Күні:
Пәні: Дене шынықтыру
Сабақтың тақырыбы: Допты жоғары тастап қайта ұстап алу
Сабақтын мақсаты:
Білімділік: Оқушыларды білімділікке және спорттық ойындарға үйрету (баскетбол, волейбол).
Дамытушылық: Қозғалу мүмкіндіктерді дамыту.
Тәрбиелік: Ұжымдасу мен ұйымшылдық тәрбиесін қалыптастыру.
Қолданылатын құралдар: баскетбол добы, волейбол добы, волейбол торы, ысқырғыш.
І. Кіріспе бөлімі (10-12 мин)
Әдістемелік нұсқау – Ә.Н.
1. Сапқа турғызу. Сәлемдесу.
Ә.Н. : 1) Сапта тәртіп сақтау
2) Киімдеріне көніл бөлу
2. Сабақтың мақсатың түсіндіру.
3. Жүру жаттығулары:
• жай жүру;
• аяқтын үшімен жүру, қол мықында;
• табаның сыртқы жағымен жүру;
• табаның ішкі жағымен жүру.
Ә.Н.: 1) Бұйрық: «Оңға!»
2) «Солға айнала алға бас!»
3) Тұлға бойын қарау
4) Арқаны түзу ұстап алға еңкеймеу
5) Басты төменге түсірмеу, жерге қарамау.
4. Арнайы жүгіру жаттығулары:
• тізені биікке көтеріп жүгіру;
• аяқты артқа лақтырып жүгіру;
• оң жақпен тіркеме адыммен;
• сол жақпен тіркеме адыммен;
• оң және сол жақпен аяқты қайшылып жүгіру.
Ә.Н.: 1) Тізені бүкпеу
2) Арқа шалқаймау
3) Қолды еркін ұстау
4) Жүгіру техникасына, аяқтын жұмысына және дейне тұлғасына қарау
5) Тізе белдіктін бойына көтерілмеу
5. Жалпы дамыту жаттығулар:
1) БҚ-қол кеуде алдында 1-2 бүгілген қолды артқа апару, 3- 4 дәл солай жазылған қолды артқа апару.
2) БҚ-оң қол жоғарыда, сол қол төменде 1-2 қолды артқа апару, 3-4 дәл солай аустыра орындау.
3) БҚ-қол иықта 1-2 алға айналдыру, 3-4 артқа айналдыру.
4) Жартылай аяқты бүгіп жүру.
5) Толық отырып жүру.
6) Толық отыра алға секіру.
7) Жай жүру.
Ә.Н.: 1) Демді қалпына келтіру.
2) Шынтақты түсірмей, соңғы шегіне дейін апару.
3) Қол түзу дене тұлғасы.
4) Жауырынды іске қосып, иықты толық айналдыру.
5) Тұрмау.
6) Демді қалпына келтіру
ІІ. Сабақтын негізгі бөлім (30 мин).
Баскетбол.
Жүру, қозғалыста:
допты әртүрлі дене мүшесінің айналасынан айналдыру (бастын, денесінен, аяқтың), оңға, солға;
қолдан қолға доппен лақтырысу;
допты екі қолымен арқадан лақтырып және алдымен қағып алу.
Ә.Н.: 1) Доптарды алу.
2) Айналдыру бағытын аустыру
3) Траекторияны аустыру.
4) Допты еденге түсірмеу.
5) Басты төменге түсірмеу, жерге қарамау.
Допты жетелеу:
оң және сол қолымен;
артпен алға жүгіру;
сол қолымен оң жақпен жүгіру;
оң қолымен сол жақпен жүгіру.
Ә.Н.: Допты алақанмен ұрмай оны еденге итеру керек.
Жылдамдыққа: Допты жоғары алға лақтырып, жылдам жүгіріп допты қағып алу керек.
Ә.Н.: Допты көрермендерді қараусыз-ақ жетелеу.
Арнайы жаттығулар:
оқушылар екіге бөлініп, екі қатарға тұрғізу. Допты кеудеден бір-біріне беру;
осы әдісті бір-екі адым жасап жаттығуды орындау;
допты екі қолымен қозғалыста торға 3-4 метр жерден екпін алып лақтыру (алдымен түзу және жанынан лақтырып орындау);
допты жетелемей ойнау.
Ә.Н.: 1) Лақтырып беруді және қағып алуды көрсету.
2) Екі командаға бөлу.
Волейбол.
Допты тор арқылы астынан және үстінен қабылдап алып оны қайтарып беру.
Ә.Н. – екі қолымен астынан және үстінен.
ІІІ. Қорытынды бөлім (3-5 мин).
1. Сапқа тұру, сабақты қортындылау.
2. Үздік орындаған оқушыларға баға қою
3. Үйге тапсырма беру
a) Қолды бүгіп жазу,
b) Секіру жаттығулары.
4. Қоштасу.
Ә.Н.: 1) Бұйрық: «Сапқа тұр!», «Түзел!», «Тік тұр!»
2) Сабақ аяқталды. «Сау болындар! Оңға бұрыл шешінетін бөлмеге адымда!»
Пәні: Дене шынықтыру
Сабақтың тақырыбы: Акробатика. Жүреден отырып, шалқадан жатып, топтану
Сабақтың мақсаты: 1. Білімділік: Иілу жаттығуларын жасауды
үйрену, тепе-теңдік сақтай білуді
меңгерту.
2. Дамытушылық: Оқушыларды өз бетінше жұмыс
істеуіне, икемділікке жаттығуды
қатесіз орындауға баулу,
оқушылар денсаулығын
нығайту пәнге қызығушылығын
арттыру.
3. Тәрбиелік мәні: Оқушыларды берілген
тапсырма жаттығуды ұқыпты,
өз мәніде жасауға, ептілікке,
шыдамдылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Білімді бекіту сабағы.
Сабақтың түрі: Дәстүрлі сабақ.
Құрал-жабдықтар: Ысқырық, матрастар.
Сабақтың барысы: 1. Дайындық бөлім.
2. Негізгі бөлім.
3. Қорытынды бөлім.
№ |
Сабақтың мазмұны |
Уақы-ты |
Әдістемелік нұскаулар |
1 |
I Дайындық бөлім Сапқа тұру, ақпар беру, сәлемдесу, түгелдеу, сабақтың мақсатын түсіндіру. Қауіпсіздік ережелерін ескерту. Бұрылу элементерін орындау. |
161 21 |
Ара қашықтық сақтау, дұрыс бұрылуын қадағалау. |
2 |
II Жүру үстінде орындалатын жаттығулар а) аяқтың ұшымен жүру ә) өкшемен жүру б) ішкі және сыртқы қырларымен жүру в) жартылай отырып жүру г) толық отырып жүру д) бастапқы қалыпқа келу |
31 |
Қолды жоғары, денені тік ұстау Қол желкеде, денені тік ұстау Кеудені көтеріп жүру, қол алға созамыз Кеудені көтеріп жүру, қол тізеде Ара қашықтық сақтау |
3 |
III Жүгіру үстінде орындалатын жаттығулар а) тізені жоғары сермей жүгіру ә) аяқты артқа сермей жүгіру б) аяқты қапталға қарай сермей жүгіру в) тізеу аяқты алға сермей жүгіру г) оң және сол жағымызбен жүгіру д) артымызбен жүгіру д) жылан тәрізді ирелеңдеп е) кері бұрылып жүгіру ж) дем басу |
51 |
Қол белде, жылдам жоғары сермеу Қол артта, қолымызға өкшені тигізу. Қол қапталда қолды өкшеге тигізу Қол белде Ара қашықтық сақтау, жоғары секіру Ара қашықтық сақтау, Сызыққа жетіп бұрылу, Әр кім өз орында бұрылу терең тыныс алу. |
4 |
IV Бір орында орындалатын жаттығулар Жұппен жасалатын жаттығулар а) Б.Қ. қол белде, санақ бойынша, басты 1-4 оңға,1- 4солға айналдырамыз. ә) Б.Қ. қол кеуде тұсында жазулы бір-біріне қарама-қарсы қарап қолды айқастырып ұстаймыз с.б. 1 қолды жоғары көтереміз, 2 Б.Қ 3 қолды жоғары көтереміз, 4 Б.Қ б) Б.Қ. бір-біріне арқасын беріп қолды айқастырып ұстаймыз с.б 1-2 оң қапталға иілеміз, 3-4 сол қапталға иілеміз. в) Б.Қ. бір- біріне қарама-қарсы қарап иықтан ұстап с.б 1-2 алға иілеміз 3-4 сол қапталға 1-2 алға иілеміз 3-4 оң қапталға. г) Б.Қ бір-біріне арқаларын беріп қолдарының ұшынан ұстап с.б 1-2 арқасын жатқызып шалқасын көтереді, 3-4 келесі оқушы қайталайды. д) Б.Қ. бір-біріне қарама-қарсы иықтарын ұстап с.б 1-2 оң аяқты сермейміз 3-4 сол аяқты сермейміз. е) Б.Қ бір-біріне арқасын беріп қолды айқастырып 5 рет отырып тұру. ж) Оң аяқпен 8 рет, сол аяқпен 8 рет секіремі |
61 |
Дене тік, басты айналдырғанда көзді жұмбаймыз. қолды жоғары көтергенде шынтақты бүкпейміз. Денені игенде аяқ орнынан қозғалмайды тізені бүкпейміз. Барынша толық иілеміз, тізені бүкпейміз. Барынша созыламыз, тізені бүкпейміз. Аяқты тік түзу ұстаймыз. Толық отыру. Жоғары секіреміз. |
5 |
II Негізгі бөлім Арнайы икемділікті қалыптастыру жаттығулары.
5) Шынтақты жерге тіреу арқылы жаурынға тұру. Шалқалап жату қалпынан аяқтың ұшын бастан асыра еденге тигізуге тырыса отырып, бел еденнен көтерілген кезде алақанмен мықынды қаусыра ұстап, қолды белге тіреу керек және қолды шынтақтан бүгіп, оны дененің астына қарай көбірек жіберіп, бұдан кейін аяқты жоғары қарай созады да, шынтақты тірей көтерілу арқылы жаурынға тұру қимылы орындалады. Жаурынға тұру тәсілін орынықтыра түсу үшін аяқпен мынадай әр түрлі қимылдар жасау ұсынылады: аяқты бүгу, алшақ ұстау, бір аяқты алға, екінші аяқты артқа қарай жіберу және т.б. Бұл жаттығуды бастапқы қалыпты өзгерту арқылы қиындатуға болады, яғни екі аяқты бірге соза ұстап отырып, жаурынға тұру керек. Аяқты сүйемелдеп ұстау қауіпсіздендірудің және оған көмек берудің элементі болып табылады.
|
251 41 11 11 11 11 101 61 51 |
Барынша түзу тұруға тырысамыз. Шынтақпен денені тіреген кезде қолды қайырып алмаймыз. Аяқ, бел, омырытқа бір сызықтың бойында болуы тиіс. Барынша түзу тұруға тырысамыз. Тізені бүкпейміз, Қолдың күшімен ұстаймыз. Қақтығысын жатқанда еденге сүрініп кетейміз. |
6 |
III Қорытынды бөлім Сапқа тұру .Қателіктерін айту. Жақсы және нашар орындаған оқушыларды атау. Үйге тапсырма беру. Бой сергіту ойыны «көз, мұрын, ауыз» ойынын ойнау. Қоштасу. |
41 |
Жалпы дамыту жаттығуларын қайталау. Күштілікке арналған жаттығулар жасау, таң ертеңгілік жүгіру. |
Күні:
Пәні: Дене шынықтыру
Сабақтың тақырыбы: Алға, артқа топтанып жатып домалау
Сабақтың мақсаты: 1. Білімділік: Иілу жаттығуларын жасауды
үйрену, тепе-теңдік сақтай білуді
меңгерту.
2. Дамытушылық: Оқушыларды өз бетінше жұмыс
істеуіне, икемділікке жаттығуды
қатесіз орындауға баулу,
оқушылар денсаулығын
нығайту пәнге қызығушылығын
арттыру.
3. Тәрбиелік мәні: Оқушыларды берілген
тапсырма жаттығуды ұқыпты,
өз мәніде жасауға, ептілікке,
шыдамдылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Білімді бекіту сабағы.
Сабақтың түрі: Дәстүрлі сабақ.
Құрал-жабдықтар: Ысқырық, матрастар.
Сабақтың барысы: 1. Дайындық бөлім.
2. Негізгі бөлім.
3. Қорытынды бөлім.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі.
Сапқа тұрғызу, рапорт қабылдау, сәлемдесу, түгендеу.
Бүгінгі сабақтың тақырыбын хабарлау.
Саптық жаттығулар: Оңға! Солға! Артқа!
Жүру жаттығулары:
Қолды жоғары тік көтеріп, аяқтың ұшымен жүру, екі қол белде өкшемен жүру, аяқтың ішкі, сыртқы жағымен жүру, жартылай отырып жүру, спорттық жүріс.
Жүгіру: Аяқты артқа бүгіп жүгіру, қайшылап жүгіру, оң (сол) жақ қырымен тіркеле адымдап жүгіру, артпен жүгіру. Жай жүріс, терең тыныс алып, дем шығару.
Жалпы дамыту жаттығулары: Бір қатардан, 3 қатарлы лек тұрғызып әр буындарға жаттығу жасату.
Бастапқы қалып аяқ арасы иық кендігінде, мойынға Сапқа тұрғызу, рапорт қабылдау, сәлемдесу, түгендеу.
Бүгінгі сабақтың тақырыбын хабарлау.
Саптық жаттығулар: Оңға! Солға! Артқа!
Жүру жаттығулары:
Қолды жоғары тік көтеріп, аяқтың ұшымен жүру, екі қол белде өкшемен жүру, аяқтың ішкі, сыртқы жағымен жүру, жартылай отырып жүру, спорттық жүріс.
Жүгіру: Аяқты артқа бүгіп жүгіру, қайшылап жүгіру, оң (сол) жақ қырымен тіркеле адымдап жүгіру, артпен жүгіру. Жай жүріс, терең тыныс алып, дем шығару.
Жалпы дамыту жаттығулары: Бір қатардан, 3 қатарлы лек тұрғызып әр буындарға жаттығу жасату.
Бастапқы қалып аяқ арасы иық кеңдігінде, мойынға арналған жаттығу, екі қол белде
(Б.қ.а.и.к.) басты оңға 4сан, солға 4сан айналдыру.
Б.қ.а.и.к. оң қол жоғары, сол қол төмен, 1-2 санға қолды сермейміз. Сол қол жоғары, оң қол төмен, 1-2 санға қолды сермейміз.
Б.қ.а.и.к. қолдың басы иықта, 1-2 сан алдыға, 3-4 сан артқа айналдыру. Б.қ.а.и.к. қол кеуде алдында шынтақтан бүгулі. 1-2 сан қолды жазбай сермейміз, 3-4 сан жазып сермейміз. Жаттығуларды оңға, солға жасаймыз.
Б.қ.а.и.к. екі қол белде, оңға (солға) 2 сан иілу.
Б.қ.а.и.к. қол белде денені екі рет оңға бұру, екі рет солға бұру.
Б.қ.а.и.к. Екі қол белде, оңға, (солға) 4 сан белді айналдыру.
Б.қ.а.и.к. қол тізеде, аяқты ішке, сыртқа айналдыру.
Б.қ.а.и.к. отырып, тұру.
Бір қатар сапқа тұрғызу.
Негізгі бөлім:
Сапқа тұрғызу.
Оқушыларды қауіпсіздік ережесімен таныстыру.
Оқушыларға алдыға айналу әдісін түсіндіру, іс – тәжірибе жүзінде көрсету.
Оқушыларға алдыға домалау әдісін үйрету.
— алдыға домалау; (2-3 рет)
Оқушыларды екі топқа бөліп, эстафеталық ойын ойнату.
— алдыға домалап, жүгіріп қайту;
— алдыға домалап, кедергілер арасымен жүгіріп келу;
— алдыға домалап, себетке доп салу;
Қорытынды бөлім:
Сапқа тұрғызу.
Сабаққа жақсы қатысқан оқушыларды мадақтау, кеткен кемшіліктері мен жіберген қателіктерін айтып ескерту.
Бағалау.
Үй тапсырмасы: Алдыға домалау.
Саппен спорт залдан шығу.
Күні:
Пәні: Дене шынықтыру
Сабақтың тақырыбы: Саптық және саппен қозғалу кезіндегі жаттығулар
Сабақтың мақсаты:
а) Саптық және саппен қозғалу кезіндегі жаттығулардың әдісін үйрету
ә) Оқушылардың назар аудару, есте сақтау қабілеттерін дамыту
б) Оқушыларды адамгершілік қасиеттеріне тәрбиелеу
Өтілетін орны: №249 мектеп-лицей , спорт залы
Көрнекілік құралдар: Доп, сағат, ысқырық
Жүргізуші: Жанарыстан Нұрлан
С/б |
Сабақтың мазмұны |
Уақыты, мөлшері, реті |
Әдістемелік нұсқаулар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кіріспе – дайындық бөлімі 10-12 мин |
1. Сапқа тұрғызу. Кезекші мәліметі, сәлемдесу. Сабақ тақырыбын, мақсатын түсіндіру |
1/ |
Оқушылардың киіміне, тәртібіне, бұйрықтың дұрыс орындалуына назар аудару |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2. Назар аударатын жаттығулар. «Оңға бұрыл!», «Солға бұрыл!» , «Кері бұрыл!», «Солға бұрыл!». Сол иықпен залды айналып «алға қадам бас!» |
30// |
дұрыс орындалуын қадағалау.Сол аяқтан бастау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3. Жүру бағытында орындалатын жаттығулар.а)қол жоғары,аяқ ұшымен жүру.ә) қол белде,өкшемен жүруб) қол белде, аяқтың ішкі,сыртқы қырымен жүру в) қол желкеде,жартылай отырып жүру г) қол тізеде, толық отырып жүру д) қол тізеде,оңға,солға секіру е) спорттық жүріс 4. Жүгіру бағытында орындалатын жаттығулар а) тізені жоғары көтеріп жүгіру ә) өкшені жамбасқа лақтырып жүгіру б) аяқтың басын алға сілтей жүгіру в) оң,сол жақпен аяқты қайшылай жүгіру г) оң,сол жақпен жүгіру д) теріс қарап жүгіру е) жылдам жүгіру ж) спорттық жүріс Тыныс алу жаттығулары, 3 қатарға тұрғызу 5.Жалпы дамыту жаттығулары. а) б.қ.н.т- қол белде 1-4 басты оңға айналдыру 5-8 басты солға айналдыру ә) б.қ.н.т- қол иықта 1-2 қолды алға айналдыру 3-4 қолды артқа айналдыру б) б.қ.н.т- қол кеуде тұсында бүрулі 1-2 бүрулі күйінде артқа керу 3-4 қолды түзеу күйінде артқа керу в) б.қ.н.т- қол белде, 1-4 белді оңға айналдыру 5-8 белді солға айналдыру г) б.қ.н.т- қол белде 1-2 денені оңға бұру 3-4 денені солға бұру д)б.қ- аяқ иық көлемінен алшақ 1- оң аяққа еңкею,2-б.қ, 2- сол аяққа еңкею,4-б.қ. е) б.қ.н.т- қол белде 1-қолды жоғары көтеру 2- алға еңкею,қолды еденге тигізу 3- отыру, қол алда түзеу 4- б.қ ж) б.қ.н.т- қол белде оң,сол,екі аяқпен секіру |
1І30ІІ 10 м10 м 10 м 10 м 10 м 10 м 20-25 м 2І 20 м 20 м 20 м 20 м 20 м 20 м 25-30 м 25 м 30ІІ 6І 6-7 рет 6-7 рет 6-7 рет 6-7 рет 6-7 рет 6-7 рет 6-7 рет 10 рет |
ара қашықтықты сақтау.қолды бүкпеу,денені тік ұстау.кеудені тік ұстау. денені тік ұстау кеудені тік,басты көтеріп ұстау қаз тәрізді жүру жоғары секіру жылдам, қол бел тұста берілуі қолды бел тұсында ұстау, тиізені алақанға тигізу өкшені алақанға тигізу қол белде,аяқты бүкпеу қолды жанына созып ұстау қолды алға,артқа толықайналдыру сол иыққа қарау барынша жылдам орындау ара қашықтықты сақтау «1-ші,2-ші,3-ге санал!» бұйрықтарын орындау тепе-теңдік сақтау, толық айналдыру,көзді жұмбау денені тік ұстау, қолды толық айналдыру барынша артқа қарай керу, қолды шынтақтан бүкпеу толық айналдыру,тепе-теңдік сақтау тізені бүкпеу,аяқты бұрмау тізені бүкпеу қолды еденге тигізу, барынша төмен еңкею қолды, аяқты бүкпеу аяқтың ұшымен тұру толық отыру, қолды бүкпеу тепе-теңдікті сақтау,денені тік ұстау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саптағы және саппен қозғалу кезіндегі жаттығулар.Сапқа тұрғызу.Жаттығулардың орындалу әдістерін түсіндіру.1.Бір қатардан екі қатарға тұру. Бір қатардан екі қатарға тұрудың екі тәсілі бар.Бірінші тәсіл. Бір қатарда тұрған оқушыларға «Бірінші,екіншіге санал!» бұйрығы беріледі. Кейін «Екі қатарға тұр!» бұйрығы үштік есеппен жүреді, «бір» – сол аяқты артқа, «екі» – оң аяқты алдыңғы оқушының артына, «үш» – сол аяқты оң аяқтың жанына қою керек. Екі қатардан бір қатарға ауысу үшін «Бір қатарға тұр!» бұйрығы беріледі. Екінші қатарда тұрған оқушылар «бір» дегенде сол аяқпен солға, «екі» дегенде оң аяқпен алға, «үш» дегенде сол аяқты оң аяқтың жанына қою керек. Екінші тәсіл. «Бір» дегенде, екінші оқушы оң аяқпен алға бір қадам, «екі» оңға бір қадам, «үш» сол аяқты оң аяқтың жанына қою. Бір қатарға тұру кері қарай орындалады. 2. Бір лектен екі лекке тұру. «Екі лекке тұр!» бұйрығы үштік есеппен орындалады. «Бір» оңға бір қадам, «екі» сол аяқты бірінші оқушының жанына, «үш» оңға аяқты сол аяқтың жанына қою.Бір лекке тұру кері қарай орындалады. 3. «Қиғаш» жүру.Бір бұрыштан оған қарама-қарсы қиғаш жатқан бұрышқа қарай жүру арқылы орындалады. «Қиғаш жүр!» бұйрығы сапты бастаушы алаңның бұрышына келгенде, «Оң, сол иықты ілгері ұстап жүр!» бұйрығы беріледі. 4. «Ирелеңдеп» жүру. «Оң иықты ілгері ұстап,айнала жүр» бұйрығы беріледі. Ирелеңдеп жүру басталатын жерге келгенде «Солға (оңға), қарсы бағытқа жүр» бұйрығы беріледі. Сапты бастаушы 1800-қа өзгертіп, алғаш қарсы жүруді бастаған кезде«Ирелеңдеп жүр!» бұйрығы беріледі. 5. Қимыл-қозғалыс ойындары а) «Топ,орныңда тік тұр!» ә) Эстафеталық жарыс |
11 51 6-7 р 51 6-7 р 51 6-7 р 41 6-7 р 41 6-7 р 51 |
Жаттығуларды жасап көрсету Дұрыс орындалуын қадағалау
1 2 1 2 1 2 аяқты дұрыс қою
1 2 1 2 1 2 аяқты дұрыс қою 1 2 1 2 1 2
дұрыс орындалуын қадағалау 1 2 1 2 1 2 аяқты дұрыс қою ара қашықтықты сақтау
ара-қашықтықты сақтау
алаңды толық пайдалану ойын ережесін түсіндіру. Қауіпсіздік ережесін сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тыныс алуды қалпына келтіру жаттығулары.Сапқа тұрғызу.Сабақ барысын қорытындылау.Оқушыларды бағалау, мадақтау.Үйге тапсырмалар беру.Оқушылармен қоштасу |
Сабақтың тақырыбы: «Гимнастикалық жаттығулар» , “Акробатикалық жаттығулар”
Мақсаты:
1) Оқушыларға жаңа сабақты толық меңгерту.
2) Қимыл-қозғалыс әрекетін дамыту.
3) Ептілікке, шапшаңдыққа тәрбиелеу.
Өтетін орны: Спорт зал
Керекті құралдар: Гимнастикалық төсеніштер, ысқырғыш, мультимедиялық тақта.т.б
Әдісі: Түсіндірме, практикалық
Түрі: Жаңа сабақ
Ұйымдастыру бөлімі: 10-12мин
1. Сапқа тұру
2. Мәлімдеме қабылдау, түгендеу
3. Саптық жаттығулар
4. Алаңды жүру және жүгіріп өту, денені қыздырынатын әр түрлі жаттығулар орындау
5. Орындарында тұрып орындалатын жаттығулар, «Қара жорға» биімен көрсету;
Негізгі бөлімі: 20-25 минут
1. Сапқа тұру
2. Жаңа сабақты түсіндіру,тақырып пен мақсатымен таныстырып өту.
3. Көрнекілік суреттер арқылы түсіндіру, практикалық түрде орындап көрсету.
4. Оқушыларға жаңа сабақ жаттығуларын орындату.
5. / оқушыларға сұрақ беру арқылы /
1- жаттығу.Аяқты алшақ қойып тұру қалпынан алға домалап түсу.
2-жаттығу.Алға қарай домалап түсіп, түрегелу және қарсы лақтырылған волейбол добын қағып алу
3-жаттығу Қолды тіреп отыру және төмен басылып отыру қалпынан артқа қарай домалап түсу.
4-жаттығу Артқа домалап, жаурынға тұру.
5-жаттығу Қарлығаш бейнесін салу.
6-жаттығу Көпір салу
7- жаттығу Аяқты кеуде тұсқа құшақтай отырып алға қарай домалап түсу.
8. «Акробатикалық эстафеталар» ойыны:
Қорытынды бөлімі. 5-минут
1. Сапқа тұру
2. Үйге тапсырма “Акробатикалық жаттығуларды түлерін орындау”
3. БҮҮ-стратегиясы: Бағалау
Сабақ бөлімі |
Сабақтың мазмұны |
t‘ |
Әдістемелік нұсқаулар |
Ұйымдастыру нұсқаулар |
Дайындық бөлімі 10′ |
Сапқа тұрғызу,сап түзеу. Сәлемдесу. Сабақтың мақсатын хабарлау, оның негізгі тақырыбымен таныстыру. Бағдарлама материалы,аяқкиім мен киімге қойылатын гигиеналақ талаптар. Саптық жаттығулар.Оңға солға бұрылуды үнемі арнайы уақыт бөліп, пысықтап отыру.Сапты бұзбай өз жылдамдығымен бағытты өзгерте отырып жүгіру,жүру және жалпы дамыту жаттығулары кешені. |
1′ 1′ 1′ 1′ 6′ |
Боймен тұру. Мұқият тыңдау. Оқушылардың сыртқы түріне назар аударғызу. Қосалқы аяқ киімдерін бөлек салып алып келуге дағдыландыру. Жүгіру кезінде,сапты бұзбай,ара қашықтық сақтап, тек аяқтың ұшымен жүгіруге осы бастан баулимыз. Тыныс алуды қадағалау, қалпына келтіру. |
Сапта тік тұру, денені тік ұсталуын кадағалау, сапқа тұрғызатын орынды үнемі пайдаланып,орнын өзгертіп отыру. Мұғалімнің берген бұйрықтарын өте мұқият тыңдап ұнемі дұрыс орындауға жұмылдыру. |
Негізгі бөлім 30‘ |
Төменнен беру әдісі: — Допты төменнен ойынға қосқанда қолдың сермеу кезінде артқа кетуін, соғар кезде төменнен жоғары қарай алға сілтенуін, доптқа түзу қолдың алақаны тиюін қадағалау. Ал допты соққанда оқушы екпінімен артта тұрған аяқпен алға бір қадам жасайды. |
5′ 25′ |
Мұғалімнің ысқырығы арқылы бір мезгілде аланда орынды ауыстыру керек. Мұғалімнің бұйрығы арқылы аландағы оқушылар жоғарыдан және томеннен беруді бастауы тиіс. |
Төменнен беру. |
Қорытынды бөлім 5′ |
Сапқа тұрғызу.Сауықтыру жаттығулары. Сабақтың қорытындысын шығарып,жіберілген қателерді түзету жолдарын көрсету. Оқушыларға бағаларын қою. Үйге тапсырма беру. Үй тапсырмасын әр оқушының мүмкіндігіне сай болуы керек. |
1′ 1′ 1′ 1′ 1′ |
Оқушылардың талап- тілектерін үнемі дұрыс тыңдауға дағдылану. Әр тоқсанның аяғында оқушылардың үлгерімін көрсетіп арнайы тест дайындау, хабарландыру тақтасына ілу. |
Денені тік ұсталуын қадағалау.Ерекшеленген оқушыларды атап өту.Бағалау. Үй тапсырмасын орындауды ескерту,үнемі жұма күні тексеріп отыру. Оқушылардың күнделіктеріне үй тапсырмасын жазуды талап ету. Саппен киінетін бөлмеге бару. |
Ұстаздарға арналған оқу әдістемелік материалдар
Пәнін, сыныбын және бағытын көрсетіп 180 000 астам сабақ жоспарларын сайттан тегін жүктеп алуға болады:
Оқу әдістемелік материалдар іздеу
Барлығы материал
Бекмурзаев Бауыржан Амангелдіұлы
Алматы қаласы, Бостандық ауданы, №70 жалпы білім беретін мектептің дене шынықтыру пәні мұғалімі
01.04.2022
181
0
Чалабаев Кайсар Артыкпаевич
Алматы қаласы, Бостандық ауданы, №70 жалпы білім беретін мектептің дене шынықтыру пәні мұғалімі
01.04.2022
183
0
Блялова Айгуль Жанабаевна
Павлодар облысының білім беру басқармасы, Екібастұз қаласы білім беру бөлімінің «№24 сәбилер бақшасы» КМҚК
22.11.2021
465
0
Уәли Қымбат Байбулатқызы
Ақмола облысы Бурабай ауданы МҚКҚ «Ромашка»бөбекжайының дене шынықтыру мұғалімі
11.08.2021
420
0
Ботабаева Жанерке Тұяқбаевна
«Ақмола облысы білім басқармасыныңЦелиноград ауданы бойынша білім бөлімінің жанындағы Қосшы ауылының «Алтын дән» балабақшасы» МКҚК
29.04.2021
477
0
Ботабаева Жанерке Тұяқбаевна
«Ақмола облысы білім басқармасыныңЦелиноград ауданы бойынша білім бөлімінің жанындағы Қосшы ауылының «Алтын дән» балабақшасы» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорыны
29.04.2021
658
0
Конысов Куаныш Кенесбайулы
Маңғыстау облысы Бейнеу ауданы «Бейнеу орта мектебі»КММ
10.12.2020
327
0
Казезова Сая Дулатовна
ШҚО Семей қаласы «Акылтай» балабақшасы Дене шынықтыру пәнінің мұғалімі
20.04.2020
632
2
Искакова Сайлаукул Болатқызы
Ақмола облысы Нұр-Сұлтан қаласы №39 «Меруерт» балабақшасының дене шынықтыру нұсқаушысы
01.02.2020
675
0
Буралкиева Мейрамкуль Тулегеновна
Жамбыл облысы Шу ауданы Бірлік ауылы «Алпамыс» балалар бақшасының спорт нұсқаушысы
19.11.2019
700
1
Дене шынықтыру сабағы 2 кіші топ балабақша
Ұйымдастырылған оқу қызметінің
№ 42 технологиялық картасы
Өткізген: Закетаева А.А.
Өткізу мерзімі: 10.12.18 ж.
Топтың жас ерекшелігі: № 1 ІІ кіші топ
Білім беру саласы: «Денсаулық»
Бөлімі: Дене шынықтыру.
Негізгі қимылдар: Шеңберден шеңберге қос аяқпен секіру. Гимнастикалық орындық бойымен жүріп секіру. Қ/ойын: «Қояндар». Босаңсыған қолдармен жүгіру.
Мақсаты: Балаларды гимнастикалық орындық бойымен жүріп секіруге үйрету. Міндеттері:
БМ : Балаларды гимнастикалық орындық бойымен жүріп секіруге үйрету. Балалардың б осаңсыған қолдармен жүгіру іс керлігін бекіту. Балаларды шеңберден шеңберге қос аяқ-пен секіруге әрі қарай жаттықтыру.
ДМ : Жеңіл қимылдап жүгіруге жаттықтыру. Қол, аяқ бұлшық еттерін жетілдіру. Ептілік-терін дамыту.
ТМ : Балаларды жылдамдылыққа,шапшандыққа, өздікке тәрбиелеу.
Қолданатын құрал-жабдықтар: 2-3 құрсау, гимнастикалық орындық.
Сөздік қорын белсендіру: босаңсыған – бос ұстау, қос аяқпен.
Көптілдік компонент: орындық – скамейка-bench.
Балалар «Денсаулық» әле-міне баруға ықыластарын білдіреді.
-Балалар, қалай ойлайсыңдар, «Ден-саулық» әлемінің тұрғындары не-мен айналысады?
-Жақсы. Онда саптізбекке бір-бір-ден тұрыңдар!
Біріміздің артынан біріміз,
Жолда адымдап жүреміз.
Жоғары көтеріп аяқтарды,
«Денсаулық» әлеміне барамыз.
2. Жаттығу «Дәулер мен құрта-қандар».
1. «Біз қуыршақпыз». Н.қ.. аяқтары алшақтау, қолдары алда. 1-қолда-рын сәл жоғары көтеру, басын оң жаққа бұру, 2-н.қ. келу, 3-қоладрын сәл көтеру, басын сол жаққа бұру,
2. «Біз бишілерміз». Н.қ.: аяқтары бірге, қолдары белде. 1- оң аяқты өкшеге қою, 2-н.қ.келу, 3-сол аяқты өкшеге қою, 4-н.қ. келу.
3 . «Біз роботпыз». Н.қ.: аяқтары иықтың бойында, қолдары кеуде-сінің алдында, шынтақта бүгілген. 1- оң жаққа бұрылу, 2-н.қ. келу, 3- сол жаққа бұрылу, 4- н.қ. келу.
4. «Біз паровозбыз». Н.қ.: отырып, қолдары шынтақта бүгілген. 1-2 – құйрығымен алға қарай жылжу, 3-4 – н.қ. келу.
1. Шеңберден шеңберге қос аяқпен секіру.
2. Гимнастикалық орындық бойымен жүріп секіру.
3. Босаңсыған қолдармен жүгіру.
Қимылды ойын : «Қояндар».
Ойынның шартын естеріне түсіреді.
ІІІ. Колоннада адымдап жүру. Дем алу жаттығулар.
Көптілдік компонент: орындық – скамейка-bench.
Тәрбиешінің дабылы бой-ынша қимыл-қозғалыстар-ды орындайды.
Колоннада бірінің артынан бірі жүреді.
«Биік» дегенде, балалар аяқтың ұшымен, «аласа» дегенде өкшемен жүреді.
Жаттығуды 3-4 рет қайта-лап жасайды.
Жаттығуды 3-4 рет қайта-лап жасайды.
Жаттығуды 3-4 рет қайта-лап жасайды.
Жаттығуды 3-4 рет қайта-лап жасайды.
1.Орындау тәсілі: бір-бірден.
2.Қолдары белде,орындық бойымен жүріп, секірген кезде аяқтарын сәл бүгіп, еденге жұмсақ түсу.
3. Қолдарын бос ұстап жүгіреді.
Ойынға ықыластарын біл-діреді.
Ойын 2-3 рет қайталанады.
Колоннада бір-бірінің ар-тынан адымдап жүреді.
-Балалар, сендерге бүгін жаттығу-ларды қандай жаттығу ұнады істе-ген?
Рефлексия «Өзіммен-өзім онаша».
Белсенді болған балаларды мақ-тайды.
Әркім өз ой-пікірін білді-реді.
Балалар кілемге жатып, 1-2 минут демалып жатады.
Біледі: шеңберден шеңберге қос аяқпен секіруді, босаңсыған қолдармен жүгіруді.
Игереді: шеңберден шеңберге қос аяқпен секіру, гимнастикалық орындық бойымен жүріп секіру, босаңсыған қолдармен жүгіру дағдылары.
Меңгереді: гимнастикалық орындық бойымен жүріп секіруді.
Педагогикалық қолдауына мұқтаж болған балалар:
Курс профессиональной переподготовки
Воспитание детей дошкольного возраста
Курс повышения квалификации
Дистанционное обучение как современный формат преподавания
Курс повышения квалификации
Деятельность классного руководителя по реализации программы воспитания в образовательной организации
Номер материала: ДБ-610812
Международная дистанционная олимпиада Осень 2021
Не нашли то что искали?
Вам будут интересны эти курсы:
Оставьте свой комментарий
Авторизуйтесь, чтобы задавать вопросы.
В России пройдет конференция «Исследования, улучшающие образование»
Время чтения: 2 минуты
В России объявлены нерабочие дни с 30 октября по 7 ноября
Время чтения: 2 минуты
В Тульской области вводят школьные каникулы c 25 октября по 7 ноября
Время чтения: 1 минута
Каникулы для школьников в Орловской области продлят до 15 ноября
Время чтения: 1 минута
Рособрнадзор оставил за регионами решение о дополнительных школьных каникулах
Время чтения: 1 минута
В школе в Пермском крае произошла стрельба
Время чтения: 1 минута
Подарочные сертификаты
Ответственность за разрешение любых спорных моментов, касающихся самих материалов и их содержания, берут на себя пользователи, разместившие материал на сайте. Однако администрация сайта готова оказать всяческую поддержку в решении любых вопросов, связанных с работой и содержанием сайта. Если Вы заметили, что на данном сайте незаконно используются материалы, сообщите об этом администрации сайта через форму обратной связи.
Все материалы, размещенные на сайте, созданы авторами сайта либо размещены пользователями сайта и представлены на сайте исключительно для ознакомления. Авторские права на материалы принадлежат их законным авторам. Частичное или полное копирование материалов сайта без письменного разрешения администрации сайта запрещено! Мнение администрации может не совпадать с точкой зрения авторов.
Источник
Дене шыны?тыру. Та?ырыбы: «Мені? к??ілді добым»
Білім беру саласы : Денсаулы?
Б?лімі: Дене шыны?тыру.
Та?ырыбы: «Мені? к??ілді добым»
?діс – т?сілдер: К?рсету,т?сіндіру,с?ра? – жауап,ойын.
?йымдастыру кезе?і: топ
Билингвальдік компонент : доп – мячь, жіп – веревка, мені? к??ілді добым – мой веселый мячь, ла?тыр –
К?рнекіліктер: Доптар, жіп, ба?ан т.б.
-Балалар мен сендерге жай келген жо?пын,сендермен ойнау?а келдім.
Доп туралы та?па? білесі?дер ме?
-Добым мені?,добым мені?
?зі? неткен к??ілді еді?.
Жалпы дамыту жатты?улары:
К?лдірген балаларды ма?тайды.
-Енді,балалар мен сендермен ойын ойна?ым келіп т?р.Ойынны? аты «Допты жылдам бер»
Ойын шарты мынадай:
Екі топ?а б?ліну.Бір- біріне жылдамды?пен доп беріп жарысып ойнаймыз.
-К?не балалар санаймыз.
1,2,3 дегенде бастаймыз.К?лдірген балалармен жарысып ойнайды.
-Та?ы бір ойын ойнайы?. «Допты тап»
Сап?а т?ру.Саппен ж?ру,баяу ж?гіру.Дем алу жатты?улары.
«Денсаулы?- зор байлы?!»
Сапта тапсырмаларды орындап ж?ру.
Жалпы дамыту жатты?уларын орындау.
?имыл ойындарды ойнау.
Балалар К?лдіргенмен ойнайды.
Дем алу жатты?уларын орындау.
Рефлексия
-Сау болы?ыз К?лдірген!
К?тілетін н?тиже:
Білу керек: Сап?а т?ру,ж?ру,ж?гіру,жалпы дамыту жатты?уларын жасай алу.
Игеру:Жа?а та?ырыпты игеру.
Просмотр содержимого документа
«Дене шыны?тыру. Та?ырыбы: «Мені? к??ілді добым»»
Білім беру саласы : Денсаулық
Бөлімі: Дене шынықтыру.
Тақырыбы: «Менің көңілді добым»
Мақсаты: Балалардың денсаулығын сақтау және нығайту,дене жаттығуларын жасауға қызығушылықтарын арттыру,қимылдық іскрліктері мен дағдыларын жетілдіру.
Міндеті: Ұйымшылдыққа дербестікке,икемділікке,шапшаңдыққа,шыдамдылыққа үйрету.Доппен ойнауға қызығушылықтарын арттыру.
Әдіс – тәсілдер: Көрсету,түсіндіру,сұрақ – жауап,ойын.
Ұйымдастыру кезеңі: топ
Билингвальдік компонент : доп – мячь, жіп – веревка, менің көңілді добым – мой веселый мячь, лақтыр –
Балаларға қонаққа Күлдірген келеді.(есік тарсылдатады).
-Балалар мен сендерге жай келген жоқпын,сендермен ойнауға келдім.
Доп туралы тақпақ білесіңдер ме?
Балшыққа сен жолама.
Жек көремін оныңды.
-Добым менің,добым менің
өзің неткен көңілді едің.
Бірақ менен құтылмайсың.
-Балалар доп қандай екен?
-Балалар мен сендермен бірге қалайыншы.
Балалар келген қонақпен амандасу.
Балалар бірге қайталау.
Күлдірген балалармен бірге қалады.
Сапқа тұру,саппен бірінің артынан бірі жүру,шашырап жүру,жүгіру.Қолды жоғары көтеріп аяқтың ұшымен,қолды белге қойып өкшемен жүру.Аяқты нық басып,адымдап жүру,жүруді жүгіруге алмастыру,баяу жүгіру,жай жүру.Әр бала доптардың жанына барып тұру.
Жалпы дамыту жаттығулары:
1) Б.қ:Тұру аяқты алшақ қою,доп екі қолда,қолдары төмен.Допты алға созу,жоғары көтеру,допқа қарау,түсіру төмен алға Б.қ келу(5-6 рет)
2) Б.қ:Отыру аяқтың ұшымен,доп екі қолда төмен тіземен тұру,допты жоғары көтеру,отыру,Б.қ келу(5-6 рет)
3)Б.қ:сол сияқты доп алдында екі қолда.Допты домалату оңға(солға)айнала(3 рет)
4)Б.қ:Жату арқамен,доп екі қолда бас жағында.Бүгілген тізені жазу,допқа тигізу,түзелу Б.қ келу.(6-7 рет)
5)Б.қ:Отыру аяқты алшақ қою.доп алдында төмен.Допты жоғары көтеру,еңкею,доппен еденге тигізу,түзелу,Б.қ келу(5-6 рет)
6)Б.қ:Тұру,аяқты алшақтау қою,доп еденде.Секіру екі аяқпен допты айнала жай жүрумен алмастыра отырып(3 рет)
Негізгі қимыл түрлері:
1)Допты бір – біріне екі қолмен домалату(Б.қ тіземен тұру) ара қашықтық 2м
2)Жіптің астынан өту(биіктігі50см) ( 5-6рет)
Күлдірген балаларды мақтайды.
-Енді,балалар мен сендермен ойын ойнағым келіп тұр.Ойынның аты «Допты жылдам бер»
Ойын шарты мынадай:
Екі топқа бөліну.Бір- біріне жылдамдықпен доп беріп жарысып ойнаймыз.
-Кәне балалар санаймыз.
1,2,3 дегенде бастаймыз.Күлдірген балалармен жарысып ойнайды.
-Тағы бір ойын ойнайық. «Допты тап»
Сапқа тұру.Саппен жүру,баяу жүгіру.Дем алу жаттығулары.
Источник
Балаба?шаны? ІІ кіші тобына арнал?ан дене шыны?тырудан технологиялы? карталары
Міндетті т?рде к?тілетін н?тиже болады:
Нені білуі керек, нені ме?герді ж?не нені біледі.
Просмотр содержимого документа
«Балаба?шаны? ІІ кіші тобына арнал?ан дене шыны?тырудан технологиялы? карталары»
II кіші топ: _Ақ желкен,Балбөбек,Ботақан, Балапан.
Тақырыбы: _Сапта бір—бірлеп жүру,тізені жоғары көтеріп.Шеңбер бойымен жүгіру.Жіпті аттап жүру.Шеңберден,шеңберге секіру._____________________
Білімдік міндеттері: _Сапта бір—бірлеп жүру,тізені жоғары көтеріп жүруді,шеңбер бойымен жүгіруді,жіпті аттап жүруді,шеңберден,шеңберге секіруді меңгерту.
Дамытушылық міндеттері: _Балалардың жылдамдықтарын, ептіліктерін және__ икемділік қасиеттерін дамыту_____________________________________________
Тәрбиелеушілік міндеттері: __Спортты сүюге тәрбиелеу. _______
Жұмыс мазмұны: __Жаңа сабақ түсіндіру_____________________________
Сабақ әдіс тәсілі: Ойын әдіс тәсілі, қимыл қозғалыс ойындар арқылы_____
Құрал-жабдықтар, көрнекі материал: Гимнастикалық таяқшалар, доптар,обручтер,ысқырғыш. __________________________________
Дене шынықтыру нұсқаушысының
Балаларды сапқа тұрғызып амандасу.
Сабақтың мақсатымен таныстыру.
Ойындар арқылы дамыту жаттығуларын орындату.
1) Жалпы дамыту жаттығуларын орындату:
а) б.қ. екі аяқ иық көлемінде алшақ ұстап, екі қолымызды белге қоямыз, белімізді оңға екірет,солға екірет айналдырамыз.2-3рет қайталаймыз.
б) б.қ. екі аяқ иық көлемінде алшақ ұстап, екі қолымызды кеуде тұсында ұстаймыз бір-екі дегенде қолмызды алға жартылай, үш-төрт дегенде оңға, солға толық ашамыз. 2-3 рет қайталаймыз.
2) Негізгі қимыл қозғалыс жаттығулары:
а)Сапта бір-бірлеп жүру,тізені жоғары көтеріп;
б)Шеңбер бойымен жүгіру;
г)Шеңберден шеңберге секіру;
«Торғайлар ұяда»қимылды ойынын ойнату.
Балалар сапқа түзеліп тұрады, амандасады.
Балалар жаттығуларды дұрыс орындауын қадағалау.
Тізені жоғары көтеріп бірінің артынан бірі жүреді.
Арақашықтықты сақтап жүгіреді.
Тепе-теңдікті сақтап жүру.
Қолды жан-жақтан көтеріп, мұрынымен тыныс алып, ауызбен шығару.
Балалар түзеліп тұрады.
Нені білу керек: Сапқа келіп түзеліп тұруды. Сапты бұзбай жүруді.
Нені игереді: _Тізелерін жоғары көтеріп бірінің артынан бірі жүруді,еркін жүгіруді,жіпті аттап жүруді,шеңберден,шеңберге секіруді.
Нені біледі: Сапқа тұруды, саппен жүруді, амандасуды.______________________________________________________
II кіші топ: _Ақ желкен,Балбөбек,Ботақан,Балапан.
Тақырыбы: _Шеңбер бойымен жүру.Сапта арақашықтықты сақтап жүгіру.Гимнастикалық орындықтан секіріп түсу.Бір-біріне допты домалату.
Білімдік міндеттері: Шеңбер бойымен жүруді,сапта арақашықтықты сақтап жүгіруді,гимнастикалық орындықтан секіріп түсуді,бір-біріне допты домалатуды меңгерту.
Дамытушылық міндеттері: _Балалардың жылдамдықтарын, ептіліктерін және__ икемділік қасиеттерін дамыту_____________________________________________
Тәрбиелеушілік міндеттері: __Спортты сүюге тәрбиелеу. _______
Жұмыс мазмұны: __Жаңа сабақ түсіндіру__________________________
Сабақ әдіс тәсілі: Ойын әдіс тәсілі, қимыл қозғалыс ойындар арқылы___
Құрал-жабдықтар, көрнекі материал: Гимнастикалық таяқшалар, доптар,обручтер,ысқырғыш. __________________________________
Дене шынықтыру нұсқаушысының
Балаларды сапқа тұрғызып амандасу.
Сабақтың мақсатымен таныстыру.
Ойындар арқылы дамыту жаттығуларын орындату.
1) Жалпы дамыту жаттығуларын орындату:
а) б.қ. екі аяқ иық көлемінде алшақ ұстап, екі қолымызды белге қоямыз, белімізді оңға екірет,солға екірет айналдырамыз.2-3рет қайталаймыз.
б) б.қ. екі аяқ иық көлемінде алшақ ұстап, екі қолымызды кеуде тұсында ұстаймыз бір-екі дегенде қолмызды алға жартылай, үш-төрт дегенде оңға, солға толық ашамыз. 2-3 рет қайталаймыз.
2) Негізгі қимыл қозғалыс жаттығулары:
а)Шеңбер бойымен жүру;
б)Сапта арақашықтықты сақтап жүгіру;
в)Гимнастикалық орындықтан секіріп түсу;
г)Бір-біріне допты домалату;
«Қояндар мен қасқыр »қимылды ойынын ойнату.
Балалар сапқа түзеліп тұрады, амандасады.
Балалар жаттығуларды дұрыс орындауын қадағалау.
Шеңбер бойымен жүреді.
Арақашықтықты сақтап жүгіреді.
Тепе-теңдікті сақтап жүру.
Допты бір-біріне дәлдеп домалату.
Қолды жан-жақтан көтеріп, мұрынымен тыныс алып, ауызбен шығару.
Балалар түзеліп тұрады.
Нені білу керек: Сапқа келіп түзеліп тұруды. Сапты бұзбай жүруді.______
Нені игереді: _ Бірінің артынан бірі жүру, «жыланша» ирелеңдеп жүруді,бір_____ қатармен жүгіру,қол мен аяқ қимылдарын үйлестіруді,көлденең нысанаға лақтыру алысқа,қойылған заттардың арасымен еңбектеуді._____________________________
Нені біледі: Сапқа тұруды, саппен жүруді, амандасуды._
II кіші топ: _Ақ желкен,Балбөбек,Ботақан,Балапан.
Тақырыбы: _Бірінің артынан бірі жүру, «жыланша» ирелеңдеп жүру.Бір қатармен жүгіру,қол мен аяқ қимылдарын үйлестіру.Көлденең нысанаға лақтыру алысқа.Қойылған заттардың арасымен еңбектеу.
Білімдік міндеттері: Бірінің артынан бірі жүру, «жыланша» ирелеңдеп жүруді,бір қатармен жүгіру,қол мен аяқ қимылдарын үйлестіруді,көлденең нысанаға лақтыру алысқа,қойылған заттардың арасымен еңбектеуді меңгерту.
Дамытушылық міндеттері: _Балалардың жылдамдықтарын, ептіліктерін және__ икемділік қасиеттерін дамыту_____________________________________________
Тәрбиелеушілік міндеттері: __Спортты сүюге тәрбиелеу. _______
Жұмыс мазмұны: __Жаңа сабақ түсіндіру________________________
Сабақ әдіс тәсілі: Ойын әдіс тәсілі, қимыл қозғалыс ойындар арқылы___
Құрал-жабдықтар, көрнекі материал: Гимнастикалық таяқшалар, доптар,обручтер,ысқырғыш. __________________________________
Дене шынықтыру нұсқаушысының
Балаларды сапқа тұрғызып амандасу.
Сабақтың мақсатымен таныстыру.
Ойындар арқылы дамыту жаттығуларын орындату.
1) Жалпы дамыту жаттығуларын орындату:
а) б.қ. екі аяқ иық көлемінде алшақ ұстап, екі қолымызды белге қоямыз, белімізді оңға екірет,солға екірет айналдырамыз.2-3рет қайталаймыз.
б) б.қ. екі аяқ иық көлемінде алшақ ұстап, екі қолымызды кеуде тұсында ұстаймыз бір-екі дегенде қолмызды алға жартылай, үш-төрт дегенде оңға, солға толық ашамыз. 2-3 рет қайталаймыз.
2) Негізгі қимыл қозғалыс жаттығулары:
а)Бірінің артынан бірі жүру,жыланша ирелеңлеп жүру;
б)Бір қатармен жүгіру,қол мен аяқ қимылдарын үйлестіру;
в)Көлденең нысанаға лақтыру алысқа;
г)Қойылған заттардың арасымен еңбектеу;
«Қоймадағы тышқандар »қимылды ойынын ойнату.
Балалар сапқа түзеліп тұрады, амандасады.
Балалар жаттығуларды дұрыс орындауын қадағалау.
Жыланша ирелеңдеп жүру.
Арақашықтықты сақтап жүгіреді.
Нысанаға алысқа лақтыру.
Допты алысқа лақтыру оң және сол қолмен.
Қолды жан-жақтан көтеріп, мұрынымен тыныс алып, ауызбен шығару.
Балалар түзеліп тұрады.
Нені білу керек: Сапқа келіп түзеліп тұруды. Сапты бұзбай жүруді.______
Нені игереді: _ Бірінің артынан бірі жүру, «жыланша» ирелеңдеп жүруді,бір_____ қатармен жүгіру,қол мен аяқ қимылдарын үйлестіруді,көлденең нысанаға лақтыру алысқа,қойылған заттардың арасымен еңбектеуді._____________________________
Нені біледі: Сапқа тұруды, саппен жүруді, амандасуды._
II кіші топ: _Ақ желкен,Балбөбек,Ботақан,Балапан.
Тақырыбы: _Жай жүру,аяқтың ұшымен,өкшемен жүру.Топпен,шашылып жүгіру.Биіктігі 5-10 см заттың үстінен секіру.Допты екі қолымен жоғары лақтырып,қағып алу.
Білімдік міндеттері: Жай жүру,аяқтың ұшымен,өкшемен жүруді,топпен,шашылып жүгіруді,биіктігі 5-10 см заттың үстінен секіруді,допты екі қолымен жоғары лақтырып,қағып алуды меңгерту.
Дамытушылық міндеттері: _Балалардың жылдамдықтарын, ептіліктерін және__ икемділік қасиеттерін дамыту_____________________________________________
Тәрбиелеушілік міндеттері: __Спортты сүюге тәрбиелеу. _______
Жұмыс мазмұны: __Жаңа сабақ түсіндіру________________________
Сабақ әдіс тәсілі: Ойын әдіс тәсілі, қимыл қозғалыс ойындар арқылы__
Құрал-жабдықтар, көрнекі материал: Гимнастикалық таяқшалар, доптар,обручтер,ысқырғыш. __________________________________
Дене шынықтыру нұсқаушысының
Балаларды сапқа тұрғызып амандасу.
Сабақтың мақсатымен таныстыру.
Ойындар арқылы дамыту жаттығуларын орындату.
1) Жалпы дамыту жаттығуларын орындату:
а) б.қ. екі аяқ иық көлемінде алшақ ұстап, екі қолымызды белге қоямыз, белімізді оңға екірет,солға екірет айналдырамыз.2-3рет қайталаймыз.
б) б.қ. екі аяқ иық көлемінде алшақ ұстап, екі қолымызды кеуде тұсында ұстаймыз бір-екі дегенде қолмызды алға жартылай, үш-төрт дегенде оңға, солға толық ашамыз. 2-3 рет қайталаймыз.
2) Негізгі қимыл қозғалыс жаттығулары:
а)Жай жүру,аяқтың ұшымен,өкшемен жүру;
в)Биіктігі 5-10 см заттың үстінен секіру;
г)Допты екі қолымен жоғары лақтырып,қағып алу.
«Допты қуып жет »қимылды ойынын ойнату.
Балалар сапқа түзеліп тұрады, амандасады.
Балалар жаттығуларды дұрыс орындауын қадағалау.
Аяқтың ұшымен,өкшемен жүру.
Арақашықтықты сақтап жүгіреді.
Заттың үстінен секіру.
Допты алысқа лақтыру.
Қолды жан-жақтан көтеріп, мұрынымен тыныс алып, ауызбен шығару.
Балалар түзеліп тұрады.
Нені білу керек: Сапқа келіп түзеліп тұруды. Сапты бұзбай жүруді.
Нені игереді: _ Жай жүру,аяқтың ұшымен,өкшемен жүруді,топпен,шашылып жүгіруді,биіктігі 5-10 см заттың үстінен секіруді,допты екі қолымен жоғары лақтырып,қағып алуды.
Нені біледі: Сапқа тұруды, саппен жүруді, амандасуды.____________
II кіші топ: _Ақ желкен,Балбөбек,Ботақан, Балапан.
Тақырыбы: _Бір қатармен жүру,жаттығуларды белгі бойынша орындау.Шеңбер бойымен жүгіру. Жіптің үстімен жүру, аяқтың өкшесін ұшына қойып.Екі аяқпен алға жылжып секіру.
Білімдік міндеттері: _Бір қатармен жүру,жаттығуларды белгі бойынша орындауды,шеңбер бойымен жүгіруді, жіптің үстімен жүру, аяқтың өкшесін ұшына қойып,екі аяқпен алға жылжып секіруді меңгерту.
Дамытушылық міндеттері: _Балалардың жылдамдықтарын, ептіліктерін және__ икемділік қасиеттерін дамыту.
Тәрбиелеушілік міндеттері: __Спортты сүюге тәрбиелеу. _______
Жұмыс мазмұны: __Жаңа сабақ түсіндіру_____________________________
Сабақ әдіс тәсілі: Ойын әдіс тәсілі, қимыл қозғалыс ойындар арқылы_____
Құрал-жабдықтар, көрнекі материал: Гимнастикалық таяқшалар, доптар,обручтер,ысқырғыш. __________________________________
Дене шынықтыру нұсқаушысының
Балаларды сапқа тұрғызып амандасу.
Сабақтың мақсатымен таныстыру.
Ойындар арқылы дамыту жаттығуларын орындату.
1) Жалпы дамыту жаттығуларын орындату:
а) б.қ. екі аяқ иық көлемінде алшақ ұстап, екі қолымызды белге қоямыз, белімізді оңға екірет,солға екірет айналдырамыз.2-3рет қайталаймыз.
б) б.қ. екі аяқ иық көлемінде алшақ ұстап, екі қолымызды кеуде тұсында ұстаймыз бір-екі дегенде қолмызды алға жартылай, үш-төрт дегенде оңға, солға толық ашамыз. 2-3 рет қайталаймыз.
2) Негізгі қимыл қозғалыс жаттығулары:
а)Бір қатармен жүру, жаттығуларды белгі бойынша орындау;
б)Шеңбер бойымен жүгіру;
в)Жіптің үстінен жүру, аяқтың өкшесін ұшына қойып;
г)Екі аяқпен алға жылжып секіру;
«Шеңберге түсір»қимылды ойынын ойнату.
Балалар сапқа түзеліп тұрады, амандасады.
Балалар жаттығуларды дұрыс орындауын қадағалау.
Саппен жүріп, жаттығуларды орындау.
Арақашықтықты сақтап жүгіреді.
Тепе-теңдікті сақтап жүру.
Қос аяқтап секіру,қояндар құсап.
Қолды жан-жақтан көтеріп, мұрынымен тыныс алып, ауызбен шығару.
Балалар түзеліп тұрады.
Нені білу керек: Сапқа келіп түзеліп тұруды. Сапты бұзбай жүруді.
Нені игереді: _Бір қатармен жүріп, жаттығуларды орындауды,шеңбер бойымен жүгіруді,екі аяқпен алға жылжып секіруді.________________
Нені біледі: Сапқа тұруды, саппен жүруді, амандасуды.______________
II кіші топ: _Ақ желкен,Балбөбек,Ботақан,Балапан.
Тақырыбы: _Бірінің артынан бірі жүру,тоқтап, отырып-тұрып жүру. Тура және айналма жолмен жүгіру. Бір орыннан ұзындыққа, жерде жатқан шығыршыққа секіру.Заттардың арасымен допты домалату.
Білімдік міндеттері: Бірінің артынан бірі жүру,тоқтап, отырып-тұрып жүруді, тура және айналма жолмен жүгіруді, бір орыннан ұзындыққа, жерде жатқан шығыршыққа секіруді,заттардың арасымен допты домалатуды меңгерту.
Дамытушылық міндеттері: _Балалардың жылдамдықтарын, ептіліктерін және__ икемділік қасиеттерін дамыту________________________
Тәрбиелеушілік міндеттері: __Спортты сүюге тәрбиелеу. _______
Жұмыс мазмұны: __Жаңа сабақ түсіндіру__________________________
Сабақ әдіс тәсілі: Ойын әдіс тәсілі, қимыл қозғалыс ойындар арқылы___
Құрал-жабдықтар, көрнекі материал: Гимнастикалық таяқшалар, доптар,обручтер,ысқырғыш. __________________________________
Дене шынықтыру нұсқаушысының
Балаларды сапқа тұрғызып амандасу.
Сабақтың мақсатымен таныстыру.
Ойындар арқылы дамыту жаттығуларын орындату.
1) Жалпы дамыту жаттығуларын орындату:
а) б.қ. екі аяқ иық көлемінде алшақ ұстап, екі қолымызды белге қоямыз, белімізді оңға екірет,солға екірет айналдырамыз.2-3рет қайталаймыз.
б) б.қ. екі аяқ иық көлемінде алшақ ұстап, екі қолымызды кеуде тұсында ұстаймыз бір-екі дегенде қолмызды алға жартылай, үш-төрт дегенде оңға, солға толық ашамыз. 2-3 рет қайталаймыз.
2) Негізгі қимыл қозғалыс жаттығулары:
а)Бірінің артынан бірі жүру,тоқтап, отырып-тұрып жүру;
б)Тура және айналма жолмен жүгіру;
в)Бір орыннан ұзындыққа, жерде жатқан шығыршыққа секіру;
г)Заттардың арасымен допты домалату;
«Ұядағы кішкене құстар »қимылды ойынын ойнату.
Балалар сапқа түзеліп тұрады, амандасады.
Балалар жаттығуларды дұрыс орындауын қадағалау.
тоқтап, отырып-тұрып жүру.
Арақашықтықты сақтап жүгіреді.
Ұзындыққа секіру шығыршықтан.
Допты бір-біріне дәлдеп домалату.
Қолды жан-жақтан көтеріп, мұрынымен тыныс алып, ауызбен шығару.
Балалар түзеліп тұрады.
Нені білу керек: Сапқа келіп түзеліп тұруды. Сапты бұзбай жүруді.
Нені игереді: _Бірінің артынан бірі жүруді, тура және айналма жолмен жүгіруді, заттардың арасымен допты домалатуды.___________________
Нені біледі: Сапқа тұруды, саппен жүруді, амандасуды.________-__________
II кіші топ: _Ақ желкен,Балбөбек,Ботақан,Балапан.
Тақырыбы: _Жай жүру, заттарды айналып өту, аттап жүру. Бір қаттармен ру, заттарды айналып өту, аттап жүру. Бір қаттармен «жыланша» ирелеңдеп заттардың арасымен жүгіру. Допты оң және сол қолымен алысқа лақтыру.Гимнастикалық қабырғаға өрмелеу және түсу.
Білімдік міндеттері: Жай жүру, заттарды айналып өту, аттап жүруді, бір қаттармен ру, заттарды айналып өту, аттап жүруді, бір қаттармен «жыланша» ирелеңдеп заттардың арасымен жүгіруді, допты оң және сол қолымен алысқа лақтыруды,гимнастикалық қабырғаға өрмелеу және түсуді меңгерту.
Дамытушылық міндеттері: _Балалардың жылдамдықтарын, ептіліктерін және__ икемділік қасиеттерін дамыту______________________
Тәрбиелеушілік міндеттері: __Спортты сүюге тәрбиелеу. _______
Жұмыс мазмұны: __Жаңа сабақ түсіндіру________________________
Сабақ әдіс тәсілі: Ойын әдіс тәсілі, қимыл қозғалыс ойындар арқылы___
Құрал-жабдықтар, көрнекі материал: Гимнастикалық таяқшалар, доптар,обручтер,ысқырғыш. __________________________________
Источник
Ұлттық ойындар
Дене шынықтыру- admin
- 10.01.2016
- 1
- 1
- 26996
Білім беру саласы: Денсаулық
Ұйымдастырылған оқу іс–әрекеті: Дене шынықтыру
Тақырыбы: Ұлттық ойындар
Сабақтың мақсаты:
а) Білімділік: Ұлттық ойындарды дене шынықтыру іс-әрекетінде кең қолдана отырып, балалардың дене тәрбиесін дұрыс жолға қою, спорттық шеберліктерін, мүмкіндіктерін арттыру.
ә) Дамытушылық: Ұлттық ойындарды дәріптеуде ұлттық тәрбиені бойларына дамыту.
б) Тәрбиелік: Оқушылардың денсаулығын нығайту, спортқа деген қызығушылығын арттыру, топтық сайысқа, жылдамдыққа, икемділікке, күштілікке, төзімділікке баулу.
Көрнекілігі: доп, асық, арқан, тымақ, тақия, қоржын.
Әдіс-тәсілі: ұлттық ойындар ойнату
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі: Шаттық шеңбері
Үлкенге де «сіз»
Кішіге де «сіз»
Бас иеміз құрметпен
Қонақтарға біз
І. Кіріспе
Балаларды сапқа тұрғызу.
Спорттық киімдеріне назар аудару .
Балаларды бір қатар етіп жүргізе отырып топқа бөлу.
I. Ботақан тобы.
Топ құрамында бес бала
II. Құлыншақ тобы.
Топ құрамында бес бала
ІІ.Негізгі бөлім
Қазақтың ұлттық ойындарының жастарға тигізетін тәрбиелік мәні орасан зор және де дене тәрбиесінің баға жетпес құрамы болып саналады. Ұлттық ойындар тек ойын-сауық қана емес ол спорт, ол өмір сүру үшін маңызы бар үлкен тәрбие жолы, сонымен қоса ұлттық ойындар ерлікті, ептілікті, тапқырлықты, табандылықты тағы басқа мінез ерекшеліктерін қалыптастырады. Дене тәрбиесі сабағында ұлттық ойындар бала денесін шынықтырады, рухани жағынан өсіреді, ой-өрісін кеңейтеді.
Тәрбиеші: Балалар, сендерге сәттілік тілей отырып, жарысымызды бастаймыз.
Ал, енді сайысымыздың шарттарымен таныстырайық…
Сайыс шарттары:
- Бәйге
- Арқан тартыс
- Кім жылдам
- Ханталапай
- Тымақ ұру
1. Ұлттық ойын «Бәйге»
Ойын шарты: Әр топтың алдына 3-4 м қашықтықта межелер белгіленді.
Екі топтың балалары (арақашықтығы 2м) сап түзеп тұрады. Бұл ойында жұптасып жарысады. Әр топқа бір ат, бір қамшы байланады. Белгі бойынша әр топтан бір баладан атқа қонады да жарысады. Балалар аттың шабысына салып шабуы тиіс.
2. Ұлттық ойын «Арқан тартыс»
Ойын шарты: Бұл екі топқа бөлінген балалармен ойналатын ойын бір түрі. Арқанның екі жағынан екі топқа бөлінген балалар тартысады. Қай топ өз жағына алып, келсе сол топ жеңіске жетеді.
3.. Ұлттық ойын «Ханталапай»
Ойын жүргізуші қолындағы асықты «хан талапай» деп ортаға қарай шашып жібереді. Отырғандар тез-тез жиып алулары керек. Кім аз жиып алса, сол жеңілген болып есептеледі.
4. Ұлттық ойын «Тымақ ұру»
Шарты: Екі толқа бөлінген балалар атпен шауып барып қамшымен тымақты ұру.
ІІІ.Қорытынды
«Тақия тастамақ» ойыны
Шарты: Тақия кигізу арқылы сұраққа жауап алу
- Бүгінгі іс-әрекетімізде қандай сабақ болды?
- Қандай ойын ойнадық?
- Ханталапай ойыны қалай ойналады?
Балаларды бір сапқа тұрғызу, тыныс жолдарын қалпына келтіру. Толық сапқа тұруларын қадағалау.
Балаларды мадақтау
Бір саппен спорт алаңынан залдан шығу.
Тақырыбы: Дені саудың — жаны сау (спорттық — ойын сауық)
Мақсаты: салауатты өмір салтын сақтау, дені сау, рухы таза ұрпақ тәрбиелеу.Берілген жан — жақты дамытатын жаттығуларды, негізгі қимылды сапалы орындай білуге, жаттығуларды дұрыс орындау дағдысын қалыптастыру, , жаттығу кезінде денені түзу, тік ұстай білуге дағдыландыру. Қол, иық, аяқ, табан, бұлшық еттерін жетілдіру.Берілген тапсырманы ынтамен тыңдай білуге тәрбиелеу, Дене мүшелеріне массаж жасату. Дене тәрбиесі процестеріндегі сауықтыру міндеттерін жүзеге асыру.
Қажетті құралдар: гимнастикалық төсеніштер, түрлі — түсті жалаушалар, денсаулық туралы нақыл сөздер, гимнастикалық доптар, ақ қағаз, фломастер
Тәрбиеші: Құрметті әріптестер, балабақша тәрбиеленушілері және спорт сүйер жанкүйер қауым. Бүгінгі «Дені саудың — жаны сау» атты мерекелік іс шараға қош келдіңіздер. Егеменді еліміздің ертеңі денсаулығы мықты азаматтар мен азаматшаларды тәрбиелеу біздің міндетіміз.
Міне, бүгінгі балабақша тәрбиеленушілерінің қатысуымен өткелі отырған «Дені саудың — жаны сау» атты мерекелік сауықтыру іс — шарасын бастауға рұқсат етіңіздер.
Балалар залға бірінің артынан бірі жүріп келеді. Шеңбер құрып тұра қалады.
ЖЫЛУЛЫҚ ШЕҢБЕРІ
Шеңбер болып тұрайық
Алақанды ашайық
Күннің нұрын алайық
Жылынган жүрек жылуын
Бір-бірімізге шашайық
Жүргізуші: Жалқаулықты тастаймыз!
Шынығамыз жастай біз!
Босқа тұрмай қанекей.
Жаттығуды бастаймыз!
— Ал балалар қолдарынды белге қойып сап құрып, шеңбер бойымен жүреді, аяқ ұшымен, өкшемен, жеңіл жүгіру
Жүру түрлерін аяқтың ұшымен, өкшемен, аяқтың сыртқы қырымен жүру, қаздарша, жай жүру, жүгіру.
Жүріп келе жатып 3 қатарға бөліну.
1). Басқа
Тік тұру, қол желкеде, басты 1 — ші оңға, 2 — ші бастапқы қалыпқа келу, 3 — ші солға,
2) Тілге
1. Ауызды ашып, тілді шығару.
3). Мойынға
Тік тұрып, қол белде, мойынды оңнан солға қарай айналдыру.(4 рет)
4). Қолға
Тік тұру, қол төменде, аяқ қосулы.
1. Қолды алға созу.
2. Жоғары көтеру.
3. Қайта алға созу.
5). Отыру, аяқты қосу.
Қол тізе үстінде.
1. Қолды аяқ ұшына тигізу.
2. Қайтадан тигізу.
6) Демалу жаттығуы.
Тәрбиеші: Бәрекелді балалар!
Жүргізуші: — Адамдардың көңілді, әдемі боп жүруі неге байланысты?
Балалар: — Денсаулыққа.
Жүргізуші: — Дені сау адам — бақытты адам.
— олар өз денсаулығын күтеді, қысы-жазы шынығады. Таңертең жаттығу жасайды.
— Ал, сендер қандай балаларсыңдар?
Ақылды біз баламыз
Айтқан тілді аламыз.
Дидактикалық ойын: Біздің денсаулығымызға не керек ?
Міндеті: Балалардың денсаулыққа қажетті заттар туралы білімдерін бекіту, жылдамдыққа тәрбиелеу.
Құралдар: Доп.
Ойын барысы: Педагог балаларды дөңгелете тұрғызып, денсаулықты сақтауға қажетті заттарды естеріне түсіруін сұрайды. Содан кейін педагог допты кезекпен балаларға лақтырады, ал балалар қажетті заттарды атап, керісінше допты педагогқа қайтарады. Ал, шатасқан баланың орнына басқалары жауап береді. Дені саудың- жаны сау.
Тәрбиеші:. Балалар деніміз сау болу үшін, үнемі жеке бас тазалығын сақтап, денеміз шынықтырып, дұрыс тамақтанып, күн тәртібін сақтау керек. Ал сендер күн тәртібін сақтайсындар ма?
Ал енді біз көм қимыл-қозғалыстар жасадық
Енді Партаға отырып жайғасайық алдарымызда не көріп тұрсыңдар?
Қағаз және фломастер
Ал енді мына плакатта дене шынықтыру құралдарының суреттері салынған бірақ 1-2 құрал ғана бар екен. Қалғандары қайда екен? Ал ендеше сендер балалар Дене шынықтыру сабағында Бекболат ағаймен қандай дене шынықтыру құралдарын қолданасындар? Соның суретін саламыз. Әрқайсымыз бір –бір суреттен салып мына бос орынға суретімізді жапсырамыз.
Ал енді сурет салуды бастаймыз.
Балалар суреттерді салып сол плакатқа іліп қояды.
Ал енді жалпы дамыту жаттығу: «Жалқаубек» аэробикасы
1. Б.қ. «Дымбілмес» Аяқты алшақ қойып, қолдарды белге ұстап, екі иықты кезек кезек көтеріп, түсіру.
2. Б.қ. Ат болу. Екі аяқты кезек-кезек алға созып иілу.
3. Б.қ. «Велосипед». Жатып, аяқтарын қимылдату.
4. Б.қ. «Сағат». Орнымыздан тұрып, аяғымызды алшақ қойып, қолымызды бос жібереміз. Қолды алға, артқа созып жаттығулар жасау.
Спорт — біздің досымыз,
Күш қайрат сыйлаған.
Спорт — біздің досымыз,
Өсіп күнде шыңдалған — дей отыра
Табанды шынықтыру массажы:
Табанға массаж-өте тиімді пайдалы денені шынықтырудың түрі. Бұл табан бөлігіндегі активті нүктелерге қалыптасу үшін керек.
Табанға арналған төсеніш үстерімен жүру.
Ал енді сонғы «Жүректен –жүрекке» деген жылулық шеңберін ата-аналармен өткізсек дейміз. Ата-аналарымызды ортаға шақырамыз
Ал енді ата-аналарымыз балаларына деген ең жақсы тілектерін айтып жүректерін тарту етеді.
(ата-аналар тілектері)
Балалар берілген жүректерін ортамыздағы жап-жасыл болып тұрған ағашымызға іліп қояды. Ал осы ағашымыз осы жүректерімізді мәңгі жылытып тұрады. Ал ағашымыз осылай ары-қарай гүлдене берсін.
— Жарайсыңдар балалар!
Қол ұстасып тұрайық,
Шеңберді біз құрайық.
Көріскенше күн жақсы,
Сау — саламат болайық.
Құрметті ата-аналар, қонақтар, апайлар бүгінгі сауықтыру іс-шарамыз аяқталды. Келіп, тамашалап көргендеріңізге рахмет. Деніміз сау болсын!
Автор — Жайлауова Масаты Камажаевна
Спорттық ойын-сауық.
Тақырыбы: « Дені саудың – жаны сау»
Мақсаты: Мектеп жасына дейінгі балаларды салауатты өмір сүруге қызығушылығын арттыру. Спортпен айналасудағы әртүрлі дене шынықтыру жаттығуларының әдістерін үйрену, оларды қолдану. Салыстыру арқылы балалардың ой-өрісін дамыту.
Іс – шараға қажетті құралдар: доп, жалау, орамал, арқан.
Барысы:
Ұйымдастыру
Денсаулық — бар байлығың басыңдағы,
Жайнаған өміріңнің жасыл бағы
Қастерлеп аяласаң, мәпелесең,
Бойыңнан кетпес қуат жасыңдағы
Денсаулық қашаннан да алтынға тең,
Болады болашағың жарқын да кең.
Аңдамай жақын болсаң арсыздықпен,
Ойланып көп тасымай ақылға кел, — деп бүгінгі эстафеталық жарысымызды ашуға рұқсат етіңіздер.
Жарысымыз 2 командадан тұрады.
1 команда «Жас ұлан»
2 команда «Достық»
3 команда «Жас қыран»
Жарысымызды бастамас бұрын әділ қазылар алқасын сайлап алайық.
1.Усабаева Нұргүл
2.Нусипбеков Медет
Ал енді, халайық сайысқа қатысушыларды қарсы алайық. Ортаға командаларды шақырамыз.
1 кезең- Допты апарып қойып келесі әкелу
2 кезең- Допты аяқ арасына қысып секіру
3 кезең- Қаппен секіру
4 кезең- Допты жоғардан беру
5 кезең- Допты аяқ арасынан беру
6 кезең- Допты торға түсіру
7 кезең- Скакалкамен секіру
8 кезең- Арқан тартыс
Жүргізуші:Бүгін міне оң болып бәріміз жоғары боп күш – жігер намысымыз осылайша қуанышпен думандатып аяқталды халайық жарысымыз. Сөз кезегін әділқазыларға береміз.
Құттықтап,марапаттау.
Жүргізуші: Осылайша жарыс жолын тартамыз
Барлығымыз көңілді қайтамыз
Балаларды шынықтырған, жаттықтырған
Жаттықтырушы ағайға рахметімізді айтамыз!
Спорттық ойын-сауық.
Тақырыбы: « Шынығайық, балақай! »
Мақсаты: Мектеп жасына дейінгі балаларды салауатты өмір сүруге қызығушылығын арттыру. Спортпен айналасудағы әртүрлі дене шынықтыру жаттығуларының әдістерін үйрену, оларды қолдану. Салыстыру арқылы балалардың ой-өрісін дамыту. Ата-аналардың балабақшамен тығыз байланысын дұрыс жолға қою және ойындарға ата-аналардың белсене қатысып, ынтымақтаса жүргізілген жұмыстың нәтижелі болатындығын көз жеткізу.
Іс – шараға қажетті құралдар: доп, жалау, маскалар, орамал, арқан.
Барысы:
Спорт залына марш сазымен топтың балалары екі қатарға бір-біріне қарама-қарсы тізіліп тұрды.(бір топтың балалары – жасыл киімде, екінші топтың балалары – сары киімде)
Жүргізуші: Бүгінгі эстафеталық жарысымызды бастамас бұрын әділқазылар алқасын таныстырып өтуді рұқсат етіңіздер.
Жүргізуші: Бүгін екі топ жарысқа түседі. «Мергендер», «Жүйріктер»
Эстафеталық жарысымыз 3 бөлімнен тұрады:
1 бөлім – «Таныстыру»
2 бөлім – «Жарыс түрлері»
3 бөлім – «Қимылды ойын»
«Мергендер»
Мерген, мерген, мергенбіз,
Бәрін көздеп жеңгенбіз.
«Жүйріктер»
Топты бастап жүретін,
Жүйріктерміз біз алды.
Жеңісті қолдан бермейтін
Жүйріктерміз біз мықты.
Жүргізуші: Ал, қане бір-бірімізді қостаймыз
Бүгінгі жарысымызды бастаймыз.
1.Эстафеталық ойын: «Жалауды тез жеткіз»
Әр топтан 4 баладан шығады. Балалар жалауды ұстап кеглилердің арасынан жүгіреді, ата-аналар шармен секіріп барып қайтады.
2.Қимылды ойын: «Арқаннан секіру»
3.Эстафеталық ойын: «Әтештер сайысы»
Әр командадан 2ұл, 2қыз баладан шығады. 2 кіші шеңбердегі балалар бір-бірімен күш сынасады.
4 ойын: «Орамал тастамақ»
5.«Жүйрік ат»
Әр командадан 5 баладан шығады. Балалар үлкен доппен секіріп барып, жүгіріп қайтады. Ата-аналар кіші допты аяқтың арасынан қысып секіріп барып шелекке лақтырып дәлдеп түсіреді.
6.«Сиқырлы доптар»
Жүргізуші:Бүгін міне оң болып бәріміз жоғары боп күш – жігер намысымыз осылайша қуанышпен думандатып аяқталды халайық жарысымыз. Сөз кезегін әділқазыларға береміз.
Құттықтап, ата-аналарды «Алғыс хатпен» марапаттау.
Жүргізуші: Осылайша жарыс жолын тартамыз
Барлығымыз көңілді қайтамыз
Балаларды шынықтырған, жаттықтырған
Жаттықтырушы апайға рахметімізді айтамыз!