Сабақтың тақырыбы: Жұмекен Нәжімеденов «Сен ақылды болсаң екен…»,
«Жаманыңды көрмесем»
Сабақтың мақсаты: 1) Білімділік: Жұмекен Нәжімеденовтің өмірімен, шығармашылығымен танысады;
2) Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілеттерін артады; Өз бетімен жұмыстануға машықтанады;
3) Тәрбиелік:Оқушылар бойына қайырым, аяныш, төзім, қайрат, қарапайымдылық секілді қасиеттер қалыптасады; отбасындағы үлкендерді сыйлап, қадірлеуге дағдыланады.
Сабақтың көрнекілігі: слайдтар, өз бетімен жұмыстануға арнайы дайындалған қағаздар.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: СТО технологиясының болжау, топтастыру,қылқалам стратегиялары, түсіндіру, сұрақ-жауап
Сабақтың жүрісі:
І Қызығушылығын ояту:
А) — Сәлемдесу, түгендеу:
— Сабаққа даярлығын тексеру.
Ә) – Үй тапсырмасын сұрау:
Жұмекен Нәжімеденов туралы мәлімет беремін.
ІІ -Мағынаны тану:
-
Қылқалам стратегиясын пайдаланып «Әке-отбасы тірегі» тақырыбына эссе жазу.
-
Оқушылар өлеңдерді мәнерлеп оқып шығады.
Сен ақылды болсаң екен…
Сен ақылды болсаң екен, міне -арман ,
Үміт, сүю,түңілуден құралған,
Жақсы жанның ұнатқаны –тілегім ,
Қауіптенем жамандарға ұнаудан.
Сен әуелі тереңірек көр, үңіл,
Ілер болсаң- биіктіктен көріп іл,
Әрбір жолым қиынрақ қиысса,
Қиындыққа жасаған бір жорығым,
Тек әйтеуір, асықпашы, байқа әлі,
Қарап көрші, қарап көрші қайта алып.
Тілге көнбес нәрселерді кейде мен
Емеурінмен, иегіммен айтамын.
Көркемдікті жасырамын мен кейде,
Түк қалдырмай көз көретін деңгейге
Мен түгілі табиғат та, асылын
Тереңірек, тереңірек көмбей ме?!
Жаманыңды көрмесем
Ала алмаған жау бізден мекендей бір,
Мекендей берік болсаң екен деймін.
Жақсының бәрін өзім мақтан етіп,
Жаманыңды көрмесем екен деймін.
Саған мұным қаталдау жетер, мейлі,
Бұл тілегім кетпес –ау бекер деймін:
Ылғи сенің тойыңда күй тартқаным,
Күйігіңді тарпасам екендеймін.
-
Әр топқа өлеңнің бір шумағы мазмұнын ашып, мағыналық талдау жасауға беріледі.
-
Өлең тақырыптары бойынша сұрақ қою.
1.Ақын өлеңдерін кімге арнап отыр?
2.Барлық Әке арманы не?
3.Автордың айтпақ ойы не?
-
«Кешегі және бүгінгі қазақ отбасы» тақырыбына эссе жазамыз
VІ – Үй тапсырмасын беру:
«Менің отбасым» тақырыбына ойтолғау жазып келу.
VІІ – Оқушыларды бағалау.
Сабақтың тақырыбы: Жұмекен Нәжімеденов
«Сен ақылды болсаң екен…»,
«Жаманыңды көрмесем»
өлеңдері
Сыныптан тыс шара (орыс тілді мектеп)
Сыныптан тыс шараның тақырыбы: Жұмекен Нәжімеденов.
» Менің Қазақстаным»
Мақсаты:Қазақ әдебиетінің айтулы ақыны, Қазақстан Жастар сыйлығының лауреаты, Қазақстан Республикасы жаңа әнұранының авторы Ж. Нәжімеденовтың өмірбаянымен, шығармашылық жолымен таныстыру.»Менің Қазақстаным»өлеңінің шығу тарихымен таныстыру.
Оқушыларды отансүйгіштікке, елін, жерін қорғай білуге тәрбиелеу.
Көрнекілігі: Ақын туралы түсірілген деректі фильм, Power Point бағдарламасы бойынша жасалған слайдтар, «Күй кітабы» аудиокітап, ақын портреті.
Эпиграфы: Тамырым менің тереңде,
Жапырағым биікте.
Ж. Нәжімеденов
I. Ұйымдастыру бөлімі.
II. Мұғалімнің кіріспе сөзі:
Бүгінгі шарамызға арқау болып отырған нәрсе – ақынның 75 жылдық мерейтойы. Ештен кеш жақсы демекші, мерейтойы қарашада өтсе де, ұстаз ретінде осы ақын туралы сіздерге тереңірек мағлұмат беруді өзімнің борышым деп есептеймін.
Ж. Нәжімеденовтың бір жинағы «Менің топырағым»деп аталады. Эпиграф ретінде осы шығармасынан үзінді алып отырмын.»Тамырым менің тереңде, жапырағым биікте» өлең жолдарында терең мағына, жұмбақ сыр жатыр.
Ақын өмірден ерте озса да, артына өшпес мұра, ғұмырлы жылдары қалды.
Ендеше, ақын туралы түсірілген деректі фильмге назар аударайық.
III. Деректі фильм көрсетілімі.
IV. Жұмекен туралы естеліктер:
1 — оқушы: Жұмекен поэзиясы — біздің ұлттық мақтанышымыз, біздің енді ашылар алтын сандығымыздың бірі. Ешкімге ұқсамайтын ақынның әрбір шумағы — тың қазыналар. (Әбділда Тәжібаев)
2 — оқушы:Сен әдебиетке екінің бірі құсап келген жоқсың, бірден құбылыс боп келдің. Егер біреу — міреу түсінбесе, бағаламаса, оған сен кінәлі емессің. Жұрттың бәрі білетін, жұрттың бәріне бірдей ұғымды нәрсені жаза беріп қажеті не?!
Сенің поэзияң — Ертеңгі күннің поэзиясы. (Қадір Мырзалиев)
3 — оқушы:Әзір көп жұрт оның есімімен тек «Менің Қазақстаным»әнін жақсы біледі. Барша жұрт оның барша өлеңін оқып, бүкіл мұрасын жаппай қастерлейтін
күн алыс емес. Оның Қазақстаны енді орнап келеді. Оның жұлдызы оның жырларын терең ұққандар көбейе түскен сайын биіктей береді.(Әбіш Кекілбаев)
V. Ақын өмірі мен шығармашылығын таныстыру.
4 — оқушы:
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік әнұранының (мәтіні) авторы, көрнекті ақын, Қазақстан Жастар одағы сыйлығының иегері Жұмекен Нәжімеденов 1935 жылы қараша айының 28 жұлдызында қазіргі Атырау облысының Құрманғазы ауданындағы Қошалақ ауылында дүниеге келген. Құрманғазы атындағы Алматы Мемлекеттік консерваториясының халық аспаптары факультетінде (1956 — 1959) оқыған. Мәскеудегі М. Горький атындағы әдебиет институты жанындағы Жоғары әдеби курсты бітірген. Еңбек жолын 1955 жылы Қарағанды шахтасында қарапайым жұмысшы болып істеуден бастаған. 1959 — 1965 жылдары «Жазушы» баспасында кіші редактор, 1965 — 1966 жылдары Республикалық «Лениншіл жас» газетінде әдебиет және өнер бөлімінің меңгерушісі, 1966 — 1971 жылдары Қазақстан Жазушылар одағында әдеби кеңесші, 1974 — 1978 жылдары Қазақ КСР Баспа, полиграфия және кітап саудасы істері жөніндегі Мемлекеттік комитетте редактор, 1978 — 1983 жылдары «Мектеп» баспасында редакция меңгерушісі болып жұмыс істеген.
5 — оқушы:
Алпысыншы жылдардан бастап өлеңдері мен шығармалары, үш романы, аударма кітаптары «Жазушы», «Жалын» баспаларынан жарық көрді: «Балауса», «Сыбызғы сыры», «Жоқ, ұмытуға болмайды», «Күй кітабы», «Мезгіл әуендері», «Ұлым, саған айтам», «Қызғалдақ жайлы баллада», «Темірқазық», «Менің топырағым» кітаптары, үш томдық шығармалар жинағы (1996 — 1997), «Мен – тамырмын» дастандар, «Қасірет пен қайсарлық», «Жұмекен», «Жаңғырық». 1967 жылы «Жоқ, ұмытуға болмайды!» атты поэмасы үшін Қазақстан Ленин комсомолы сыйлығының лауреаты атанды. Ақын жырлары бірнеше шет ел тілдеріне аударылған. «Жұмекен сабақты жақсы оқыды. Әрі мектепке баруы мұң екен, домбыраға төселіп жүре берді. Ауылға келген сайын үйренген жаңа күйлерін тартып беретін. Ал одан босағанда малды ауылдың науқанды жұмыстарына қатысатын»,- деп еске алады балалық балдәурен кезін бірге өткізген жолдасы Хамидолла Қабдешов.
6 — оқушы:
Жұмекен Нәжімеденов мәтінін жазған «Менің Қазақстаным» 2005 жылы әнұран болып бекітілді. Ол кісінің жұбайы Нәсіп апайдың айтуынша Жұмекен әнді осыдан 50 жыл бұрын, 1956 жылы Алматыда, белгілі қобызшы Гүлсара Бірманованың үйінде жазған. Бұл өлең бір қарағанда Қазақстан миллиард пұт астық жинағанына арналып жазылған сияқты болып көрінгенімен, негізінен «ел, жер менікі» деген отаршыларға қарсылықтан туған. Оны сезіп қалған коммунистер әнді мүлдем шығармай тастауға айналғанда Жамал Омарова ара түсіп, эфирден шырқауға мүмкіндік алған. Сөйтіп халыққа жетпей жатып қудалана бастаған ән бағы жанып, бейресмиден тәуелсіздіктің арқасында ресми әнұранға айналды. Жұмекен Нәжімеденов өмірден ерте кетті. Қазір оның есімі өзінің туған жері Атырау облысы Құрманғазы ауданындағы ауылға берілді.
VI. Ақынның шығармалары, жарық көрген кітаптары слайд арқылы көрсету.
«Күй кітабы»- поэзиялық жинағы
«Ашық аспан»— поэзиялық жинағы
«Менің топырағым»— поэзиялық жинағы
«Даңқ пен дақпырт»— роман
«Кішкентай»— роман
«Ақ шағыл»- роман т. б.
VII. «Күй кітабы» аудиокітабынан ақынның өлеңдерін тыңдау.
Назар аударыңыз! Жасырын мәтінді көру үшін сізге сайтқа тіркелу қажет.
Молдағалиева Гулжазира
Жұмажанқызы
Атырау облысы
Құрманғазы ауданы
Абай атындағы жалпы орта мектебі
Мектеп кітапханашысы
«Жұмекен поэзиясы ұлттық мақтанышымыз»
(Жұмекен Нажмеденовтың 80 жылдығына поэзия кеші)
Кештің мақсаты: Жергілікті ақын жазушы Жұмекен Нажмеденовтың шығармаларын жас оқырмандарға таныстыру, өлең жырларын насихаттау.
Жүргізуші: Туған халқының төл топырағында «бұтақтары биікте заманмен еменше – ерегісіп өскен, тамыры тереңге кетіп таспен тістесіп өнген, адаса жүріп ақтықта ақиқатқа жеткен, қандай жағдайда да аппақ арының биік жұлдызы – темірқазық бағыттан табан аудармаған қиын тағдырлы,күрделі өмірлі қайсар ақын Жұмекен Нажмеденовтың 28 қараша туған күні қазақ әдебиетіне, поэзияға жаңаша өрнектер мен айшықтар енгізген, өз өлеңдерінің мағнасымен, шығармашылық жұмысының жоғарлығымен қазақ әдебиетін бір сатыға жоғары көтерген ақын тұлғасы қазақ оқырмандары үшін әрдайым асқақ көрінеді. Қазақ поэзиясының көгінен құйрықшы жұлдыздай қырық тоғыз мүшел жасынан қараған шағында соңғы демі үзілгенше үзілгенше қаламын қолдан түсірмей, жанкештілікпен еңбек еткен ақынның көзі тірісінде 19 кітабы жарық көрсе, қайтыс болғаннан кейінгі жылдарда шығармалары өз оқырмандарына 15 мәрте жол тартыпты. Жүмекен поэзиясын Ә.Тәжібаев атамыз «ұлттық мақтанышымыз. алтын сандықтағы асыл байлықтар» деп бағаласа Ғафу Қайырбеков «Тозуды білмейтін мәңгілік қазына, сарқылмайтын мәңгі құбылыс дәрежесіне жеткен ақын деп баға берді. Ал жерлесі Әбу Сәрсенбаев Жұмекен, замана салмағын бүқіл болмысымен сезінген, ұлт денесіндегі дертке өлеңімен күрес ашқан ақын» -деп сипаттама берді. Азаттықтың ұлы жыршысы Махамбетпен, күй атасы Құрманғазымен бір топырақта туған, бір құнардан нәр алған Әбіш Кекілбаевта айтқанда бір тақырда асық атып, бір құмнан құмаршық терген біздің бұғалыққа мінбес бұла мінезді ақын жырының тұнығы мен тұңғиығы қайда. әрине туған топырақта –бүгінгі поэзияны жақсы түсініп, сүйіп оқитын жас оқырмандарымызды осы қазыналарымен танысуға шақырамыз. Жұмекен Нажмеденовтың туған күніне арналған жыр кешіне қош келдіңіздер.
Жұмекен Нажмеденовтың өмірі мен еңбек жолын таныстыру үшін шолуды қітапханашы жасайды.
Жүргізуші:Жұмекеннің ешбір өлеңін самарқау да салғырт оқи алмайсың. Жұмекен өмірден көргенінің бәрін жанының сүзгісінен өткізіп, кеудесінен шығар бар асыл ойын жарқыратып көрсете алады. Қай өлеңін алсақта адам образы көз алдыңа келеді. Оның поэзиясының тақырып ауқымы да мол. Ж.Нажмеденовты басқа ақындардан оқшауландыратын – оның ойлау ерекшелігі. Ол табиғаттағы құбылыстардан адамның мінезінен, тіпті түрлі түскенде ешкім ойламаған ерекше керемет түиін жасаиды. Бұны Жүмекеннің мыңа өлең жолдарынан айқын көруге болады
1-оқушы: Алдыра бермеді ғой биік маған,
Сондықтан да кезім аз ұйықтаған.
Әр жинағым арқылы – оқушы емес,
Дос пен қасты өз басым үиіп табам.
Алдыра бермейді екен биік маған,
Қас мерейі- түндерім ұйықтаған
Күшті жауым кезде бір иықтаған.
Әлсіз достық болғаны күйік маған
Күшті жассам кей қасым тұйықталар,
Әлсіз жассам кей досым сүйіп қалар.
Жақсы жазып ұнаймын біреуне
Жаман жазып ұнаймын біреуіне.
Осы екеудей біреуіне жол табамын
Адасқанда оқушы жүрегінен
Көзге оғат әйтеуір жүрем бітпей
Ақ матаны қайыған күрең жіптей
Оқушы жоқ өзімде дос пен қас бар
Сол екеуін келемін ренжітпей
2-оқушы: Қара көмір жанатыны әдемі
Қара судың ағатыны әдемі
Қара сөздің жақсы ау күлімдегені
Одан гөрі дала түні әдемі
Құт кірерде қара жерге қақ тұрған
Қара қазан қамы бала бақтырған
Қара қазақ, қауіпті дерт ауруын
Қара қойдың өкпесімен қақтырған
Қара көздің жасын түнге кептірген
Талай қара кезеңдерден өттім мен
Бірақ бабам «қара мал» ғып ырысын
Қасиетін «қара шаңырақ» деп білген
Қара көздер қара нұрды құй жылдам –шомылайын
Бір түйінді түйдім дәл
Қара әдемі, әдемі ғой түнгі аспан
Қара түс тек аулақ болсын пиғылдан
3-оқушы: Анау келген кім болды екен біліп келші кім екен?
Батырлықпа? — өз төрімде күтіп алам түнектен
Байлық болса құлау болар тура қара көзіне
Кімде болса алдамасын, алданбасын өзі де
Қайғы болса артында оның қуанышы бар шығар
Бірі кірлеп, бірі жуып кеудем менің аршылар
Бақыт болса, денім әлсіз көтере алман өз ойым
Арман болса өмір бақи арқалайын, төзейін
Адалым боп арнап келсе — барым әзір, көңіл қош
Түсір жылдам, атын байла, қырауын қақ тонын шаш
Шындық болса, білем төсе, дастарханым жаямын
Жалғандықпа, тулақ таста сүртіп шықсын аяғын
Жүргізуші: «Ей,киелі топырақ!
Сенен бөлек тынысым, тіршілігім жоқ менің,»-
Міне осы өлең жолдары Жұмекен өлеңдерінің мазмұнын ашатын алтын кілт.
Ол –ақынның кіндігі кесілген туған жерінің топырағы – қошалақтың құмында,Ашақтың ауылында. Бұл топырақ киелі болмаса атасы Нәжімеден жалғыз ұлысабыр майданға аттанғанда Ашақтың сорына баласының табан ізін басқызып алып қалып, үстіне қазан төңкеріп өле-өлгенше соны медет тұтпас еді ғой. Бала Жұмекеннің көз алдына соғысқа кеткен әкесінің бейнесі сол топырақ із арқылы бейнеленетін, әкеге деген сағынышын сол топырақты құшақтап басатын.
Топырақ киесін бойына сіңірген «менің топырағым» кітабы қолжазба күйінде қалған еді. 1985 жылы басылып шығып әдеби құндылықтарымызды толықтырды, саналы өмірінде Жұмекен үшін топырақ дегеніміз – қазақтың биік рухы, ұлттық –қадір –қасиетін, алаштың ар-намысын, қазақтың тілі мен діні еді «Тіл құриды» деген кеңестік саясаттан туындаған қандастарының санасын кеулеп алған кері пиғыл мен аянбай күресті. Ол мына өлең жолдарынан айқын қөрінеді.
4-оқушы: Бәрімізге дағдыр біреу, бір ырғақ
Ана тілін шамамызша жұмырлап
Келеміз ғой сол тіл үшін егесіп
Сен құрысаң, мен құрысам түк емес
Бірер кітап тумай қалар мықтаса
Одан ешкім ұтылмайды ұтпаса
Егер, егер тіл құрыса?…
Сақта, алла, тоқтығыңа көптігіңе мақтанба
5-оқушы; Тілден қалып өмір сүрген халық жоқ шындық –осы.
Сол шындықты ноқта қып
Киген дұрыс мал болсаңда –басыңа
Аштан өлсек біз өлейік жасыма
Сенің еркің бақпай қойсаң балаңды
Асырама, арсыз болда анаңды
Айналайын, ана тіліңді асыра
Жүргізуші: Бұл ақынның киелі топыырағы үшін, елді сақтау үшін, елге тірек болар ұлды сақтау үшін, намысқа жалау етер жырды сақтау үшін, халқымыздың бар қадыр-қасиетінің қазығы –тілді сақтау жолындағы мұратынан туған , өлеңді қашанда өлең үшін емес, өмір үшін жазған ақынның жан даусы еді.
Жүргізуші: Жұмекен қалам тартпаған тақырып кемде-кем. Тарихи тағдырлар шындығы, халықтың мұңы, қуаныш қайғысы, болашаққа үмітін, арман – мұратын жеткізген күйлер сазы, ата-ана махаббат ізгілік қасиеттерді бойға дарытар туған топырақ, туған жер тақырыбы міне бұлар Жұмекен өлеңдерінің басты тақырыбы. Қошалақтың құмын, Дыңғызылдың жанға шипа ауасын, ақ әжесінің мейірімін, туған жерінің тауы мен даласын, күнінің шуағын, түннің жұмбақ көрінісін, тау самалын толғана жырға қосады. әсіресе ақынның өнер тақырыбына арналған «Күй» кітабының арты ерекше. Бұл Құрманғазы, Дина,Тәттімбет,Дәулеткерей, Ахмет Жұбанов сынды халықтың талапты күйшілерінің күйлерінің мазмұнын сөз өнері арқылы халыққа жеткізуі еді.Жұмекеннің өзіде таланты домбырашы шебер күйші еді. Күйлердің домбырада орындалуын естіп жүрген боларсыңдар. Енді Жұмекеннің өлеңдері арқылы тыңдап көрелік.
6-оқушы; Құрманғазы: «Қайран шешем»
Не көрсеттім мен саған
Азапты ойдан өзге не?
Көріп едің анажанмен секілді кезбеден
Әр күн сайын басыңа бір уайым қосылды
Әр түн сайын шашыңа бір уыс ақ қосылды
Ұл тіледің құдайдан – алдың оны зорға ана
Ар тілеуші құдайдан – жоқпын арды қорлаған
Ақ тіледің құдайдан – жалғыз мен ғой, балаң ғой
Ақ тіледің құдайдан –құдай оған сараң ғой
Көрмейтінін құдайдың –көріп қайтып шыдадың
Қайран шешем, аяулы анам
Тісті едім мен тұмша жапты
Салмаса егер бұғау маған
Бұлқынбас ем мұнша қатты.
Қайғырма ана серттемін – бал берсе де айнымай
Күйім болар шерткенім жан берседе айныман
Суық едім жан ана – тыншытпады күй деген
Туып едім далада — өсіп келем түрмеде
Бұлқынбасам қаттырақ – мүшем ұйып барады,
Ханға бермес қолымды –кісен қиып барады
Жылау салса жаныма торыққаны деп түсін
Бұғау салса қолыма, қорыққаны деп түсін.
7-оқушы: Құрманғазының күйі «Адай»
Екішек бірі қатты, бірі бостау
Бес саусақ беретіндей ат дүбірін
Күйшінің қатты ішекте қайраты өскен
Екінші бостау ішекте ақты мұңы
Секілді қорғасын сел балқып ағып
Асығып, арна салып аңқыды анық
Түтіліп түбірінен кеткен бұтақ
Толқынға батып –шығып малтығады
Қоғама дүрмек болып ағады ағыс
Шаңқылдап шықты биік шағала құс
Ең соңғы жармасқаның жұлқынғандай
Қарайсың жанталаса жағаға алыс
Буралап бар толқынды қолтыққа атып
Мың сұлу бір қызыққа елтіп татып
Бәріде суға кетіп бара жатқандай
Мың жібек орамалды желпіп өтіп
Бейне бір төңкерілген өлі қайық
Жағада жартас қана қоқырайып
Әйтеуір ала тарғыл бұл көрністі
Ұқлайсың не шаттанып не мұңайып
Азулы үн аңдағанның қаусатты іші
Шаншып кеп сезді жүрек саусақ күшін
Кірсе егер құлағыңа күй «Адайды»
Не жек көр, не бір затты аңсап түсіп.
8-оқушы: Динаның күйі «Бұлбұл»
Маған десең бір күнде, сан масайра, қайраттан,
Қалаш десең бұлбұл боп, сайра,сайра сайрап бақ
Ұғынбасаң титтей құс, бар бақытың көмейде
Тілімді алсаң, сүйіп байғұс, көмей сені демейді
Торықпа сен жалғыз қап, ойыңды үрей мекендеп
Қорықпа сен байғұздан –бойым бірдей екен деп
Үрей деген немене – бір шырқада соқ бүктеп
Сен бұлбұлсың сондықтан байғыз ба ол –байғұс қой
Жетер еді ғаламға сенің үнің ептесе
Жомарт жандар бірақта татырмайды төкпесе
Қайда қашан тесілсең түгін ұқлай жассың ғой
Сайрамасаң несің сен? Жұдырықтай тассың ғой
Әшкерелеу үшінде байғыздарды –сайрап бақ
О, керемет ән-жыры, мерекелі дыбыстың!
Жұргізуші: Жұмекен Нажмеденов проза саласында да едәуір еңбек етті.
Оның «Ақ шағыл», «Кішкентай», «Даңқ пен дағпыл» романдары мен бірнеше повестері бар. Романдары бір –бірінің жалғасы сияқты, бірақ олардың әрқайсысының өз алдында айтары бар. Шығармаларының кейіпкерлерінің көпшілігі өмірде болған, және бар адамдар. Мысалы; Әлімгерейдің прототипі Жұмекеннің өз атасы Нәжмеден, Әлімгерейдің кемпірі өз әжесі, Сейсімет-Хисмет есімді ауылдасы,Идаят -өзі Жұмекеннің.жазушының «Ақ шағыл», «Кішкентай» романдарында соғыс жылдарымен кейінгі кезеңдегі ауыл өмірі бар шындық болмысымен суреттеледі. Ал «Даңқ пен Дағпырт» романында өнер адамдарының өмірі бейнеленген. Жұмекен орыс әдебиетін насихаттауға көп еңбек сіңірді. Ол Пушкиннің, Лермонтовтың, Блоктың, Есениннің шығармаларын қазақ тілінде сөйлетті. Жұмекеннің алғашқы жыр жинағы «Балаусадан» бастап, бұдан кейінгі жазылған «сыбызғы сыры», «өз көзімен», «жарық пен жылу», «қүй» кітабы , «мезгіл әуендері», « ұлым саған айтам», «менің топырағым» атты өлеңдер жинағы мен «ән бұлағы», «келін», «көзсіз батыр»
«соңғы махаббат» поэмаларын т.б. еңбектерін оқырмандар сүйіп оқиды. өлең –ақынның өмірбаяны, жыр-ақынның жан дүниесінің айғағы.жұмекен туралы жазған жерлестеріміздің өлен жырларына кезек берейік.
9-оқушы: Есмұхан Жанизин «Жыр күмбезі»
Ерте кетті өмірден жұмбақталып
Түйден –түйдек санадан жыр ақтарып
Қаңқу сөзден жүрегі жарылдыма
Жату үшін мәңгіге жырақ барып
Өзі айтқан «Сарықұм» күн қызылда
Тепең көкпен жетем деп бір қызына
Еске алып тұр ақынын Дыңғызылда
Перезентім деп жоқтайды Қошалақта
Баламаған жайсаңын осал баққа
Жерлестері шүкір ғой құрдастары
Өлең жырын айтатын қосып жатқа
Көрмеген көз тірі де кеш налып құр
Сусындаса кәусардан тек қанып тұр
Қайтып келмес философ Жұмекенді
Баршамыз боп тойлайық еске алып бір.
10-оқушы: «Ақиық ақын Жұмекенге» -Қанат Қауысов
Жерлесім жайсаң мінез Жұмекенім
«Ашақта» құлазыған тұр мекенің
Шөліркеп сырларың мен жырларына
Аңсаулы ақ жүрекпен жыр етемін
Күй толғап құйқылжытып сүйір қолдан
Өнерге жастайынан үйір болған
Кішкентай жұмекеннің жүрегіне
Киелі Құрманғазы күйі қонған
Жұмекен зерек еді бала күннен
Бәріде оймен пішіп санаға ілген
Талантын табиғаттың сыйға тартқан
Елжіреп тосырқамай ала білген
Жұмекен жұмбақ ойлы ұшқыр адам
Ақынды таниды елі үш қырынан
Қапысыз қала алмады халық үшін
Жыр төкті жүрегінен ұшырып ән
Өмірден ерте кеттің жерлес інім
Кезектесіп қиялымды тілдескенін
Есімің ел аузында сақталады
Жырларың жаңғырығар өлмес сенің
11-оқушы: Таңатар Дәрелов «Қощалаққа барғанда»
Туған жерің Қошалақтың құмы екен
Қыр екен, ойлы- ойлы төбелері сыр төккен
Мен барғанда мұңға батып тұр екен
Қайда аяулы Жұмекен, Жұмекен
Сардаланың есіттім сол ызыңын
Бұлт торлаған аспанныңда жүзі мұң
Жоқтау жасы емей не деп ойладым
Бетке тиген мөлдір тамшы үзігін
Жолы жатыр әне оның сайраған
Сол жолдармен ұзап кеттің қайда аға
Жыры қалған Қошалақта қайнаған
Құмдарына сан суарып қайраған
Таулары ұқсас Жұмекеннен аумаған
Қызыл жолдар сыры ма екен саулаған
Шалынбасы ол кейбіреулер тұтатқан
Қаңқу сөзбен өсек өртке қаулаған
Кез келгенге сыр айтпайды Қошалақ
Жұмекеннің жыры сынды неше алап
Қалғып барсаң мүлгіп ол да жатады
Ақындарды құшақ жайып қош алар.
12-оқушы: Марат Ысқақов «Жұмбақтас»
Жырларна батпан-батпан жүк артып
Қолданбаған зәредейде сөз артық
Әрі қысқа әрі нұсқа қайырған
Ащы шектей соза бермей ұзартып
Қыдыр барма қаламыңның ұшында
Бірдей өрген –жырдың астар тысында
Ақынмын деп жүргендердің талайын
Ақын емес, тәйірі оның қасында
Сабан емес жиғаны тек дән екен
Бұл не деген ырыс пен берекең
Сөз бағасын бір адамдай білседе
Өз бағасын әлі алған жоқ Жұмекен
Жапан түзде жалғыз біткен бәйтерек
Секілді лода көп ақыннан тұр бөлек
Алмас кездік секілді асыл сөз жатпас
Жарып шығар киесі оның қорлатпас
Қадыр десек Оқжетпесі ақынның
Ал Жұмекен –құпиялы жұмбақтас.
Жүргізуші: Міне жерлестері Жұмекен жайлы осылай жыр шертеді.
Құрметті оқырмандар.
Желтоқсанның қара бұлтты, қаһарлы күндерінде Алматы көшелерінде шеру тартқан қазақ жастары бір әнді асқақтатып шырқап еді. Шырқап бара жатып жылап еді. Ол қай ән еді? Естеріңдеме?- әрине ол «Менің Қазақстаным» әні еді. Сөзі Ж.Нәжменденовтікі, әні Ш.Қалдаяқовтікі. Бұл ән –рухында азаттықтың ақтангері атой салған сонау 60 жылдары дүниеге келген еді. Қазақстан деп айтушы болма, КСРО –азаматымын де, қазақша сөйлеме, орысша сөйле, елмін деме, ел ішіндегі республикамын де деп, реті келсе жерімізді бөлшектеуге, рухымызды таптауға әрекет жасалып жатқанын байқаған Жұмекен ақын өзі сөзін жазып, әнін Шәмші ағамызға шығартқан еді. Бұл ән мейлінше жуасып бара жатқан қазақ рухын дүр сілкіндіру мақсатында туған зерделі дүние еді. Кешегі тәуелсіздік сілкінісі кезінде де «Мен қазақпын» дейтін бүкіл жұрт «менің қазақстанымды» шырқап алаңға шықты. Бүгінгі жаңа өмірдегі жаңаша өзгерістерге орай Елбасымыз Н.Назарбаев өзінің сөзін қосып бұл әнді еліміздің ән ұранына айналдырды. Бұл өлең Жұмекеннің мәңгі өшпес мұрасы. Жұмекеннің есімі қазақтың елімен, өзінің қазақстанымен бірге. Елбасы қайда барсада Жұмекеннің өлеңі ол кісімен бірге жүреді. Жұмекен әні кішкентай сәбиден бастап ел-ағасы, аталарымыздың аузында мәңгі айтылатын, ұмытылмайтын ән .ол –еліміздің ән ұраны.
Жұмекен шығармалары бүгінгі таңда жастарымызды адамгершілікке, имендылыққа тәрбиелеуге қызмет етеді. Сондай-ақ Жұмекен шығармаларының келешек ұрпақтың игілігіне айналарына еш күмән жоқ. өйткені ақын шығармаларының «тамырлары тереңде,» бұтақтары биікте. Жұмекен Нажмеденов шығармаларын терең ұққан сайын оның жұлдызы биіктей береді.Жұмекен поэзиясы –біздің ұлттық мақтанышымыз, асыл байлығымыз.
Поэзияны жақсы түсінетін талантты жастарды осы алтын байлықтарды ашуға шақырамыз. Қатысқандарыңызға рахмет.
Гимн ойналады.
Автор: Гаркавенко Елена Михайловна
Организация: МБДОУ д/с №18
Населенный пункт: Белгородская область, г. Белгород
Звучит музыкальная заставка из к/ф «Приключения Шерлока Холмса».
Вед1: Добрый вечер, дорогие наши гости, мамы, папы, бабушки! Сегодня мы собрались, чтобы поздравить наших мам, бабушек и девочек с наступающим праздником — днем 8 Марта!
Вед.2: А по такому случаю — и зрителей скопленье,
и не зря волнуется народ.
Чуточку внимания, чуточку терпения!
Скоро вы увидите, что произойдет.
В зал под музыку входят все мальчики в цилиндрах, шарфах.
Песня «Фраки бабочки»
1-й дж-н: Милые мамы, вы не удивились,
Что так необычно мы нарядились?
2-й: Мы-джентльмены детского сада,
Поздравить вас с праздником искренне рады!
3-й дж-н: Но, сэр, где же наши леди?
4-й дж-н: Наверно, наряжаются, на праздник собираются!
Они хотят нас удивить и сразу наповал сразить!
Им надо локоны завить и румяна наложить
Туфельки-балеточки. Девочки-кокеточки.
5-й дж-н: Что-то их не видно.
Неужели они забыли, что их ждут джентльмены?
6-й дж-н: Гости все уже расселись, а куда девчонки делись,
Уже опоздали на 8 минут, где, вы, девочки
Девочки из-за двери: А мы, уже тут!
7-й дж-н: Встречайте! Самые обаятельные, грациозные, нежные,
Самые воспитанные и самые вежливые!
8-й. дж-н: Откровенно скажем, по-мужски,
мы тоже претенденты на это званье,
Но эти милые создания –
цветами жизни от природы рождены!
(В зал под музыку входят девочки.)
– Начинаем веселиться!
Пусть в улыбках будут лица!
– Чтобы праздник наш весенний
Всем поднял здесь настроенье!
– Солнце ярко светит людям в этот праздничный денёк
«Динь-динь-дон» — поют сосульки, и смеётся ветерок.
– Ручейки бегут, резвятся, лес очнулся ото сна,
Птицы в воздухе кружатся: «Чик-чирик! Пришла весна! »
ПЕСНЯ «День мамин настает»
9-й дж-н: Хоть девчонки ниже ростом, сними нам не так уж просто.
Мы порой не замечаем, как девчонок обижаем,
За косички их таскаем и игрушки отнимаем.
10-й дж-н: И за все, в чем виноваты, вы простите нас, девчата!
Не держите зла на нас…
ВСЕ мальчики: Все равно, мы любим вас!
Серенада
Девочки хором: Ну и делишки! Просто клад, а не мальчишки!
Танец «Джентльменов и дам»
1 пара: Скажу вам леди от души,
Но не сочтите за помпезность
Вы так сегодня хороши
Девочка: Благодарю вас за любезность
2 пара: Как дивно вы танцуете, парите
Девочка: Ах, сударь, вы мне явно льстите
3 пара: Вы так нежны как ландышей букет
Девочка: Спасибо за приятный комплимент
4 пара: Сударыня меня вы покорили
Девочка:Вы на ногу мне сударь наступили
Ведущий: Наши девочки сегодня так прекрасны, милы и очаровательны, но разрешите нам сначала поприветствовать наших дорогих гостей и поздравить их с этим удивительным праздником.
1-реб. Сегодня праздник самый светлый,
щебечут птицы по дворам.
Все гости празднично одеты,
8 марта — праздник мам!
2-реб. Произнесём мы слово «мама»,
и сердце сразу потеплеет.
На всей земле не отыскать,
нам друга ближе и роднее.
3-реб. Её улыбка, нежный взгляд –
всегда нам лучшая награда.
Когда в семье и мир, и лад,
смеёмся мы – и мама рада!
4-реб. Ведь с мамой беды нипочём,
мы всё сумеем вместе с нею.
Растём, умнеем с каждым днём
и любим маму всё сильнее!
5-реб. Звенят капели весело, зовут с собой весну,
Выстукивают песенку про мамочку мою.
Песня «Март в окошко тук, тук, тук»
Дети садятся на стульчики
Ребенок – Много слов для любимых женщин,
только самые нежные – маме.
Без тебя мне не жить на свете,
без тебя – ничего я не значу.
Ребенок – Без тебя мне не видеть неба, не дышать, не любить, не плакать.
Быть бы просто дождем и ветром, или снегом на землю падать.
Ребенок – И, целуя родные руки, как святыню к рукам прижимая.
Мы за то, что живем на свете, благодарны тебе, родная!
«Песня мамы и сына»
дж-н: 8 марта – это такой день, когда каждый мужчина, независимо от возраста, просто обязан быть джентльменом.
Дж-н: Сэр, а как, по-вашему, кто такой джентльмен?
дж-н: Мне Янка сказала, что я – джентльмен.
Эх, чем обозвать бы мне Янку взамен?
Что такое джентельмен?
Что-то вроде джем-пельмен?
Человечек – как вареник,
Со сметаной в уголке,
Он имеет кучу денег
Ходит в миске нет, в котелке!
дж-н: А соседский мальчик Коля
Мне сказал, что джентльмен,
Зря не носится по школе,
Между всяких перемен.
Джентльмен всех уважает,
Помогает тоже всем,
Он овсянку обожает
И не чавкает совсем.
дж-н: Он всегда снимает шляпу,
И цилиндр, и шар, и куб.
Маму слушается, папу,
Даже с бабушкой не груб.
дж-н: Джентльменов любят леди
Небывалой красоты.
Может стать любой на свете
Джентльменом.
Даже ты!
дж-н: Что ж такое джен-тель-мен?
Может, все-же, джем-пельмен?
Ох, придется есть овсянку.
Но я так решил, друзья:
Если леди станет Янка,
Джентльменом стану я!
Дж-н: Сэр, а что обязан сделать каждый джентльмен 8 Марта?
Дж-н: Помыть полы, почистить ковры, вынести мусор, вымыть посуду, сходить в магазин.
Дж-н: Да, нелегко быть джентльменом!
Песня «Дожить бы до девятого»
Пропело солнышко всем нам,
Что март пришёл, проказник,
А вместе с солнечным лучом
Чудесный мамин праздник!
8 марта-день торжественный,
День радости и красоты-
На всей земле он дарит женщинам
Свои улыбки и цветы.
Танец «Нежность»
Звучит музыкальная заставка (рэгтайм) выходят два мальчика.
дж-н: Сэр, я вижу, вы чем-то озабочены?
дж-н: Я никак не могу решить, что же подарить своей бабушке.
дж-н: Подарите ей шаль или платок.
дж-н: Что вы, сэр! Ей больше подойдет модная шляпка. Она у меня вовсе не старушка! Она стройная, красивая, такая модная и очень молодая. Я ее очень люблю!
Нету бабушки чудесней, хорошо с тобой быть вместе.
И смеяться, и играть, на ночь сказку почитать.
Может ты сама из сказки?
Даришь мир, тепло и ласку
Будь всегда — всегда веселой,
и счастливой, и здоровой!
Знает моя бабушка просто обо всем,
никогда не ссоримся, дружно мы живем.
Я смотрел на добрую, милую бабулю.
Как же я люблю ее, самую родную.
Наши бабушки родные,
мы для вас сейчас споем.
Оставайтесь молодыми,
поздравляем с Женским днем.
Песня «Лучше друга не найти».
дж-н: Сэр, что я вижу! Вы решили заняться географией?
дж-н: Да, сэр, я решил стать путешественником.
Хочу объехать весь мир, посмотреть как празднуют 8 марта в других странах, но это будет ещё не скоро…
дж-н: Не огорчайтесь, сэр, у вас ещё всё впереди, но думаю лучше, чем в России наших любимых женщин нигде не поздравляют…
Танец пап и дочек.
Мальчики : (говорят по очереди)
-Дорогие мамы, бабушки, воспитатели и девочки!
Не найдешь другой причины,
Так от этой половины, что собрались здесь сейчас,
Вас приветствуют мужчины, потому что любят вас.
Сейчас от всей своей души, волненья не скрывая,
С чудесным праздником весны
Все: Мы всех вас поздравляем!
Вручение подарков
Ведущая — Нам хотелось бы в дни весенние все невзгоды от Вас отвести,
Кубок солнечного настроения милым женщинам преподнести.
Чтоб под куполом неба ясного, где мороз на весну сердит,
У Вас дети росли прекрасными, без печали и без обид.
Чтоб глаза наполнялись радостью, новой свежестью много лет,
И чтоб жизнь у Вас ярче радуги полыхала на целый свет.
С праздником, дорогие женщины!
Опубликовано: 20.04.2016
Мақсаты:Оқушыларға Қазақстан Республикасы әлемде ең алғашқы
мемлекеттердің бірі болып сырттан келген басқа ұлт өкілдеріне алтын бесік
болғандығын ұғындыру.Қазақстандық патриотизмге, елін, жерін сүюге және
халқын құрметтеуге тәрбиелеу. Басқа ұлт өкілдерінің мәдениетін, әдет—
ғұрпын сыйлауға үйрету
Сценарий көрнекілігі:қанатты сөздер, гүлдер, шарлар, ұлттық киімдер
Сценарий барысы:І жүргізуші: Қайырлы күн, ардақты ұстаздар!
ІІ жүргізуші: Құрметті қонақтар мен оқушылар! Қазақстан
Республикасының мекендеген ұлттар мен ұлыстар достығы және бірлігіне
арналған «Ынтымақ, бірлік, келісім – ең басты байлық ел үшін»
тақырыбындағы салтанатты жиынымызға қош келдіңіздер.
І жүргізуші: Қазақ жері – қонақжай төрдің жері,
Қазақ елі – қас сақтай ердің елі.
Толқынында тарихтың қуғын көрген,
Барша ұлтқа құт мекен болған еді.
Зобаланда көп шеккен қасіретті,
Ұлт ұрпағы өнерлі, өсиетті.
Риза көңілменен елге деген,
Арнайды барша халқы ақ тілекті.
ІІ жүргуші: Қазақстан Республикасында қазіргі таңда 130—дан астам ұлттар
мен ұлыстар мекендейді.Тарих көшінің белгілі бір кезеңінде тағдыр
тауқыметін арқалап, солақай саясаттың құрбанына айналып, елімізге келіп
қоныстанған ұлттар мен ұлыстар үшін қазақ жері киелі алтын бесікке
айналды. Нәсілдерге нәсіл болсын нұрлы күн,
Ынтымақтың шертсем деймін бір жырын.
Татулығын жырға қосам ұлттардың,
Мақтан қылып ұлыстардың бірлігін.
І жүргізуші:
Тілі бөлек болған менен тілек бір,
Ұлы достық мәпелеген жүрек гүл.
Қазақстан бар ұлысқа шаңырақ,
Шайқалмастан шаттығымыз тіреп тұр.
ІІ жүргізуші: Ұлтаралық татулық арқасында бүгінде ел тыныш, жұрт аман.
Осы берекеміз бұзылмағай. Қазақстанда тұратын барша ұлт арасындағы
айнымас достыққа сызат түспесе екен.
Мен қазақпын, мың өліп, мың тірілген,
Жүрегемде таныстым мың тіліммен.
Жылағанда жүрегем күн тұтылып,
Қуанғанда күлкімнен күн түрілген.
І жүргізуші:
Мен – қазақпын, биікпін, байтақ елмін,
Қайта тудым өмірге қайта келдім.
Мен мың да бір тірілдім мәңгі өлмеске,
Айта бергім келеді, айта бергім.
ІІ жүргізуші:Биыл еліміздің Тәуелсіздігіне 24 жыл толғалы отыр. Бұл –
қажырлы еңбектің, төзімділік пен жеңістің 24 жылы. Егемен ел бесігі жыл
өткен сайын еңсесін биіктетіп келеді.
І жүргізуші: Алғашқы кезекті өзіміздің ұлттық әнімізді шашу ретінде
жолдайтын өз ұлтымыздың өкілдеріне берейік. Ұлттықән«Атамекен»
I жүргізуші: Құрметті қонақтар! Бүгінгі кешімізде біз 5 ұлт өкілдерінің
басын қосып отырмыз. Әрине, қазіргі таңда елімізде 130—дан астам ұлт
өкілдері тұрады.
ІІ жүргізуші: 1995 жылы ұлтаралық татулық пен тұрақтылықтың меномені –
Қазақстан халықтары Ассамблиясы құрылды. Бұл – ешбір елде болмаған
ерекше, саяси маңызы зор құрылым.
І жүргізуші:
Ортақ менен жер шары,
Төбемізде бір аспан.
Барлық ұлттың баласы,
Достығымыз жарасқан.
ІІ жүргізуші:
Ортақ бізге бір отан,
Ортақ жердің байлығы.
Еңбек ортақ, жыр ортақ,
Ортақ бізге барлығы.
І жүргізуші: Байлықтың ең үлкені – халықтар достығы,— дей отырып, орыс
биін тамашалауға шақырамыз. Орыс биін,әнін орындайтын 1 сыныптың
оқушылары
І жүргізуші:
Елім менің, жарқыраған, жайнаған,
Бақ біткенде бұлбұл құсы сайраған.
Елім менің биіктігі шарайнам,
Қыран құсы көгінде мың самғаған!
ІІ жүргізуші: Бүгін біздің кешімізге өзбек ұлтының өкілі келіп отыр.Өзбек
биін тамашалаңыздар!
І жүргізуші:
Ағайын – туған – бар адам,
Адалдық үшін жаралған.
Бар қымбат туыстық,
Баянды болсын тыныштық!
ІІ жүргізуші:
Республикам менің,
Республикам менің, Айбатым!
Көркіңді көрсе – мейірі көздің қанатын!
Қуат бар сенделапылдап от бопжанатын,
Шуақ бар сендедостасыпбіргетабатын!
І жүргізуші: сахнамыздың төріне татар биін орындау үшін 4 сыныптың
оқушыларын шақырамыз.
ІІ жүргізуші: Өз лебізін білдіру үшін арамыздан татар ұлтының өкілікеліп
отыр.
І жүргізуші:
Тілегі бір,
Жүрегі бір,
Достармен біз біргеміз.
Туыс барда құрыштан да,
Берік біздің іргеміз!
ІІ жүргізуші:
Жер – анамыз жасайды тарлық кімге,
Кетпеу үшін мәңгілік қалқып түнде.
Қайталанып, жаңарып айтылады,
Бейбітшілік деген сөз барлық тілде,— дей отырып, украин биін,әнін
тамашалауға шақырамыз.
І жүргізуші: Келесі кезекті бүгінгі кеште қонақ болып отырған кәріс
ұлтының өкіліне берейік.
ІІ жүргізуші:
Тағдырдың тезіне, қолдан жасалған тозақтың өзіне шыдаған елміз.
Бабаларрухына бас иіп,
Алладан медет сұраған елміз!
І жүргізуші: Халқы жомарт, даласы дархан, орманы қарған, таулары қалқан
болған ақ бесік атамекені бар, сол мененде жусанның жұпар иісін иіскеген,
өздігінен ешкімге тиіспенген елміз!
ІІ жүргізуші: Шыдамының шегіне жеткенде, намыс оты еті түгелі сүйегінен
өткенде, кеудесінде жанар тауы жарылып, көзінің алды қанталап, өзіне қарап
анталап тұрған жаудың алысқанының ауызына ұрып, жұлысқанның
жұлынын жұлып бір—ақ тоқтаған қазақпыз»
І жүргізуші: Сондықтан да біздің мемлекет кешегі бабаларым табыстаған,
сәт сайын, сағат сайын қарыштаған Тәуелсіз Қазақстан!
ІІ жүргізуші: Хор «Атамекен»
ІІ жүргізуші: «Ел бірлігі – ең асыл қасиет.
Бірлік, ынтымақ, сабырлылық пен парасаттылық, ең алдымен өзімізге –
қазақтарға керек» деп көргенділікпен Елбасымыз айтқандай, біз сияқты көп
ұлтты мемлекеттің даму болашағының бір көзі – Қазақстан халықтарының
бірлігі.
І жүргізуші: Қазақстан сияқты жас мемлекеттің өркендеуінің бір кепілі
еліміздегі ынтымақтастық пен бейбіт өмір!
ІІ жүргізуші: Ендеше, бейбітшілік жасасын!
І жүргізуші: Ынтымақтастық жасасын!
ІІ жүргізуші: Қазақстан жасасын!
І жүргізуші: Қазақстан халықтарының бірлігі жасасын!
Осымен, бүгінгі мерекелік кешімізді аяқтаймыз
І—ІІ жүргізуші: Сау — саламатта болыңыздар!
Каталог всероссийских педагогических конкурсов
Подать заявку на публикацию авторского материала в СМИ
Программа Международных педагогических конкурсов
Программы повышения квалификации педагогических работников
Принять участие в работе Экспертно-педагогического Совета
автор: Белименко Ирина Николаевна
педагог-организатор ГАПОУ ТО “Ишимский медицинский колледж”
Сценарий фестиваля народных культур “Мы разные, но мы едины”
Сценарий проведения фестиваля национальных культур
Показ видеоролика «“Россия – многонациональное государство”
Песня «Мы единая страна» – Тропина Виктория
Фанфары выход ведущих:
Ведущий 1:
Я люблю тебя, Россия
Я хочу, что б ты цвела
Словно птица в небе синем,
Распахнувшей два крыла
Ты согрела, полпланеты
Сто народов, сто племен
Мы твои родные дети
Пусть синеет небосклон
Немцы, русские, башкиры
И казахи и мордва
Проживают в добром
Мире, как на дереве листва.
Ведущий 2: Добрый день уважаемые гости и участники открытого студенческого фестиваля национальных культур «Мы разные, но мы едины».
Ведущий 1: Данный фестиваль мы проводим в рамках празднования Дня Народного Единства, и посвящен он 75-летию со дня основания Тюменской области!
Ведущий 1: Мы рады приветствовать вас в этом зале!
Русские, казахи, татары и армяне,
Мы черные, и русые, и смуглые, и белые.
В России — на земле родной,
Живем мы все большой и дружной семьей.
Ведущий 2: Различия между народами огромны, разные история, религия, условия жизни, быта, особенности костюма, национальной кухни, традиции и обряды.
Ведущий 1: Слово для приветствия участников и гостей фестиваля предоставляется директору департамента по социальным вопросам САБАЕВОЙ Надежде Ивановне
Выступление Сабаевой
Ведущий 1: Готовясь к фестивалю, каждое учебное заведение собирало информацию о культуре выбранных ими народов, проживающих на территории РФ, и сегодня подготовили для нас концертные конкурсные номера
Ведущий 2: И сегодня вам будут продемонстрированы национальные традиции и обряды, и национальные песни, и танцы.
Ведущий 1: Ну а так, как это программа конкурсная, то оценивать все выступления будет строгое, но справедливое жюри.
– Лауреат областных и международных конкурсов в Санкт-Петербурге Лынник Светлана Алексеевна
– Искусствовед, руководитель Арт-галереи Лузина Юлия Владимировна
– руководитель народного самодеятельного коллектива «Эффект» и детского коллектива «Первые цветы» Мельник Елена Николаевна
Ведущий 2: Жюри объявлено, конкурсанты готовы? (смотрит за кулису) Готовы!
Ведущий 1: Мы Желаем удачи всем участникам фестиваля!
Ведущий 2: Фестиваль народных культур «Мы разные, но мы едины» – можно считать открытым!
ГИМН РФ
Ведущий 1: Русский народный танец – это танец, наверное, с самой богатой и насыщенной историей. Он берет свои истоки еще со времен Древней Руси. Его образованию послужили народные массовые пляски и гуляния, веселые большие хороводы. Все эти задорные мероприятия были неотъемлемой частью жизни русского человека. Без них не проходил ни один праздник, ни одна ярмарка или другая увеселительная программа. В отличие от современного человека, люди в эпоху Древней Руси умели радоваться жизни.
Ведущий 2: с русским народным танцем на сцену выйдут танцевальный коллектив «Русь» Ишимского медицинского колледжа. Встречайте!
- Русский народный «Калинка»
Ведущий 1: Белорусская культура – одна из древнейших европейских культур. Традиции и обычаи белорусского народа сохранили такие праздники, как Коляды, Купалье, Масленица, Дожинки.
Ведущий 2: Народное музыкальное искусство Белоруссии соприкасается с народной музыкой русского и украинского народа, западных и южных славян, значитительная группа старинных песен связана с календарными обрядами, существовавшими у земледельческих народов.
Ведущий 1: И первый номер Белорусской традиции прозвучит от Вокального дуэта «Midnight» Ишимского педагогического института им. П.П. Ершова (филиал) ТюмГУ «Абдымi мяне». Встречаем!
- Вокальный дуэт «Midnight», «Абдымi мяне»
Ведущий 2: А мы встречаем следующую конкурсантку Прокопцову Елену с народной белорусской песней «Ой устану я раненько».
- Елена Прокопцова «Ой устану я раненько»
Ведущий 1: и в завершении Белорусской национальности с песней «Миленький» встречаем Быструшкину Анастасию Ишимский педагогичексий институт им.П.П.Ершова.
- Быструшкина Анастасия «Миленький»
Ведущий 2: Традиции и обычаи Украины красочны и многообразны. Они передаются из поколения в поколение, а молодёжь старается о них не забывать. Некоторые обряды настолько интересны, что поражают воображение.
Ведущий 1: Гости страны часто могут сами окунуться в яркий мир украинской культуры и поучаствовать в каком-либо народном праздновании, послушать красивые песни на свадьбе, получить в подарок оберег или рушник с уникальной вышивкой, отведать обрядовую пищу – кутью, пасхальный кулич или блины. Только так можно поближе познакомиться с самобытной культурой Украины.
Ведущий 2: И конкурсный номер «Тримай» исполняет для вас Абрамова Екатерина. Встречаем!
- Абрамова Екатерина
«Тримай»
Ведущий 1: А мы встречаем Подворняк Ольгу и ее номер
- Подворняк Ольга
Ведущий 1: Ишимский многопрофильный техникум приготовил для нас целую композицию из номеров под названием «Мы живем на одной планете», здесь будет все и танцы и песни, поэтому давайте скорее посмотрим, что же они нам приготовили.
- Песня украинская + танец «Утушка» + песня Белорусская
Ведущий 2: Казахская культура – это отражение истории кочевого народа. На протяжении тысячелетий по казахским степям ходили племена кочевников, которые сформировали свое уникальное мировоззрение, создали своеобразные обычаи и традиции, и сотрудничали с соседними народами и культурами.
Ведущий 1: Сегодня казахская народная музыка считается достоянием культуры Казахстана, композиторы и музыканты создают новые произведения с обилием народных мотивов, а также сохраняется история музыкального творчества.
Ведущий 2: Песни казахов – неотъемлемая часть наследия народа Казахстана. О любви казахов к песням можно узнать из пословиц, поговорок и легенда, в которых повествуется о жизни известных певцов, музыкантов и поэтов. Именно казахская песня считается основным духовным богатством народа.
Ведущий 1: С песней «Бiр тiлек» на сцену выходит Асель Галиева Ишимский медицинский колледж. Встречаем!
- Асель Галиева «Бiр тiлек»
Ведущий 2: А всю красоту казахского танца вам продемонстрирует Студия казахской культуры «Айналайын»
- Студия казахской культуры «Айналайын»
Ведущий 1: В наши дни древняя традиция казахов находить невесту во время смотрин, которые называются «кыз кору», практически забыта, равно как и обычай вступать в брак по воле родителей. Молодые люди сейчас выбирают себе пару самостоятельно, женятся по любви. Однако были времена, когда семьи, имеющие маленьких детей, договаривались поженить их, не спрашивая мнения будущих жениха и невесты. В некоторых случаях подобные договоры заключались еще до рождения наследников, к примеру, если семьи желали породниться.
Ведущий 2: Свадебный обычай казахской культуры для нас продемонстрируют студенты Ишимского медицинского колледжа. Встречаем!
- Свадебный обычай ИМК Казахская культура
Ведущий 1: Всем известно, что творчество – это показатель развитости человека. Музыка, в свою очередь, является важнейшим компонентом искусства и культуры, поскольку в ней сквозь призму композиторов и её создателей отражается их духовный мир, понятие ценностей и окружающая среда.
Ведущий 2: Музыка по-прежнему играет важную роль в немецкоязычном мире, где появилось гораздо больше композиторов и исполнителей, чем можно было ожидать от территории такого размера.
Ведущий 1: И нам сегодня с вами выпала возможность в этом зале услышать немецкие песни от студентов нашего города. Встречаем Крестьянникову Анастасию с песней Walpurgisnacht
- Крестьянникова Анастасия «Walpurgisnacht»
Ведущий 2: Следующая конкурсантка с немецкой песней «Бременские музыканты» Екимова Софья. Встречаем бурными аплодисментами!
- Екимова Софья «Бременские музыканты»
Ведущий 1: Несмотря на то, что нынешнее разделение Корейского полуострова на Северную и Южную Корею привело к значительным различиям в современной культуре обеих стран, традиции и обычаи корейского народа и культура Кореи в целом едины для обеих стран.
Ведущий 2: Этнической характеристикой корейцев стали хорошие способности к пению, но плохие — к танцам. В чём причина, учёные пока не выяснили.
Ведущие 1: А какие способности к пению корейских песен у студентов Ишимского педагогического института, мы сейчас посмотрим. Встречаем Вокальный дуэт «Midnight» с песней «Universe»
- Песня «Universe» Вокальный дуэт «Midnight»
Ведущий 2: Мордва – это коренные жители России, проживающие в центральной части страны. Нация отличается добродушием и гостеприимством. Гостей встречают богато накрытым столом. Не зря на церковные праздники в мордовские поселения приезжали русские, чтобы отведать невероятно вкусные блюда местной кухни и хорошо повеселиться.
Ведущий 1: И сейчас Театр-студия «Эхо» Ишимского многопрофильного техникума покажут нам Весенний обряд «Тундонь Ильтямонь Чи». Встречаем бурными аплодисментами!
- Театр-студия «Эхо»
Весенний обряд «Тундонь Ильтямонь Чи».
Ведущий 1: Караимы сформировались как этнос в Крыму. Современная наука относит их к тюркской группе алтайской семьи народов.
Ведущий 2: Фольклор караимов – важнейшая составляющая духовной культуры.
Народное творчество сохранило упоминание хазар и сюжеты, аналогичные бытующим у тюрков далекого Алтая.
И студенты Ишимского многопрофильного техникума сейчас продемонстрируют «Один день из жизни караимов».
- «Один день из жизни караимов» Группа поваров 3 курса «Ёськин кот»
Ведущий 2: Ну вот и пришло время для подведения итогов, и мы провожаем наше многоуважаемое жюри вершить судьбы наших участников! Мы все с нетерпением будем ждать вас обратно!
Ведущий 1: Ну а пока музыкальная пауза, друзья!
Музыкальные номера
Видеоролики
Ведущий 1: Вот и подходит к концу наш фестиваль, целью которого было показать, что культура разных народов дополняет и обогащает друг друга. Все народы должны жить в мире и дружбе, так как все мы происходим от одних корней.
Ведущий 2: А самое главное то, что сегодня мы увидели, как разнообразен мир вокруг нас, что мы так не похожи друг на друга, но в то же время у нас так много общего.
Ведущий 1. И сейчас мы с удовольствием предоставляем слово жюри для оглашения результатов.
Ведущий 2: Для вручения дипломов участника и оглашения результатов по номинации «Вокал» на сцену приглашается Мельник Елена Николаевна
НАГРАЖДЕНИЕ
Ведущий 1: Для оглашения результатов номинации «Хореография» на сцену приглашается Лынник Светлана Алексеевна
НАГРАЖДЕНИЕ
Ведущий 2: Для оглашения результатов номинации «Обычаи и обряды» на сцену приглашается Лузина Юлия Владимировна.
НАГРАЖДЕНИЕ
Ведущий 1: Для подведения итогов и оглашения результатов конкурса презентаций «В дружбе народов-единство России!», на сцену приглашается педагог-организатор Ишимского медицинского колледжа Белименко Ирина Николаевна.
Награждение
Ведущий 2: Для подведения итогов конкурса «День национальной кухни» и выставки-ярмарки народных ремесел «Рукотворные чудеса» на сцену приглашается заместитель директора по воспитательной работе и социальным вопросам Кирюхина Анастасия Валерьевна.
Награждение
Ведущий 2:
В нашем мире наций очень много,
И культура их всегда в цене.
Так пускай обычаи продлятся,
На родимой матушке Земле.
Ведущий 1.
Пусть культура бережно хранится,
Будут благосклонны небеса
К каждой из нетронутых традиций,
Что несут горячие сердца.
Ведущий 1: Мы желаем всем участникам фестиваля, всем присутствующим в зале мира и счастья!
Ведущий 2: Пусть каждый помнит, что … (вместе) Россия – наш общий дом!
До новых встреч!