмадан өздеріне әсер
еткен тұстарын жаттау
А.б. Гаиләнең, терәге – ир-ат, әти кеше. Безнең татар халкында борыңгыдан әти кеше – гаилә башлыгы итеп, аңа зур ихтирам, олы хөрмэт белән караганнар, бу бүгенге көндә дә шулай кала бирә. Ни әйтсәңдә гаиләнең бөтенлеге, барлыгы аның җилкәсендә. Әтиләр ил терәге, гаилә таянычы да. Безнең әтиләребез, картатайларыбыз, без тыныч яшәсеннәр, матур уйнасыннар, тамакларыбыз тук булсын, илебез имин булсын өчен Ватаныбызны саклаганнар. Без бу кадерле кешелэребезне 23 февраль – Ватанны саклаучылар көне белән тәбрик итәбез! Сезгә, хөрмәтлеләребез, ныклы сәламәтлек, балаларыбызга урнәк булуыгызны, гомерләрегез озын булып, тыныч күк йөзе астында яшәргә насыйп итсен!
…Әниләрне иң кадерле дибез,
Әтиләрсез яшәп буламы?!
Таба алмам алыштырыр кеше-
Әйлэнсәм дә бөтен дөньяны.
«Балам» диеп бер дәшүе дә бит
Җылы сала җанга, күңелгә.
Кайгыртувың өчен рәхмәт, әти,
Шулай булсын иде гомергә!
Сез безнең күңелдә мәңгелек ышаныч.
Сез көчле, сез – батыр, сез – безнең куаныч!
Сез – алтын багана, гаиләдә – сез терәк.
Тынычлык, иминлек сагында – сез кирэк!!!
1. Бүген безнең мәктәптә
Шундый рәхәт, күңелле.
Чөнки кунак булып безгә
Әтиләребез килде.
2. Иң акыллы, иң уңганнар
Бар эшкә дә булганнар
Менә шундый әтиләр.
Бергә: Менә шундый әтиләр.
3. Әтиләр илнең терәге
Гаиләнең йөрәге.
Авырлыкларга бирешми
Әтиләрнең беләге.
4. Әле ярый сез бар җирдә
Безнең иң ныклы терәк
Бәхетебез тулы булсын
Сез безгә шундый кирәк.
5. Әниләр белән бергә
Озын-озак яшәгез.
Шатлык килсен өебезгә
Кайгы-хәсрәт күрмәгез.
6. Сезнең йөргән юлларыгыз
Яшел утлардан торсын.
Сугыш, кан кою булмасын
Әтиләр исән булсын.
7. Бүген бәйрәм көнендэ
Әтиләрне котлыйбыз.
Шатлык, бәхет, сәламәтлек
Һәммәгезгә телибез.
8. Мой папа находчивый,
Умный и смелый.
Ему по плечу
Даже сложное дело.
Ещё он — шалун,
Озорник и проказник.
С ним каждый мой день
Превращается в праздник.
9. Әтиебез бик гадел,
Юмарт, шаян һәм көчле,
Безнең өчен ул зур терәк,
Әти безгэ бик кирәк!
Әти безнең горурлык,
Телибез аңа саулык,
Язсын иде гомергә
«Әти» диеп яшәргә!
10. Зимний солнечный денек
Весело скрипит снежок,
Лыжи, санки мы берем,
С папою гулять идем!
Мне завидуют вокруг –
папа самый лучший друг!
11. Горурланам әти белән
Аны бар да ярата.
Мактау сүзләре әйтәләр
Әтиемә карата.
12. Чтобы мирно всем жилось,
Чтобы мирно всем спалось,
Каждый день и каждый час,
Зорко охраняет нас
Армия наша! Благодарны люди ей,
Славной Армии своей,
В честь нее гремит салют,
В песнях славу ей поют!
Армия наша: самая могучая!!!
Армия наша: самая лучшая!!!
13.Минем әтине эшендә
“Универсаль” ул, диләр.
Аның кулыннан килмәгән
Юктыр бер эш тә, диләр.
14.Әтием кебек эшкуар
Булырмын әле үскәч.
Бәлки минем офисымда
Кайберәүләрегез эшләр.
15.Күргәнегез бармы сезнең
Минем әтине рульдә
Җырлап йөри машинасы
Ватылмаса, әлбәттә.
16.Каеш будым билемә,
Тасма тактым җиңемә,
Йолдызлы бүрек кидем:
-Мин солдат булдым! – дидем.
17.Иңемә мылтык астым,
Әти каршына бастым:
-Килдем, иптәш командир,
Әйдә, берәр приказ бир.
18.-Смирно!– ди әти —
Печән ашат бәтигә.
Бераз утын ярырсың.
Аннан…суга барырсың!
19.-Була! – дидем фырт кына.
Шуннан китте, и китте…
Мине чын солдат итте.
Бетте ялкау гадәтем,
20.Санаулы hәр сәгатем,
Иртүк торам, юынам,
Сөлге белән уынам,
Ялт иттерәм тешләрне,
Аннан эшлим эшләрне.
21.Бүлмәдә тәртип хәзер.
Ни кирәксә шул әзер.
Солдат булу шулай ул,
Өйрәнгәч бик уңай ул.
22. Өйдә булмаса әтитем
Шундый күңелсез миңа.
Кайчан кайтыр микән дип
Кич буе уйлыйм менә.
23. Әти өйгә кайтып кергәч
Өйләр яктырып китә.
Бар эшләрдә җиңеләя
Ару-талулар бетә.
24. Эшләмәсә эшләмәсен
Газетасын укып торсын.
Телевизор карап ятсын
Әтием генә булсын.
А.Б. Җир йөзендэ яшәүче һәр кешенең иң зур теләге – тынычлыктыр! Без хәзер әтиләребезгә җир йөзендәге соңгы бомбаларыбызны тапшырабыз һәм алар:
Булмасын ул, булмасын
Кирәкми безгә сугыш!
Булмасын бер куркыныч,
Булсын бөтен ил тыныч!!!
Дип бомбаларны шартлатсыннар — һәр бомба эчендэ теләкләр! (өрелгэн шарлар эчендә теләкләр язылган)
Теләкләрне әтиләр укыйлар:
1. Бомбалар шартламасын!
2. Балалар еламасын!
3. Пулялар сызгырмасын!
4. Пусть всегда будет мир на земле!
5. Яшь тугелмэсен!
6. Кугебез гел аяз булсын!
7. Барыбыз да дус яшик!
8. Гаилэлэребез тигез, тыныч булсын!
9. Сугышлар булмасын!
А.б. Балалар, этилэребез утырып торып арып киттелэр ахрысы, бэйрэмнэре конендэ эйдэгез аларны да бераз уйнатып алыйк эле.е Кичэбезнен икенче олешенэ кучэбез.
Безнен белэн ярышыргаЖитез этилэр кирэк.
Кемнэр ярышырга эзер,
Чыгып басыгыз тизрэк!!!
Первый цвет «ИНТЕЛЛЕКТУАЛЬНЫЙ». Каждый воин должен быть внимательным и смекалистым. ВОПРОСЫ ДЛЯ ДЕТЕЙ.
На вопросы отвечаем «ДА» или «НЕТ».Я проверю, какие Вы внимательные!
Наша армия сильна? (Да!)
Защищает мир она? (Да!)
Мальчишки в армию пойдут? (Да!)
Девочек с собой возьмут? (нет!)
Стоит летчик на границе? (нет!)
Он летает выше птицы? (Да!)
Мы скоро праздник отмечаем? (Да!)
Мам, девчонок поздравляем? (Нет!)?
Мир важней всего на свете? (Да!)
Знают это даже дети? (Да!)
ВОПРОСЫ ДЛЯ ПАП НА СМЕКАЛКУ
Ветеран — это старый, опытный воин? (Да)
Повар в армии — это кок? (Нет)
Майор — старше по званию, чем капитан? (Да)
Всякий пистолет — это револьвер? (Нет)
Руль в самолете и на корабле называется штурвал? (Да)
Компас — это прибор для измерения расстояния? (Нет)
Быть на посту — значит, находиться в дозоре? (Да)
Внеочередной парад — это повышение по службе? (Нет)
Госпиталь — это больница для военных? (Да)
«Катюша» — автомобиль, назван в честь всех девушек по имени Катя? (Нет)
В мирное время солдат служит в армии раз в год (Да)
«Папаха» — это головной убор всех пап? (Нет)
1 нче уен. «Дорес эйт» дип атала(берничэ этинен кузлэре бэйлэнэ, хэм хэр эти узенен кызын, яки улын табарга тиеш)
ГОНКИ
Игрушечные машины привязать к карандашу верёвочками одинаковой длины. Кто скорее накрутит веревку на карандаш, то есть «приедет» к финишу, тот победил.
4нче уен « Ин тоз атучы» снайперлар уены
(корзинага бомбаларны ташлап, обезвредить итэргэ кирэк)
1 конкурс: «Связисты». На кубах – ориентирах стоят игрушечные телефоны. По сигналу папа и ребёнок, держась за концы веревки (шнур), бегут «змейкой» к своему телефону, обегают ориентир, папа поднимает трубку, говорит: «Первый, первый – я второй…» и бегут обратно, передают верёвку (шнур) следующей паре.
ПРИНЕСИ ПОГОНЫУчастникам кладутся спичечные коробки на плечи. Они должны их пронести, не уронив, и передать следующему участнику эстафеты.
Конкурс «Добрые слова о папе»
Дети называют слово и вставляют спичку в яблоко. В конце каждая команда представляет своего «ежика».
А.Б Шушы шигырь юллары белэн бэйрэмебезне тэмамлыйбыз. Барыгызнын да гаилэлэрендэ тынычлык, иминлек булсын! Кадерле кунаклар! Без сезгә-илебез сакчыларына рәхмәт белдерәбез. Сезгә олы хөрмәт йөзеннән балаларның үзләре ясаган бүләкләрен кабул итеп алыгыз!
Әкрен генә көй яңгырый, балалар әтиләренә, бабайларына бүләкләрен тапшыралар.
«Кис ултырыу» йолаһына арналған сценарий
Предмет: | Другое |
---|---|
Категория материала: | Конспекты |
Автор: |
Сигеү сигә ҡыҙҙар
Ҡыҙҙар сигеү сигеп ултыра.
Ҡыҙҙар йыры. Ай юғары, ай юғары,
Айға менәһем килә.
Айға үрләп, ергә ҡарап,
Һине күрәһем килә.
Таңдан тороп һыуҙар һиптем
Баҡсалағы түтәлгә.
Күҙем төшһә, күңелем төшмәй
Һинән башҡа бүтәнгә.
Оҙон ҡара сәстәреңә
Таҫма кәрәк үрергә.
Өҙөлөп һөйгән йәрең килгән,
Сыҡсы, зинһар, күрергә.
1-се ҡыҙ. Бәй, ҡыҙҙар, ниңә шулай моңайышып ултырабыҙ әле? Балтаһы һыуға төшкән кешеләй.
2-се ҡыҙ. Эйе лә баһа. Әйтерһең, донъя бөтөп бара.
3-сө ҡыҙ. Эй, ҡыҙҙар, ысынлап та. Өләсәйем әйтә, донъя бөтөргә лә мөмкин, ти. Донъя бөтөп ҡуйһа, ни эшләрбеҙ икән, ҡыҙҙар?
4-се ҡыҙ. Их, ҡыҙҙар, иңдәреңә ҡанаттар үҫһен дә, һауаларға осаһы ла китәһе ине. Ете диңгеҙ аръяғында ла донъя бар, ти бит. Осор инем шул яҡҡа.
5-се ҡыҙ. Ҡафтау артында ла кеше аяғы баҫмаған, кеше күҙе күрмәгән илдәр бар икән. Китер ҙә барыр инем шул тарафтарға.
2-се ҡыҙ. Ә мин ете ят ерҙәрҙә түҙә алмаҫ, һағыныуҙан һарғайыр инем.
3-сө ҡыҙ. Мин дә сит ерҙә йәшәй алмаҫмын ул. Шуға күрә донъя бөтә башлаһа, Шеүәҙеләге бейек ҡарағайҙар башына менермен дә ултырырмын инде. Үҙ ерең үҙ ерең инде ул.
1-се ҡыҙ. Эй, бынауҙарҙы, керештеләр. Әкиәт тиһәң, һеҙгә генә ҡуш. Донъя бөтә тиме ни? Быға тиклем бөтмәгәнде бөгөн дә, иртәгә лә, унан һуң да бөтмәҫ.
2-се ҡыҙ. Эй, Аллам, бөтмәһә генә ярар ине. Исмаһам, бынау ҡулъяулығымды сигеп бөтөрөр инем.
3-сө ҡыҙ. Йә, йә, шунан ни эшләр инең?
4-се ҡыҙ. Ни эшләһен, быныһын бөтөрөр ҙә яңыһына тотонор ине.
2-се ҡыҙ. Эй, ошоларҙы. Һүҙ әйтһәң, көлөргә генә торалар. Бүтән өндәшмәҫ тә ҡуйырмын.
3-сө ҡыҙ. Өндәшмәһәң дә беләбеҙ. Тиҙерәк кейәүгә сығырға талпынаһың.
4-се ҡыҙ. Эйе шул, ана, күҙҙәре үҙе әйтеп тора.
2-се ҡыҙ. Сыҡһам ни, сығырмын да. Маңлайға яҙылғандан ҡасып ҡотолоп булмай.
5-се ҡыҙ. Бәй, әхирәттәр, былай булғас, беҙгә лә ҡулъяулыҡтарыбыҙҙы тиҙләтергә кәрәк инде. Кешенән ҡалышып булмаҫ.
1-се ҡыҙ. Эй, киттеләр бынауҙар, эй киттеләр. Әйтерһең, күктән әмер төшкән. Һәр кемгә яҙғаны үҙ ваҡыты менән килер, тигән боронғолар. Ҡоралайҙай ирекле мәлдәребеҙҙең ҡәҙерен беләйек.
2-се ҡыҙ. Дөрөҫ тә баһа, ҡыҙҙар. Йәшлек үтә лә китә ул.
3-сө ҡыҙ. Өләсәйем әйтә, ҡыҙ бала ата-әсә йортонда ҡунаҡ ҡына бит ул, ти.
4-се ҡыҙ. Ошолай кис ултырыуҙарыбыҙ һағындырыр әле бер заман.
5-се ҡыҙ. Илайым хәҙер, ҡыҙҙар, илайым. Әйҙәгеҙ әле, күңеллерәк нәмә хаҡында һөйләшәйек.
1-се ҡыҙ. Вәт, быныһы дөрөҫ, исмаһам. әйтерһең, бында балауыҙ һығырға йыйылғанбыҙ. Йәгеҙ әле, дәртле генә йыр йырлап алайыҡ.
Ҡыҙҙар йыры. Түңәрәк күл, түңәрәк күл,
Түңәрәк күл туғайҙа,
Ебәк ҡамыш, һыуы көмөш,
Бындай күлдәй күл ҡайҙа?
Күл өҫтөндә тәңкә –тәңкә Томбойоҡ сәскәләнә,
Алтын сабаҡ һикереп-һикереп
Ҡояшта иркәләнә.
Нисек урап йырламайһың,
Күле түңәрәк булғас,
Нисек бейемәй түҙәһең,
Күңел күбәләк булғас?
3-сө ҡыҙ. Әйт шуны. Үҙ күңелеңде үҙең күрмәһәң, бүтәндәр күрмәҫ. Кеше ҡайғыһы төштән кире, ти минең өләсәйем.
4-се ҡыҙ. Өләсәйең асыуланмаһа, әллә бейеп тә ебәрәһе инде, тим. Табандар ҡысытып китте ләсе.
5-се ҡыҙ. Әйҙә әле, беҙ ҡумыҙ сиртербеҙ.
4-се ҡыҙ. Их, ҡурай ҙа булғанда, зәһәр сығыр ине.
Шул саҡ ҡурай тауышы ишетелә. Уйнаусы үҙе лә күренә.
1-се ҡыҙ. Бына һиңә мөғжизә! Кем һин? Әүлиәме әллә?
Ҡурайсы. Әүлиә түгелмен. Мин – һеҙҙең хыялдағы ҡурайсы. Ҡурайым да ябай түгел — тылсымлы.
4-се ҡыҙ. Ҡыҙыҡ. Бәлки минең алдан күреү һәләтем барҙыр?
3-сө ҡыҙ. Минең өләсәйем әйтә, үлеп ғашиҡ булған ҡыҙҙарҙың юрағаны юш килеп, һәр теләге тормошҡа аша, ти. Тимәк, һин ғашиҡтарҙың ғашиғы.
Ҡурайсы. Ҡурайымда минең
Күңелдәрҙе елкетер,
Моңһоҙҙарға моң бирер,
Ҡыйыуһыҙға дәрт бирер,
Баҙнатһыҙға сәм бирер,
Ғашиҡтарҙың күңелен
Дөрләтерлек ут бирер
Шундай сихри көс бар.
4-се ҡыҙ. Улай икән, бик яҡшы. Тылсымлы ҡурайыңды тартып, бер бейетеп ал әле.
5-се ҡыҙ. Күп һүҙ китапҡа яҡшы, әйҙә, уйна, давай.
Ҡурайсы. Төш, һылыуым, ҡурай тартам,
Тыпырлатып баҫ.
Ҡурай тартҡан егеткә, һылыуым,
Бер генә күҙеңде һал.
Ҡурай уйнай. 4-се ҡыҙ бейей.
Ҡурайсы. Һеҙ саҡырҙығыҙ – мин килдем,
Теләнегеҙ – бейеттем,
Күңелегеҙ булғандыр –
Хәҙер инде мин киттем.
Сыға.
2-се ҡыҙ. Әллә төш булды, булдымы әллә өн?
3-сө ҡыҙ. Күренде лә юҡ булды, әйтмәне лә исемен.
4-се ҡыҙ. Булһын ине булғас, ана шундай егетең.
5-се ҡыҙ. Ысындарға ашһа икән хыялдағы өмөтөң
1-се ҡыҙ. Онотолоп китмәгеҙ әле,
Төшөгөҙ ҡабаттан ергә.
Өлөшөнә төшкән көмөшө
Килер бер саҡ һәр кемгә.
Йә-йә, моңайышмағыҙ.
Башлайым хәҙер таҡмаҡ,
Һеҙгә уны дауам итергә кәрәк.
Бейе, бейе, бейеүсе,
Иҙән булап йөрөүсе.
Бейеүсегә һүҙ әйтмәгеҙ,
Бейеүсе шәп – беренсе. (2-се ҡыҙ алдына баҫа). Дауам ит.
2-се ҡыҙ. Тыпыр-тыпыр тыпырлап,
Бергә баҫайыҡ әле.
Уйнап- көлөп, йырлап-бейеп,
Күңел асайыҡ әле. (3-сө ҡыҙ алдына баҫа). Дауамы һинән.
3-сө ҡыҙ. Беҙҙең ауыл ҡыҙҙары
Аҡлы күлдәк кеймәйҙәр.
Егет булһа, уңған булһын,
Ялҡауҙарҙы һөймәйҙәр. (4-се ҡыҙ алдына баҫа). Хәҙер һиңә сират.
4-се ҡыҙ. Стенала сәғәт һуға
Минутын белеп кенә.
Төштәремә һин керәһең
Йылмайып-көлөп кенә. (5-се ҡыҙ алдына баҫа). Әйттер әле, әйҙә.
5-се ҡыҙ. Итек кеймәгән тимә,
Ситек кеймәгән тимә.
Быймаларға боҙҙар ҡатһа,
Итек тауышы килә. Бергәләп.
Бергәләп. Иҫке лә шырпы ҡабы,
Яңы ла шырпы ҡабы.
Матур бейей, матур баҫа,
Бейеһен әле тағы.
Әйҙә, баҫайыҡ әле,
Бергә баҫайыҡ әле,
Бейейек тә, йырлайыҡ та,
Күңел асайыҡ әле.
1-се ҡыҙ. Йә, ҡыҙҙар, бейенек. Тағы ла ҡул эшенә тотоноп алайыҡ әле.
2-се ҡыҙ. Аулаҡ тип егеттәр йөрөй торған.
3-сө ҡыҙ. Бимазалап йөрөмәһендәр әле.
4-се ҡыҙ. Килһәләр – ишек асыҡ. Килмәһәләр, яулыҡ һалыр уйым юҡ.
5-се ҡыҙ. Әйҙәгеҙ, ҡыҙҙар, егеттәр килгәнсе ваҡытыбыҙҙы әрәм итмәйек. Сигер, ҡайыр эштәребеҙҙе барлайыҡ.
Ултырышалар. Тәүге йырҙы яй ғына көйләйҙәр.
2 декабрь, 2013 й.
Тип материала: | Документ Microsoft Word (docx) |
---|---|
Размер: | 20.11 Kb |
Количество скачиваний: | 367 |
Скачать
Просмотров: 518