Ж?ректен ж?рекке ?айырымдылы? сценарий

Ма?саты: Баланы? бойында?ы ?ажетті да?дыларды,адами ??ндылы?тарды,?леуметтік мінез-??лы?ты ?алыптастыру;дамыту.Обьект: сынып жетекшілері?дісі: С?ра?-жауап,талда

Тәрбие жұмыстарын жүргізу қиын да күрделі іс. Бұл жерде ұстаздың білгірлігі ауадай қажет.

  Тәлімгерлікке баулушы әрбір мұғалім адамгершілікке тәрбиелеуде тәрбие жұмысының мазмұны және түрлерінің тәрбие жұмысының принциптеріне лайықты өткізілуі, тәрбиенің еңбекпен, тұрмыспен байланысы, оқушылардың белсенділігі, дербестігі.

Тәрбие ісінің нәтижесі. Жұмыс жоспарының орындалуын, мақсатына жеткендігін, білімділік, практикалық және тәрбиелік мәнісін дәлелдеу.

Қорытынды және ұсыныс. Пайдалы және жағымсыз жақтарын және оны түзету жағын көрсету.

Тәрбие – педагогикалық үрдістің өте маңызды, әрі күрделі де ұзақ мерзімді қажет ететін құрамдас бөлігі екендігі бізге мәлім. Олай болса, оқушылардың сабақтан тыс уақытын тиімді ұйымдастыру, тәрбиелік шаралардың нәтижесін арттыру одан да күрделі мәселе. Мектеп жағдайында бұл жауапты мәселені жүзеге асыру сынып жетекшілеріне жүктеледі. Оны нәтижелі ұйымдастыру, сынып жетекшілерінің педагогикалық білім деңгейінің сапасы мен педагогтік шеберлігіне байланысты. Сынып сағаты-бұл жаппай тәрбие жұмыстарын ұйымдастырудың ең көп таралған түрлерінің бірі. Кейде оны тәрбие сағаты немесе сынып жетекшілігінің сағаты деп атайды.

         Семинардың   тақырыбы: Жүректен жүрекке

Мақсаты: Баланың бойындағы қажетті дағдыларды,адами құндылықтарды,әлеуметтік мінез-құлықты қалыптастыру;дамыту.

Обьект: сынып жетекшілері

Әдісі: Сұрақ-жауап,талдау,ой толғау.

Көрнекіліктер: Слайдтар,сюжеттер,плакат

Өтілген уақыты: Қазан айы .17.2012 жыл

Күн тәртібінде:

1.     «Бала әлем аясында» « Сынып жетекшісінің орны» моделдеу (Алма жеміс ағашы,тамыры,бұтақтары,жапырағы.жемісі,)

2.     «Бала -әлем аясында» Сынып жетекшісі рөлінің маңыздылығы (сынып жетекшілерімен ой- толғаныс)

3.     Өмірмен байланыс «Мектептегі жағдайлар»сюжеттен үзінді

4.     Жүректен-жүрекке жылы лебіздер арқылы қорытындылау«Слайд»арқылы

Жүргізілу барысы:

1.Кіріспе сөз.

2. «Ағаш жемісі»арқылы сынып жетекшісінің рөлін моделдеу (баланың орны)және

неге тамыр,жеміс,жапырақ,бұтаққа теңелді?

сынып жетекшілері өз ойларын ортаға салады

Сен жас буын,жаңа тал,

Гүлің де өсіп шашырар.

Тамырыңды жайып тереңге.

Тәлім және білім ал!

1,Бала – сынып жетекшісінің физиологиялық, және психоәлеуметтік көшірмесі

-Барлық нышандарды бала тәрбиешісі арқылы алады:

— Мұғаліммен қарым-қатынас әсер етеді;

2.Сынып жетекшісі балаларға бірнеше механизмдер көмегімен әсер етеді:

БІРІНШІДЕН,

балалардың қылығын мадақтау және жазалау.

— бала санасына нақты нормалар жүйесін енгізеді,

ЕКІНШІДЕН,

СӘЙКЕСТЕНДІРУ: сынып жетекшісіне ұқсауға ұмтылып,еліктеу.

ҮШІНШІДЕН,

ТҮСІНУ: баланың ішкі әлемін біліп,

өмірлік мәселелеріне ретпен орынды араласу арқылы мұғалім оның өзіндік санасын

 және коммуникативті сапаларын қалыптастырады.

3.Мектеп-ең үлкен,мықты тәрбие ошағы:

Мектептің балаға тәрбие берушілік қызметінің ерекшелігі-оның тұрақтылығында.Қоғамдық ережелер,ең алдымен, мектепте қабылданып мойындалады.

4. Мұғалім келеңсіз жағдайларда өзін қалай ұстау керек?

БОЛАДЫ:

-Баланы түсінуге тырысу;                     

-Сеніміне қолдау жасау;

-Бәрінің өткінші екендігін түсіндіру және тыныштандыру;

-Жиі мақтап жаман ойлардан арылту;

-Кейімеу,жазаламау;

-Өмірін жақсартып,оны жақсы көру;

-Қарым-қатынасты қалыпқа келтіру:

БОЛМАЙДЫ:

-Ашулануға,ренжуге;

-Үнемі бақылап ,қорқытуға;

-Жазалауға;Қол көтеруге

-Арына,намысына тиетін сөздерді айтуға;

-Үнемі өзінің жек көретіндігін білдіруге;

-Әр баланы ерекше бөлуге;

5. Өмірмен байланыс: «Мектеп өміріндегі келеңсіз жағдайлар»

6. «Жүректен-жүрекке» жылы лебіздерін білдіре отырып, «Слайд»арқылы түйін сөз жасау.

Қорытынды:

Әрбір сынып жетекшісі өз оқушыларының әдепті,саналы,иманды,білімді,Отанының сүйікті және кішіпейіл азматы болып жетілуін қадағалайды.Сондықтан да олар өз оқушыларын тәрбиелеудің нәзік жақтарының заңдылықтарын білуі шарт.

   Барлық бала жақсы және жаман әдеттерді өзі өскен мектептен үйренеді.

Егер мектепте мұғалімдер өзара жақсы қарым-қатынаста болса.оқушылары де әдепті,тәрбиелі болып өседі. Халқымыз «Балапан ұяда не көрсе,ұшқанда соны іледі»деп бекер айтпаған.Ендеше аұстаздар ұл мен қыз тәрбиесін дұрыс беріп.оған өздері үлгі бола білсе,баланың санасында ол мәңгі мөрленіп қалады да,бүкіл өміріне азық болатыны сөзсіз.

Дайындаған: Сынып жетекшілер бірлестігінің жетекшісі-Чакакова Бақыт Турсунмамаетовна

                        

Ш.Уәлиханов
атындағы № 1 жалпы ортабілім беретін мектебі

«Жүректен - жүрекке» 

(тренинг)

Педагог – психолог: Отарова Н.Т

2016 –
2017 оқу жылы

«Жүректен
– ж
үрекке» тренингі

Тренинг сабақ

Мақсаты:көңіл-күйді
көтеру және жағымды сезім мен эмоцияны қалыптастыру.

Көрнекіліктер:жұмсақ
ойыншық, А4 ақ парақ қағазы, әр түрлі смайликтер, түрлі-түсті қарандаштар және
қағаздар, ақырын әуен ойналады.

Сабақ барысы:Сәлемдесу, балалардың
көңіл-күйлерін сұрау.

Сәлеметсіздерме
балалар? Қалдарыңыз, көңіл-күйлеріңіз қалай? Бүгін күн қандай тамаша. 
Балалар сіздердің көңіл-күйлерің жақсы болса бүгінгі сабағымызды бастайық.
Бүгінгі біздің сабағымыз ойын түрінде өтеді. Балалар сіздер ойын ойнағанды
жақсы көресіздер ме?

Балалардың пікірін тыңдау. Олай болса балалар бүгінгі біздің
ойын сабағымыздың тақырыбы
«Жүрек жылуы»деп
аталады. Балалар сіздер бұл сөздің мағанасын қалай түсінесіздер? Балалардың
пікірлерін тыңдау.

Ойын
ережесі:
Тақтаға үлкен ақ  жүрек ілінеді.

1-жаттығу:
«
Мен»бейнесі.
Әрбір қатысушыға «Мен» әр балаға А4 ақ қағазы беріледі. Балалар ақ қағазға өзін
қалай бейналайді, солай қағаз бетіне түсіреді. Балалар  салған
суреттерімен алмасып,өз пікірлерін көршілерінің суреттеріне жазады (сен
әдемісің, әдептісің, мейрімдісің, ақылдысың т.б.).

«Кел
ойнайық»
сергіту сәті
1.Өтірік айту жаман қасиет дегендерің, қол соғайық.
2.Жақсы адам болғыларың келсе, орнымыздан тұрайық.
3.Жалқаулық жаман қасиет дегендерің, отырайық.
4. Бүгінгі сабаққа жақсы көңіл-күймен келгендеріңіз, аяқты еденге соғайық.
5. Адамгершілігі мол адамдар орнымыздан тұрайық.
6. Осы мектеп туралы жақсы ой-пікірдегі адамдар «Біз» деп айқайлаңыздар.
7. Бүгінгі кездесуге қуаныштылар қол шапалақтайық.
8. Оқушылар сабақтарын 5-4 оқысын десеңіздер бір-біріміздің  қолымызды алысайық.

2-жаттығу:«Қара
күйе көбелегін аулау» жаттығуы.
Қазір біз сіздермен адамгершілікке жат қасиеттерді жоямыз.
Әрқайсыларыңыз 10 жаман қасиетті жоюларыңыз керек. Ол қасиеттер қара күйе
көбелегіндей қаптап ұшып жүр.Оны қалай өлтіру керек екендігін көрсетемін.
Сіздер қайталаңыздар.
Өтірік айту-ауада.
Мақтаншақтық –көршіңіздің иығында
Күйзеліс-жүректеріңізде.
Қатыгездік- бауырларыңызда

Ашу-ыза-ауыздарыңызда
Жалқаулық –желкелеріңізде
Дау-жанжал-бастарыңызда
Өсек –құлақтарыңызда
Тойымсыздық –қарныңызда
Өкпешілдік -өкпеңізде
Еріншектік-тізелеріңізде
Зорлық –алақандарыңызда

3-жаттығу
«Менің қасиетім»

Мен
сіздерге өзіңізді мақтауды ұсынымын. Қазіргі кезде біреудің мақтағаны өте
қажет, бірақ ол өте жиі болады. Қазір сіздерде өзіңізді мақтау мүмкіндігі бар.
Сонымен мына сөйлемді аяқтаңыз: «Мен өзімді осы ……….. қасиетім үшін
мақтаймын» деп сөйлемді аяқтайды.

Талдау:
өз-өзіңізді мақтау қиын болды ма?

Осы
сәтте қандай сезімде болдыңыз?

4-жаттығу:
«
Жан жүрек сыры».
Мына үлкен ақ жүрекке назар аударыңыздар. Ол тірі емес,
дүрсілдемейді. Біз қазір оған жан беруіміз керек. Қатысушыларға түрлі-түсті
қағаздардан жасалған кішкентай жүректер таратылып, оған жылы, мейірімді сөздер
жазулары сұралды. Жансыз жүректі жандандыру. Плакаттан үлкен жүректі қиып алып,
сол жүрекке жылы-жылы сөздер жазылған кішкентай жүректерді орналастыру. Сұрақ:
Қалай ойлайсыздар, жүрегіміз жанданды ма? Қайтіп? Неліктен?
Ең бастысы сүйе білу керек. Қайырымды болу-ол еліне, табиғатқа, адам баласына
деген махаббаттан басталады. Әр уақытта жақсы сөз айтуға, қайырымды іс жасауға
бейім болу. Әр уақытта қасыңыздағы баланың пікірін, не қажет ететінін тыңдай
біліңіз. Ерік беріңіз. Шыдамды бола біліңіз. Оның ісін бағалаңыз. Жасаған
қателігін көре тұра, оған сенетініңізді білдіріңіз. Күлімдеп, қасында бірге
болуға көңіл бөліңіз.

Талдау:
Балалардың пікірлерімен бөлісу.

Оқушылар 
сабақ соңында өздерінің жүрек түпкіріндегі сезімдеріне  ризашылықтарын
білдіреді.
Оқушылар оң қолдарымен жүрек тұсын ұстап кезегімен мынадай сөйлемдер айтады:
Менің қайрымды  жүрегіме рақмет!
-Менің мейрімді жүрегіме рақмет!
-Менің жылы жүрегіме рақмет!
-Менің жүрегімнің адамдарды жақсы көргеніне рақмет!
-Менің жүрегімдегі жақсы көру сезіміне рақмет!
-Менің жүрегімнің  қуана білетініне рақмет!
-Менің жүрегімнің жанашырлығына рақмет!

Қорытынды:
балаларға әр түрлі смайликтер ұсынылады, балалар сол
смайликтерден тренингтен қандай  әсер, көңіл-күйлері қандай болды сондай
смайлик  таңдап алып,  конақтарға көрсетеді

Сараптама

Тақырыбы:
«Жүректен — жүрекке»

Мақсаты: көңіл-күйді
көтеру және жағымды сезім мен эмоцияны қалыптастыру.

Сыныбы:

Күні:25.02.2017

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Сараптама

Тақырыбы:
«Жүректен — жүрекке»

Мақсаты: көңіл-күйді
көтеру және жағымды сезім мен эмоцияны қалыптастыру.

Сыныбы:

Күні:25.02.2017

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Сараптама

Тақырыбы:
«Жүректен — жүрекке»

Мақсаты: көңіл-күйді
көтеру және жағымды сезім мен эмоцияны қалыптастыру.

Сыныбы:

Күні:25.02.2017

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

«Жүректен-жүрекке» үйірмесінің отырысы

22.02. 2016ж.

Тақырыбы: Шаңырақ шуағы

Өткізілу формасы: Конференция

Мақсаты: Ата – ана мен мектеп арасындағы байланысты нығайту. Ата – анамен бірлесе отырып, бала тәрбиесіне байланысты мәселелерге көңіл аудару. Ата – ананың бала тәрбиесіне қатысты педагогикалық білімдерін толықтыру.

Міндеттері: 

— «Шаңырақ», «Отбасы», «Жанұя» құндылығы туралы түсініктерді, ұғымдарды кеңейту, отбасының негізі өмірдің ұйытқысы, киелі қасиетке ие болу сыры, отбасы тәлімінің мәні туралы түсініктерді кеңейту;

— Отбасын сүйе білуге, отбасы игілігі үшін талмай еңбек етуге үйрету;

— Отбасы тәрбиесінің мән-маңызын ашып көрсете отырып, ұлттық салтты, дәстүрді түсініп, құрметтеуге баулу, алдағы өмірге даярлау.

Барысы:

Алғы сөз. «ХХІ ғасырда отбасы тату, өнерлі болуы тиіс» Н.Ә.Назарбаев. Бала десе елжіреп, еміренбес жүрек болар ма? Жас ұрпақты тәрбиелеп өсіруде ата-аналардың атқаратын қызметі зор. «Баланы таба білсең, баға біл», «Баланы сүйсең тәрбиесін сүй», «Баланы мақтау жетілдірмейді, тәрбиелеп баптау жетілдіреді» — деген мақал-мәтелдер баланы құр айналайын дей бермей, оны бесіктен тәрбиелеу қажеттілігі, тәрбие отбасынан, ата-анадан басталатындығы белгілі.

Отбасы-адамның эмоциясы, күйзелісі, көзқарасымен, қатынасымен байланысты емес, ол-ерекше фономен. С.И.Голод (1998) пікірінше, отбасы фономенінде құрылымдық өріс ерлі-зайыптылар және ата-ана мен бала қатынасы деп қарастырады. Отбасы балаға ықпал етеді, оны қоғамдық өмірге жетелейді. Бала қай жас ерекшелік кезеңінде болмасын, ол әрдайым отбасының яғни ата-ананың қамқорлығын қажет етеді. Олай болса осы отбасын шаттыққа бөлеуді жан-жақты қарастырған үйірме мүшелеріне сөз берейін.

Үйірме мүшелеріне алдын ала өз таңдаулары бойынша бөлініп берілген тақырыптар бойынша баяндама жазылды. Жоспарлары тексеріліп, нақты ойлары тұжырымдалған. Төмендегі ретпен баяндама тыңдалды.

  1. Ұлыбаева Ақмарал «Шаңырақ» сөзінің шығу тарихы

  2. Кенжебаева Шынар «Отбасы құндылықтары»

  3. Мұқатаева Гүлбақыт «Жанұя жарастығы»

  4. Кабдуали Айгерім «Баланың жайдарлы жүзі»

  5. Рамазан Гүлім «Бала бақыты»

  6. Ибраева Арай «Ата-ана татулығы»

  7. Бодықбаева Балғын «Бақытты шаңырақ шуағы»

  8. Тойшыбекова Гүлнұр «Отбасы берекесі- қоғамның тірегі»

«Отбасы берекесі- қоғамның тірегі»

Адамның жеке басының алғашқы қалыптасуы отбасынан басталады. Оның ер жетіп өсуі, бойындағы алғашқы адамгершілік белгілер отбасында қалыптасады, сондықтан да туған үйдің жылуы – оның көкірегінде көп жылдар бойы сақталып, мәңгі есінде жүреді. Ақын сөзімен айтқанда: «Отбасы – табиғат сыйлаған кереметтердің бірі», — десек артық емес. Жеке адамның бойындағы ар-ұяты, ақыл-ойы, адамгершілігі, басқа адамдармен қарым-қатынаста, мәдениеттілікті тәрбиелеуде отбасы алғашқы қадам. Сондықтан, отбасы өте қажетті, басқадай ешнәрсемен өзгертуге (ауыстыруға) болмайтын баспалдақ. Отбасы – сыйластық, жарастық орнаған орта. Отбасы – бала тәрбиесінің ең алғашқы ұжымы.

Отбасының басты қазығы, алтын тіреу діңгегі – бала. Баланың тәрбиелі болып өсуіне берекелі отбасының әсері мол. Отбасының әрбір мүшесі, өзара сөйлесіп, не болмаса ата-ананың, баланың міндетін атқару ғана емес, береке-бірлік, сүйіспеншілікпен араласса, босағасы берік, шаңырағы биік отбасына айналары сөзсіз. Отбасында адам бойындағы асыл қасиеттер жарқырай көрініп, қалыптасады. Отанға деген ыстық сезім-жақындарына, туған-туысқандарына деген сүйіспеншіліктен басталады. Н.Ә.Назарбаев.

Көнекөз шежіреші қариялар бір атадан келесі атаның баласын, туыстық тармақтарды еш қиналмастан-ақ тарқата береді. Осылайша, тарихи оқиғалар, аңыз-әңгімелер атадан балаға жалғастырылады.

Туыстық жүйенің ең негізі, бел ортасы — отбасы 

Ата мен ана – бала тәрбиесінің қамқоршысы, өнегесі. Ата-асқар тау Ана – бауырдағы бұлақ,

Бала жағасындағы құрақ — деп ата-ана мен баланы табиғаттың тамаша құбылытарына теңеген халық мақалына қайран қаларсың.

Отбасы – адам ғұмырының тірегі ғана емес, қоғамның да басты негізі.
2006 жыл – Қазақстан Республикасында Отбасы жылы болып жарияланды. Осыған орай С.Бегалин атындағы Мемлекеттік республикалық балалар кітапханасы, назарларыңызға «Отбасы – тіршіліктің тірегі…» атты әдістеме – библиографиялық жинағын ұсынады.

Құрал – мұғалімдер мен оқушыларға ғана емес, ұрпақ өсірер, оның келешегін ойлар иісі қазаққа арналып жазылған деп ойлаймын.

Құралда төмендегідей тақырыптар қамтылған:

1. Құрастырушыдан

2. Отбасы – Отанымыздың ошағы

3. Отбасы берекесі — имандылықтан басталады…

Ұрпақ тәрбиесі – ұлт болашағы

Ата — ананың парызын, өтеу — сенің қарызың

6. Бала, бала, болашақ…

7. Мен және менің отбасым (әдеби – музыкалық кеш)

8. Парасатты арулар мен ержүрек азаматтар (сайыс байқауы)

Алтын сақа. (әдеби ойын)

10. Ұлағат сөздер

11. Мақал – мәтелдер

12. Отбасы – көркем әдебиетте

13. Отбасы – ақындар өлеңдерінде.

Алтын жүрек анамыз

Та?ырыбы: Алтын ж?рек анамыз

Ма?саты: ?аза?станны? бірінші ханымы, « Б?бек» балалар ?айырымдылы? ?орыны? Президенті Сара Алпыс?ызы Назарбаеваны? ?мір жолы, жалпы адамзатты? рухани ??ндылы?тар?а бастайтын ?айырымдылы? іс — шаралары, еліміздегі адамгершілік — рухани білім беруіні? дамуына ?ос?ан ?лшеусіз ?лесі, жер бетінде ?мір с?рген барлы? халы?тарды? арманы – ?зара т?сіністік пен сыйласты?ты са?тауы деген ?а?идасын т?сіндіре отырып, «?зін — ?зі тану» ?леміні? басты ма?саты – ?л — ?ыздарымызды жеке ?зімен ж?не ?зін ?орша?ан ортамен ?йлесімділікпен ?мір с?руге баулу. Сара Алпыс?ызыны? ?ла?атты ?станымдары ар?ылы жас ?рпа?ты? ж?регіндегі ?мірге, ата — анасына, е? жа?ын адамдарына, жалпы адам атаулы?а деген бауырмалды?, с?йіспеншілік, махаббат, досты? секілді ізгілік ?асиеттерге т?рбиелеу.
К?рнекілігі: т?рлі т?сті ?а?аздар, карточкалар, ?арындаштар.

Кітапханашы:
— Б?гінгі саба?ты? ?згешелігі, мектеп акт залында, ?она?тармен ата — аналарымызбен бірге ?ткізгелі отырмыз. Б?л саба?ты? негізгі ?ткізілу ма?саты: Сара Алпыс?ызы Назарбаеваны? мерей тойына байланысты болма?.
О?ушыларды топ?а б?ліп отыр?ызу.

Кіріспе с?зі:

?азіргі кезде ?скеле? ?рпа?ты т?рбиелеуде ал?а ?ойып отыр?ан негізгі ма?саттарды? бірі — ?о?ам?а пайдалы, ?лкенге ??рмет к?рсетіп, кішіге ?ам?ор бола білетін, мемлекетімізді? болаша?ы ?шін жан — жа?ты дамы?ан жеке т?л?аны калыптастыру.
Осы ма?сатты ж?зеге асыруда «Б?бек»?орыны? президенті Сара Алпыс?ызы «?зін — ?зі тану» рухани — адамгершілік білім жобасы республикамызды? білім беру мекемелерінде, бала ба?шаларында эксперименттік п?н ретінде ж?ргізіліп келеді.
Баланы м?дениеттілікке, сыпайылы??а, ?дептілікке баулу — ата — ананы? да, ?о?амны? да, мектепті? де е? басты міндеті.

Адам бойына кішіпейілділік, сыпайылы?, мейірімділік, ра?ымшылды?, жанашырлы?, тілектестік, сыйласты? сия?ты ?асиеттерді дарыту ж?не ?згелерді ?адірлей, сыйлай, ??рметтей білуге, ты?дай білуге, ?олынан келгенше адамдар?а к?мектесу, кешірімді болу?а ?йрету де «?зін — ?зі тану» п?ніні? ?лесіне тимек.
Ендеше, бізді? б?гінгі т?рбие са?атымыз Сара Алпыс?ызы Назарбаева?а арналма?. «Даналы? шы?ы — махаббат» десек бала?а деген ?лы сезім Сара Алпыс?ызыны? ?мірлік ?станымы.
Олай болса осы абзал жанны? ?мір дерегіне ?ыс?аша то?талайы?.
1. Сара Алпыс?ызы ?ай жылы, ?ай ?алада д?ниеге келді?
2. «Б?бек» республикалы? ?оры ж?не «SOS ?аза?стан балалар ауылдары» ?оры ?ашан ??рылды?
3. Сара Алпыс?ызы ?андай кітаптарды? авторы?

4. Сара Алпыс?ызы е?бектері ?шін ?андай марапаттау?а ие болды?

1 – О?УШЫ

Сара Алпыс?ызы 1941 жылы 12 а?панда ?ара?анды обылысы, ?ызылжар ауылында д?ниеге келген. Е?бек жолын ?арапайым ??рылыс ж?мысшысы болып баста?ан. Жо?ары білімді экономист. Сара Алпыс?ызыны? елбасымыз Н. ?. Назарбаевпен отас?анына 50 жыл толды. 3 — ?ызы бар, немере, ш?бере с?йген арда?ты, ба?ытты ана.
2 – О?УШЫ

1992 жылдан бастап Сара Алпыс?ызы балалар?а рухани — адамгершілік білім беру ж?не т?рбиелеуге байланысты м?селелерді шешуге на?ты к?мек к?рсететін «Б?бек» республикалы? балалар ?айырымдылы? ?орыны? негізін ?алашы ж?не президент.
1994 жылдан бастап «SOS — ?аза?стан балалар аурулары» ?орыны? президенті. 1999 жыл?ы наурыз айынан «Демография ?айырымдылы? ?оры» ке?есіні? т?райымы.
4 – о?ушы

Сара Алпыс?ызы — ?о?амны?, адамны? рухани адамгершілік дамуы бойынша бирнеше кітаптарды? авторы, ба?ытты балалы? ша? туралы т?жырымдама ??рды
5 — о?ушы.

Сара Алпыс?ызы «Б?бек» ?айырымдылы? ?орыны? негізін ?алаушы. ?ор к?мекке з?ру панасыз балаларды ?з ?ам?орлы?ына алып, т?рбиелеуге м?н береді. ?аза?станны? бірінші ханымыны? бастамасымен елімізде жетім балаларды ?ор?ау туралы За? ?абылданды. Осыны? н?тижесінде Республиканы? барлы? ??ірінде жетім балалар ?шін отбасылы? ?лгідегі балалар ?алашы?тары ??рылып «?міт» жас ?скіндер ?йлері ашылуда.
6 — о?ушы

Сара Алпыс?ызы к?птеген кітаптарды? авторы. Атап айтса?:
1. Порфирий Корнеевич Ивановты? «Детька» ж?йесін пайдаланушы ?атысушыларды? денсаулы?ын, адамгершілік т?рбиесін ны?айту ж?не дамытуды? м?селелері 1999 ж
2. «?зі?е жол» Порфирий Корнеевич Ивановты? ілімі сау т?л?аны т?рбиелеуді? ?дісі ретінде 1999ж.
3. «?мір этикасы» 2001 ж.
4. «С?йіспеншілікпен» 2001 ж.
7 — о?ушы Сара Алпыс?ызы балаларды? ???ы?тарын ?ор?ау саласында?ы е?бектері ?шін:
«1 — Д?режелі Досты? орденімен 2001 ж.»
«Алтын ж?рек» Халы?аралы? сыйа?ысыны? лауреаты 2006 ж.
«Ш. Айматов атында?ы «Алтын медаль» 2003 ж.
«Б?? – ЮНИСЕФ балалар ?орыны? естелік медалі» 2007 ж.
«Ихсан Дограмачи атында?ы Д?ниеж?зілік денсаулы? са?тау ?йымыны? халы?аралы? сыйа?ысы».
«Жетім балаларды? м?селелерін шешуде ерекше е?бегі ?шін — sos — Киндердорф»халы?аралы? ?орыны? алтын медалі 1999 ж.
«Балам дейтін ана болмаса, Анам дейтін бала ?айдан табылар» бар баланы? анасы болып, ?р баланы? болаша?ына ізгі жол сала білген, ?лемні? анасы атан?ан ?з анамыз Сара Алпыс?ызыны? ?мірі мен е?бегінен ?лгі ала отырып, болаша?та е?бек с?йгіш, мейірімді, адал, Отанымызды? туын биік ?стар, ?лт болаша?ын к?ркейтер елімізді? патриот азаматтары болулары?ыз?а тілекшіміз.
М??алім:
«Бала жанын ?ажайып пен жа?сылы??а толтырса?ыз болады, оны? ?зі — а? т?рбиелі болып шы?ады»- деп ?лыларымыз айт?андай бала т?рбиесінде н?тижелі іске ?ол жеткізуді? жолын тап?ан «Б?бек» Республикалы? балалар ?айырымдылы? ?орыны? негізін ?алаушы ж?не президенті С. А. Назарбаеваны? бала бойында?ы мейірімділік пен ?айырымдылы?, ізгілік пен рухани ??ндылы?тарды арттыру ж?не адам?а деген с?йіспеншілікті ?алыптастыру?а м?мкіндік беретін білім берудегі жа?а «?зін — ?зі тану» п?ні ?р баланы? ж?регіні? т?рінен орын ал?аны с?зсіз. ?р баланы? ж?регіне жол таба білген мейірімді жан.
Шатты? ше?бері
Ана туралы жыр
С?зін жаз?ан: ?. ?айырбеков
?нін жаз?ан: Ш. ?алдая?ов
?лемні? жары?ын сыйлады? сен ма?ан.
Даланы? ?р г?лін жинады? сен ма?ан.
Сен берді? ??старды? ?анатын сам?а?ан,
Балалы? ??штарым ?зі?е арна?ан.
?айырмасы:
?лдилеп, аялап, ?сірген жемісін,
Самал жел, сая ба? ??ша?ы? мен ?шін.
Есейіп кетсем де мен са?ан с?бимиін
К??ілі?ді к?ктемдей к?зі?нен танимын.
Етуге борышы?, анашым, жан сырым.
Іздедім сен ?шін ?лемні? асылын.
?лемні? байлы?ын сыйлар ем, кеш мені,
Сыйлар ем ай, к?нін, ?олыма т?спеді.
Топты? тапсырма. Ша?ын эссе жазу. Берілген уа?ыт 5 — 7 минут.
1. ?лемні? жары?ын сыйлады? сен ма?ан.
2. Анам ?шін ма?танам.
3. Анам мені? арда?ты.
4. Анам асыл ?азынам.
М??алім:
— Балалар ?з ойларын ашы? айтты деп ойлаймын, ендігі кезекті ата — аналар?а берейік. Ата — аналарды? балалары туралы ?з пікірлерін білейік.
Ситуациялы? с?ра?тарды? жауаптары:
1. Бала?ызды ?нері, ?андай да бір іске ?ызы?ушылы?ы, бейімділігі бай?алса, не істер еді?із?
(М?мкіндігінше, оны? ?абілетін одан ?рі дамытуына жа?дай жаса?ан д?рыс. М?мкін, ол бойында жасарын дарындылы? ?абілет болар. К?птеген биограф — зерттеушілерді? айтуынша, мы?да?ан Архимед, Моцарт, Рафаэльдерді? к?бі ?мірлерін ешбір ата?сыз, ?арапайым ди?ан, ?ол?нерші, аспаз ретінде ?ткізген к?рінеді).
2. Сізге мектептегі м??алімдерден « Сізді? бала?ыз бас?а балаларды ?рады» деген бірнеше ша?ым айтылды. Та?ы к?рші ата – аналардан да « бізді? баланы ?рды» деген с?з естуге тура келді дейік. Не істейсіз? Бала?ызды ?алай т?рбиелейсіз?
(Баланы т?ртіпке келтіруден б?рын, оны? агрессивті болуыны? себебін тере?нен ізде?із. Бас?аларды ренжітетін бала ?зі ренжіген бала.
Отбасы?ызда?ы біреу осы?ан кін?лі емес пе? Ойланы?ыз. М?мкін, жа?дайды талдап, себебін тере?нен табу?а болатын шы?ар?).
3. Бала?ыз саба?тан ?ашып, мектептен ерте келді, не істейсіз?
(Бала?ызды? м?ндай ж?нсіздіктеріне жол берме?із, ?йтпесе, одан кейін де ?рши т?седі).
4. Бала?ыз к?нде 1 — саба??а кешігіп келеді. ?алай ж?нге келтіресіз?
(?аталдау болу?а ?оры?па?ыз. Сонда ?ана ол ?з орнын табады).
Осы аналарымыз?а арнап Т?р?ан А?н?рды? орындауында «Аналар?а ?атал ?арау — з?лымды?» атты ?ле?ін тамашалайы?.
М??алім: Балаларды? аналарына деген к?з ?арасы ?андай екенін білу ?шін. «Ашы?ын айтсам» деген жатты?уды орындайы?. Ая?талма?ан с?йлемдерді ая?таймыз.
1. Ашы?ын айтсам, кейде анам ма?ан ?рыса береді, себебі…
2. Ашы?ын айтсам, мен кейде ата — анамды ты?дамаймын, себебі..
3. Ашы?ын айтсам, мен анамны? орнында болсам….
4. Ашы?ын айтсам, мен анама к?п ?тірік айтамын…
5. Ашы?ын айтсам, анамды тек ?уантсам деймін…
6. Ашы?ын айтсам, кейде анамды ренжітіп алсам….
7. Ашы?ын айтсам, анамны? м??ай?анын к?рсем..
8. Ашы?ын айтсам, анам ауырып ?алса…….
9. Ашы?ын айтсам, анама ?за? уа?ыт ?йде болмаса….
10. Ашы?ын айтсам, анам бір н?рсе б?лдірсем, мені ?атты жазалайды..
11. Ашы?ын айтсам, мен анама ренжімеймін…..
12. Ашы?ын айтсам, кейде мен анамды т?сінбеймін..
Сергіту с?ті. « Ысты? орынды?» деп аталады.
М??алім:
Бірде к?п балалы ана ?лдарына былай депті:
– Балапандарым, мен сендерге бір ж?мба? айтайын, сендер соны шеші?дер. Сендерді? б?рі?ді то?ыз ай аба?ты?а жапса, одан шы??ан со? аузы?а ?кпе ты?са, ар?анды а?аш?а та?са сол адам?а не істейсі?дер? Осы с?ра? ж?нінде ?з ойлары?ды орта?а салса?ыздар.
Т???ыш баласы: Оны? басын балтамен шабар едім,- депті.
Екінші баласы: Оны мен мылты?пен атып тастар едім, – дейді.
Ал ?шінші баласы: Оны? ке?сірігін б?зар едім.
Ал кенже баласы былай депті:
• Жо?, ана мына ?шеуіні? жасайтындары а?ыма?ты? ісі, ал мен болсам, ол адамды аялап ?лгенше ала?аныма салып ба?ар едім, – депті.
• Ол мені жаратушы, жары? д?ниеге ?келуші адам. Сіз бізді то?ыз ай к?терді?із, бізге жары? д?ние сыйлады?ыз. ?ыр?ымнан шы??аннан кейін таза жатсын деп а?аш бесікке б?леді?із, – депті.
Ж?ректен ж?рекке. ?н: «Ай дидарлы анашым»
?ортынды: Ана — тіршілікті? г?лі, отбасыны? берекесі, б?кіл адамзатты? т?рбиешісі. ?мірде ана?а деген са?ыныш, оны? ысты? мейірімге толы жылы ??ша?ын а?самайтын адам бола ?оймас. К?нні? шуа?ты с?улесіндей ысты? ана ж?регі, одан туындайтын ананы? махаббаты ?р перзент ?шін. Сонды?тан баршамыз ана атына кір келтірмей, оларды арда? т?тып ??рметтеуіміз ?ажет.
?ркімні? а? жаулы?ты анасы бар,
Б?рі? де ана алдында баласы?дар.
Анасы а? жаулы?ты т?рде отырса,
?яда береке бер, жарасым бар.
??рметті ?она?тар, ата — аналар о?ушылар осымен б?гінгі «Алтын ж?рек анамыз» атты ашы? т?рбие са?атымызды ая?таймыз.
Сау болы?ыздар!

Содержимое разработки

Шымкент қалалық білім бөлімі

№97 жалпы орта мектебі

ТӘРБИЕ САҒАТЫ

Тақырыбы: Алтын жүрек анамыз

Мектеп кітапханашысы: Калыбекова Зауре

Шымкент

Тақырыбы: Алтын жүрек анамыз

Мақсаты: Қазақстанның бірінші ханымы, « Бөбек» балалар қайырымдылық қорының Президенті Сара Алпысқызы Назарбаеваның өмір жолы, жалпы адамзаттық рухани құндылықтарға бастайтын қайырымдылық іс — шаралары, еліміздегі адамгершілік — рухани білім беруінің дамуына қосқан өлшеусіз үлесі, жер бетінде өмір сүрген барлық халықтардың арманы – өзара түсіністік пен сыйластықты сақтауы деген қағидасын түсіндіре отырып, «Өзін — өзі тану» әлемінің басты мақсаты – ұл — қыздарымызды жеке өзімен және өзін қоршаған ортамен үйлесімділікпен өмір сүруге баулу. Сара Алпысқызының ұлағатты ұстанымдары арқылы жас ұрпақтың жүрегіндегі өмірге, ата — анасына, ең жақын адамдарына, жалпы адам атаулыға деген бауырмалдық, сүйіспеншілік, махаббат, достық секілді ізгілік қасиеттерге тәрбиелеу.
Көрнекілігі: түрлі түсті қағаздар, карточкалар, қарындаштар.

Кітапханашы:
— Бүгінгі сабақтың өзгешелігі, мектеп акт залында, қонақтармен ата — аналарымызбен бірге өткізгелі отырмыз. Бұл сабақтың негізгі өткізілу мақсаты: Сара Алпысқызы Назарбаеваның мерей тойына байланысты болмақ.
Оқушыларды топқа бөліп отырғызу.

Кіріспе сөзі:

Қазіргі кезде өскелең ұрпақты тәрбиелеуде алға қойып отырған негізгі мақсаттардың бірі — қоғамға пайдалы, үлкенге құрмет көрсетіп, кішіге қамқор бола білетін, мемлекетіміздің болашағы үшін жан — жақты дамыған жеке тұлғаны калыптастыру.Осы мақсатты жүзеге асыруда «Бөбек»қорының президенті Сара Алпысқызы «Өзін — өзі тану» рухани — адамгершілік білім жобасы республикамыздың білім беру мекемелерінде, бала бақшаларында эксперименттік пән ретінде жүргізіліп келеді.
Баланы мәдениеттілікке, сыпайылыққа, әдептілікке баулу — ата — ананың да, қоғамның да, мектептің де ең басты міндеті.

Адам бойына кішіпейілділік, сыпайылық, мейірімділік, рақымшылдық, жанашырлық, тілектестік, сыйластық сияқты қасиеттерді дарыту және өзгелерді қадірлей, сыйлай, құрметтей білуге, тыңдай білуге, қолынан келгенше адамдарға көмектесу, кешірімді болуға үйрету де «Өзін — өзі тану» пәнінің үлесіне тимек.Ендеше, біздің бүгінгі тәрбие сағатымыз Сара Алпысқызы Назарбаеваға арналмақ. «Даналық шыңы — махаббат» десек балаға деген ұлы сезім Сара Алпысқызының өмірлік ұстанымы. Олай болса осы абзал жанның өмір дерегіне қысқаша тоқталайық.
1. Сара Алпысқызы қай жылы, қай қалада дүниеге келді?
2. «Бөбек» республикалық қоры және «SOS Қазақстан балалар ауылдары» қоры қашан құрылды?
3. Сара Алпысқызы қандай кітаптардың авторы?

4. Сара Алпысқызы еңбектері үшін қандай марапаттауға ие болды?

1 – ОҚУШЫ

Сара Алпысқызы 1941 жылы 12 ақпанда Қарағанды обылысы, Қызылжар ауылында дүниеге келген. Еңбек жолын қарапайым құрылыс жұмысшысы болып бастаған. Жоғары білімді экономист. Сара Алпысқызының елбасымыз Н. Ә. Назарбаевпен отасқанына 50 жыл толды. 3 — қызы бар, немере, шөбере сүйген ардақты, бақытты ана.

2 – ОҚУШЫ

1992 жылдан бастап Сара Алпысқызы балаларға рухани — адамгершілік білім беру және тәрбиелеуге байланысты мәселелерді шешуге нақты көмек көрсететін «Бөбек» республикалық балалар қайырымдылық қорының негізін қалашы және президент.
1994 жылдан бастап «SOS — Қазақстан балалар аурулары» қорының президенті. 1999 жылғы наурыз айынан «Демография қайырымдылық қоры» кеңесінің төрайымы.
4 – оқушы

Сара Алпысқызы — қоғамның, адамның рухани адамгершілік дамуы бойынша бирнеше кітаптардың авторы, бақытты балалық шақ туралы тұжырымдама құрды

5 — оқушы.

Сара Алпысқызы «Бөбек» қайырымдылық қорының негізін қалаушы. Қор көмекке зәру панасыз балаларды өз қамқорлығына алып, тәрбиелеуге мән береді. Қазақстанның бірінші ханымының бастамасымен елімізде жетім балаларды қорғау туралы Заң қабылданды. Осының нәтижесінде Республиканың барлық өңірінде жетім балалар үшін отбасылық үлгідегі балалар қалашықтары құрылып «Үміт» жас өскіндер үйлері ашылуда.
6 — оқушы

Сара Алпысқызы көптеген кітаптардың авторы. Атап айтсақ:
1. Порфирий Корнеевич Ивановтың «Детька» жүйесін пайдаланушы қатысушылардың денсаулығын, адамгершілік тәрбиесін нығайту және дамытудың мәселелері 1999 ж
2. «Өзіңе жол» Порфирий Корнеевич Ивановтың ілімі сау тұлғаны тәрбиелеудің әдісі ретінде 1999ж.
3. «өмір этикасы» 2001 ж.
4. «Сүйіспеншілікпен» 2001 ж.
7 — оқушы Сара Алпысқызы балалардың құқықтарын қорғау саласындағы еңбектері үшін:
«1 — Дәрежелі Достық орденімен 2001 ж.»
«Алтын жүрек» Халықаралық сыйақысының лауреаты 2006 ж.
«Ш. Айматов атындағы «Алтын медаль» 2003 ж.
«БҰҰ – ЮНИСЕФ балалар қорының естелік медалі» 2007 ж.
«Ихсан Дограмачи атындағы Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының халықаралық сыйақысы».
«Жетім балалардың мәселелерін шешуде ерекше еңбегі үшін — sos — Киндердорф»халықаралық қорының алтын медалі 1999 ж.

«Балам дейтін ана болмаса, Анам дейтін бала қайдан табылар» бар баланың анасы болып, әр баланың болашағына ізгі жол сала білген, әлемнің анасы атанған өз анамыз Сара Алпысқызының өмірі мен еңбегінен үлгі ала отырып, болашақта еңбек сүйгіш, мейірімді, адал, Отанымыздың туын биік ұстар, ұлт болашағын көркейтер еліміздің патриот азаматтары болуларыңызға тілекшіміз.
Мұғалім:
«Бала жанын ғажайып пен жақсылыққа толтырсаңыз болады, оның өзі — ақ тәрбиелі болып шығады»- деп ұлыларымыз айтқандай бала тәрбиесінде нәтижелі іске қол жеткізудің жолын тапқан «Бөбек» Республикалық балалар қайырымдылық қорының негізін қалаушы және президенті С. А. Назарбаеваның бала бойындағы мейірімділік пен қайырымдылық, ізгілік пен рухани құндылықтарды арттыру және адамға деген сүйіспеншілікті қалыптастыруға мүмкіндік беретін білім берудегі жаңа «Өзін — өзі тану» пәні әр баланың жүрегінің төрінен орын алғаны сөзсіз. Әр баланың жүрегіне жол таба білген мейірімді жан.

Шаттық шеңбері
Ана туралы жыр
Сөзін жазған: Ғ. Қайырбеков
Әнін жазған: Ш. Қалдаяқов
Әлемнің жарығын сыйладың сен маған.
Даланың әр гүлін жинадың сен маған.
Сен бердің құстардың қанатын самғаған,
Балалық құштарым өзіңе арнаған.
Қайырмасы:
Әлдилеп, аялап, өсірген жемісін,
Самал жел, сая бақ құшағың мен үшін.
Есейіп кетсем де мен саған сәбимиін
Көңіліңді көктемдей көзіңнен танимын.
Етуге борышың, анашым, жан сырым.
Іздедім сен үшін әлемнің асылын.
Әлемнің байлығын сыйлар ем, кеш мені,
Сыйлар ем ай, күнін, қолыма түспеді.

Топтық тапсырма. Шағын эссе жазу. Берілген уақыт 5 — 7 минут.

1. Әлемнің жарығын сыйладың сен маған.
2. Анам үшін мақтанам.
3. Анам менің ардақты.
4. Анам асыл қазынам.

Мұғалім:
— Балалар өз ойларын ашық айтты деп ойлаймын, ендігі кезекті ата — аналарға берейік. Ата — аналардың балалары туралы өз пікірлерін білейік.

Ситуациялық сұрақтардың жауаптары:

1. Балаңызды өнері, қандай да бір іске қызығушылығы, бейімділігі байқалса, не істер едіңіз?
(Мүмкіндігінше, оның қабілетін одан әрі дамытуына жағдай жасаған дұрыс. Мүмкін, ол бойында жасарын дарындылық қабілет болар. Көптеген биограф — зерттеушілердің айтуынша, мыңдаған Архимед, Моцарт, Рафаэльдердің көбі өмірлерін ешбір атақсыз, қарапайым диқан, қолөнерші, аспаз ретінде өткізген көрінеді).
2. Сізге мектептегі мұғалімдерден « Сіздің балаңыз басқа балаларды ұрады» деген бірнеше шағым айтылды.. Тағы көрші ата – аналардан да « біздің баланы ұрды» деген сөз естуге тура келді дейік. Не істейсіз? Балаңызды қалай тәрбиелейсіз?
(Баланы тәртіпке келтіруден бұрын, оның агрессивті болуының себебін тереңнен іздеңіз. Басқаларды ренжітетін бала өзі ренжіген бала.
Отбасыңыздағы біреу осыған кінәлі емес пе? Ойланыңыз. Мүмкін, жағдайды талдап, себебін тереңнен табуға болатын шығар?).
3. Балаңыз сабақтан қашып, мектептен ерте келді, не істейсіз?
(Балаңыздың мұндай жөнсіздіктеріне жол бермеңіз, әйтпесе, одан кейін де өрши түседі).
4. Балаңыз күнде 1 — сабаққа кешігіп келеді. Қалай жөнге келтіресіз?
(Қаталдау болуға қорықпаңыз. Сонда ғана ол өз орнын табады).

Осы аналарымызға арнап Тұрған Ақнұрдың орындауында «Аналарға қатал қарау — зұлымдық» атты өлеңін тамашалайық.

Мұғалім: Балалардың аналарына деген көз қарасы қандай екенін білу үшін. «Ашығын айтсам» деген жаттығуды орындайық. Аяқталмаған сөйлемдерді аяқтаймыз.
1. Ашығын айтсам, кейде анам маған ұрыса береді, себебі………….
2. Ашығын айтсам, мен кейде ата — анамды тыңдамаймын, себебі……….
3. Ашығын айтсам, мен анамның орнында болсам……………..
4. Ашығын айтсам, мен анама көп өтірік айтамын……………
5. Ашығын айтсам, анамды тек қуантсам деймін…………..
6. Ашығын айтсам, кейде анамды ренжітіп алсам………………..
7. Ашығын айтсам, анамның мұңайғанын көрсем……..
8. Ашығын айтсам, анам ауырып қалса……………………………..
9. Ашығын айтсам, анама ұзақ уақыт үйде болмаса…………………
10. Ашығын айтсам, анам бір нәрсе бүлдірсем, мені қатты жазалайды…….
11. Ашығын айтсам, мен анама ренжімеймін……………………..
12. Ашығын айтсам, кейде мен анамды түсінбеймін……….

Сергіту сәті. « Ыстық орындық» деп аталады.
Мұғалім:
Бірде көп балалы ана ұлдарына былай депті:
– Балапандарым, мен сендерге бір жұмбақ айтайын, сендер соны шешіңдер. Сендердің бәріңді тоғыз ай абақтыға жапса, одан шыққан соң аузыңа өкпе тықса, арқанды ағашқа таңса сол адамға не істейсіңдер? Осы сұрақ жөнінде өз ойларыңды ортаға салсаңыздар.
Тұңғыш баласы: Оның басын балтамен шабар едім,- депті.
Екінші баласы: Оны мен мылтықпен атып тастар едім, – дейді.
Ал үшінші баласы: Оның кеңсірігін бұзар едім.
Ал кенже баласы былай депті:
• Жоқ, ана мына үшеуінің жасайтындары ақымақтың ісі, ал мен болсам, ол адамды аялап өлгенше алақаныма салып бағар едім, – депті.
• Ол мені жаратушы, жарық дүниеге әкелуші адам. Сіз бізді тоғыз ай көтердіңіз, бізге жарық дүние сыйладыңыз. Қырқымнан шыққаннан кейін таза жатсын деп ағаш бесікке бөледіңіз, – депті.
Жүректен жүрекке. Ән: «Ай дидарлы анашым»

Қортынды: Ана — тіршіліктің гүлі, отбасының берекесі, бүкіл адамзаттың тәрбиешісі. Өмірде анаға деген сағыныш, оның ыстық мейірімге толы жылы құшағын аңсамайтын адам бола қоймас. Күннің шуақты сәулесіндей ыстық ана жүрегі, одан туындайтын ананың махаббаты әр перзент үшін. Сондықтан баршамыз ана атына кір келтірмей, оларды ардақ тұтып құрметтеуіміз қажет.
Әркімнің ақ жаулықты анасы бар,
Бәрің де ана алдында баласыңдар.
Анасы ақ жаулықты төрде отырса,
Ұяда береке бер, жарасым бар.
Құрметті қонақтар, ата — аналар оқушылар осымен бүгінгі «Алтын жүрек анамыз» атты ашық тәрбие сағатымызды аяқтаймыз.
Сау болыңыздар!



-80%
